Куп пропуски лишиха Дания от успех в "българската" група

Дания и Чехия не успяха да се победят в първи мач за двата отбора от квалификациите за Световното първенство, като в Копенхаген двете селекции завършиха при резултат 0:0.

Определено възпитаниците на Мортен Олсен могат да съжаляват много за поделените точки, тъй като футболистите в бял екип пропускаха положение след положение. Петър Чех пък за пореден път спаси своите, като неговите намеси отказаха датчаните от победата.

По този начин двата отбора се изравниха с България и Италия след първия кръг, които вчера също завършиха наравно, но при резултат 2:2. Така лидер в "българската група" остава Армения, която победи трудно Малта като гост с 0:1.

В следващия кръг България приема лидера в групата, а Италия играе с Малта. Според договорката между отборите, Чехия и Дания почиват в следващия кръг.

Дания започна много добре срещата и определено се чувстваше по-добре на терена, отколкото гостуващата Чехия. "Червеният динамит" грабна инициативата от самото начало, като опасните положения пред Чех се редяха постоянно.

Домакините можеха да материализират превъзходството си, но Кайер стреля неточно от близко разстояние, а в 22-ата минута Даниел Вас стреля много силно от пряк свободен удар, но Чех се намеси. Последваха няколко хубави атаки на домакините, като в 28-ата минута след многоходова акция отдясно на нападението Ериксен проби и центрира в наказателното поле, Чех изби, но в краката на Кром-Дели. Той си поведе топката и със завъртане на 90 градуса стреля от въздух, но топката не пожела да влезе във вратата.

Последваха две положения пред Денис Ромедал, който в две поредни атаки се опита да преодолее Чех, но първо опитът му да прехвърли вратаря с удар с глава не сполучи, а после ударът му мина над напречната греда. След корнер в 39-ата минута настана меле пред вратата на Чех, като няколко футболисти не успяха да нанесат решителен удар, а при изстрел от 25 метра на Ериксен вратарят на Челси се намеси решително и запази равенството - 0:0 на полувремето.

Чехия показа зъби след почивката, но при своите контраатаки не успяваше да се възползва от положенията си, а единствено при удар от далеч Резек успя да стреля в очертанията на вратата, но Андерсен спаси безпроблемно. Последваха и две много опасни ситуации пред Чех, като в разстояние на само три минути в 61-ата и 64-ата с пропуски се отчетоха Йоргенсен и Якобсен, като вторият бе от около 8 метра.

"Червеният динамит" продължи да пропуска положение след положение, като Ромедал осигури перфектен пас на около 5 метра от голлинията на резервата Андреасен, който обаче стреля в аут. Отново той пропусна, но този път от 4 метра с глава, когато не се възползва от чудесен пас с глава на Кяер. Между двата му пропуска с такива се отчетоха Ериксен и Ромедал.

В заключителните минути датчаните опитаха да натиснат, но единствената по-сериозна ситуация бе в 87-ата минута, когато Вас проби в наказателното поле, бе повален, но съдията не отсъди дузпа. В добавеното време пък нова добра атака завърши с удар от 15 метра за Андреасен, но Чех отново прояви брилянтния си рефлекс - 0:0 и двата отбора поделиха по точка.