Куери измъчи максимално Григор, но не успя да го спре на старта в Куинс

снимка: tsn.ca

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна защитата на титлата си на турнира "Куинс Клъб" в Лондон с победа над световния №38 Сам Куери с 4:6, 6:3, 6:4. Българинът изгуби първия сет, след което изравни, но срещата бе прекратена заради късния час. Днес, в преиграването, българинът бе безкомпромисен, допусна минимален брой непредизвикани грешки и сервираше добре, което бе напълно достатъчно, за да направи един пробив в решителната част и да спечели мача.

Димитров си осигури 20 000 долара от наградния фонд, 45 точки за ранглистата и среща с Жил Мюлер или Михаил Южни на 1/8-финалите.

Откриващият гейм бе лесен за Григор, който спокойно спечели подаването си на 0, като със силен сервис не позволи на противника си да влезе в разиграване. Куери също откри сметката си след лесен сервис гейм.

Третият гейм в мача започна трудно за хасковлията, който позволи да се стигне до 0:30, но с нова мощна серия сервиси успя да измъкне подаването си и отново да излезе напред в резултата. Американецът отново изравни резултата, като българинът успя да спечели първата точка, но не успя да се доближи до точка за пробив.

В третия сервис гейм на българина отново Куери успя да спечели две точки в подаването на съперника си, но в крайна сметка отново сервисът бе решаващ, за да излезе сънародникът ни напред в резултата - 3:2. По всичко личеше, че именно началният удар ще е решаващ, след като Куери спечели пореден гейм на сметката си на 0.

Поредният скоростен гейм в сметката на Гришо, в който №38 в света не успя да спечели нито едно разиграване - 4:3. Нищо ново на централния корт - Куери изравни след бърз гейм.

При 4:4 американецът отново вдигна оборотите и този път се добра до първи две точки за пробив в мача, след удар с рамката на ракетата на Гришо. Това бе и най-дългия гейм в мача, след като българинът спаси четири брейк точки, но в крайна сметка изкара форхенд в аут при петата възможност и загуби подаването си. Гришо стигна до 30:30, но в крайна сметка не успя да се противопостави на мощните сервиси на противника и загуби първия сет.

Откриващият гейм на втория сет започна добре за българина и той стигна до две точки, за да излезе напред в резултата, но в този момент направи три непредизвикани грешки и Куери се озова с точка за пробив "в ръце". Все пак сънародникът ни успя да спечели подаването си с помощта на мощния си сервис - 1:0. В първия си сервис гейм американският тенисист също имаше леки проблеми, след като позволи да се стигне до 0:30, но в крайна сметка се измъкна и изравни - 1:1.

Българинът отново изигра слаб гейм и след форхенд в мрежата, Куери имаше нова точка за пробив при 30:40. Сънародникът ни спаси две точки за пробив, но при третата отново сбърка форхенд и се стигна до втори пробив в мача. Хасковлията успя да се добере до 30:30, но два мощни сервиса са американецския тенисист му дадоха преднина за 3:1.

Нови трудности в сервис гейма на Димитров и той отново позволи да се стигне до 40:40. Последваха три точки за пробив пред №38 в света, които бяха отразени с помощта на сервиса, а след това нови две "бомби" от ракетата на Димитров доведоха до 3:2. Изненадващо за всички, Куери изигра слаб сервис гейм и позволи на Гришо да стигне до 15:40, като моментално проби и се завърна в битката за втория сет.

Трети пореден гейм бе записан на сметката на Григор след силен сервис гейм, в който обаче отново позволи на американецът да спечели две точки. Българинът стигна до две точки за пробив в четвъртото подаване на опонента си, не успя да се възолзва от тези шансове, но веднага след това стигна до трета и с мощен форхенд по правата поведе с 5:3. Мощни сервиси на хасковлията му спечелиха два поредни сетбола и още при първата си възможност изравни резултата в сетовете след 6:3.

При подновяването на играта мачът започна със сервис гейм на Куери, който с четири поредни точки спечели гейма си на 0. Първият гейм за Гришо започна на бавни обороти, позволи да се стигне до 0:15, но последваха силни минути за българина, който успя да изравни с помощта на мощния си сервис.

Сънародникът ни успя да се добере до 15:30, но отново, както и вчера, мощният сервис на Куери го спаси от поредния опасен гейм. Гришо спечели пореден лесен гейм на сметката си, като този път дори не даде точка на опонента си. Пореден скоростен гейм за Григор, който продължи да играе стабилно от основната линия.

Световният №11 отново бе по-деен в подаването на противника, стигна до 0:30 и 15:40, но не успя да се възползва от двете точки за пробив и след две красиви разигравания американецът излезе отново напред в резултата.

Познат сценарии - Куери с леки затруднения в собствения си сервис гейм, но все пак успя да го спечели. В четвъртия сервис гейм на българина, №38 "показа зъби" и стигна до равенство, но с два аса Григор отново възстанови равенството.

В деветия гейм Димитров отново излезе на пълни обороти, изгуби първата точка, но след това спечели четири поредни, като завърши с красив форхенд по диагонала, за да пробие за 5:4. Силен сервис гейм за българският тенисист, който отново не позволи на съперника му да спечели точка в подаването му и се класира за втория кръг.

Шампионът в Куинс от 2014-та и шампионът от 2010 година се изправят един срещу друг за втори път, като в първата им среща, която бе във Вашингтон през 2013 годин.а, хасковлията надделя с 6:3, 6:2.

Григор Димитров в момента се намира под №11 в мъжкия тенис и ако иска да запази позицията си, както и шансовете за класиране в Топ 10, то той трябва да защити точките, които натрупа по време на сезона на трева през изминалата година.

Освен титлата в "Куинс Клъб", българинът успя да стигне и до 1/2-финалите на третия за годината турнир от Големия шлем Уимбълдън, където бе спрян от Новак Джокович.

По-рано днес, победи в първия кръг извоюваха Фернандо Вердаско, Гийермо Гарсиа и Ришар Гаске.