Късен гол в Букурещ отдалечи Лудогорец от голямата мечта

Владислав Стоянов отново на висота

Лудогорец усложни значително задачата си да се класира в груповата фаза на Шампионската лига, след като днес българският първенец допусна крайно неприятно поражение с 0:1 при гостуването на Стяуа в първи плейофен двубой от турнира.

Единственият гол падна едва три минути преди края на мача, когато Александру Чипчиу се възползва от кошмарна игра в защита на българите и разстреля Владислав Стоянов от близка дистанция.

През първата част Чипчиу се превърна в грешник за Стяуа, след като Владо Стоянов спаси удара му от дузпа, но през втората част нападателят на румънците се реваншира за пропуска си.

Лудогорец също имаше шансове да отбележи попадение, но първо Михаил Александров нацели гредата в началото на втората част, а Марселиньо също пропусна, не успявайки да отбележи с глава в напълно опразнената врата пред себе си.

Така Стяуа постига мечтан турнирен резултат преди реванша на националния стадион "Васил Левски" в София, който е насрочен за 27 август. Лудогорец пък започна с поражение участието си в плейофите за втора поредна година, след като през миналото лято "орлите" загубиха и първия сблъсък с швейцарския Базел в София. За разлика от миналия сезон обаче, този път шансовете на българския тим за класиране в групите на Шампионската лига остават значително по-големи.

Новото попълнение на Лудогорец Юнес Хамза оглави атаката на "орлите", след като тунизиецът наниза два гола в първите си два мача със зелената фланелка. Словенският национал Роман Безяк бе оставен на резервната скамейка, докато зад Хамза очаквано трябваше да оперира намиращият се в страхотна форма Марселиньо. Върджил Мисиджан и Михаил Александров започнаха по двата фланга на българите, докато капитанът Светослав Дяков и Христо Златински стартираха като двойка вътрешни полузащитници.

Георги Терзиев бе предпочетен за партньор на Козмин Моци в сърцето на отбраната, докато Йордан Минев и Жуниор Кайсара заеха обичайните си места по двата фланга на защитата. Без каквито и да е изненади, под рамката на вратата за Лудогорец стартира националът Владислав Стоянов, който отново бе сред най-добрите в състава на българския шампион.

4108573

Двубоят на националния стадион в Букурещ започна на високо темпо, като донякъде очаквано Стяуа опита да натисне българския шампион в собствената му половина. Още в 4' всички фенове на Лудогорец изтръпнаха, защото домакините не бяха никак далеч от откриване на резултата. Поставеният на върха на атаката на Стяуа Александру Чипчиу получи свободно пространство около дъгата на наказателното поле и стреля силно с десния крак. За късмет на Владислав Стоянов обаче, топката премина съвсем близо до напречната греда на вратата.

4108553

В 8' "орлите" също показаха ноктите си в атакуващ план, но добрият пробив на Марселиньо не завърши с удар във вратата. Бразилският плеймейкър на Лудогорец проби отлично в половината на Стяуа, преди да центрира успоредно на голлинията. Върджил Мисиджан опита да насочи кълбото в мрежата, но бранител на Стяуа изби в корнер. Отново Мисиджан засече топката с глава при последвалия ъглов удар, но право в обсега на вратаря Арлаускис. Пет минути по-късно Стяуа също изпълни успешно корнер пред вратата на българите, но Жукала изпрати топката покрай дясната странична греда на вратата.

Постепенно обаче отборът на Стяуа започна да овладява центъра на терена, давайки по-малко възможности на българите да играят с топката. Домакините видимо се чувстваха окрилени от подкрепата на трибуните, докато Лудогорец изпитваше сериозни трудности да установи типичния за тима контрол над кълбото. В 20' Жуниор Кайсара допусна груба грешка и позволи на румънците да контраатакуват, но завършващият удар на Санмартеан се оказа несполучлив. В 24' отново Марселиньо се подигра с футболист на Стяуа, но опитът за асистенция на "кариоката" бе пресечен.

4108546В 32' Върджил Мисиджан опита изстрел от дистанция, но неточно. Само минута по-късно обаче се стигна и до крайно неприятен момент за българския тим. Санмартеан проби изящно в наказателното поле на "орлите", преди да бъде препънат от Йордан Минев. Главният рефер Феликс Брих не се поколеба да посочи бялата точка, а зад топката застана Александру Чипчиу. "Седмицата" на Стяуа стреля в долния ляв ъгъл на вратата, но Владислав Стоянов демонстрира високата си класа и спаси. Няколко минути по-късно Стяуа отново натисна, но мощният удар на Адриан Попа излезе в аут.

Минута преди почивката българската отбрана отново се пропука, а "грешникът" за Стяуа Александру Чипчиу се озова очи в очи с Владислав Стоянов. И този път обаче родният национал спечели дуела между двамата, успявайки майсторски да избие кълбото в корнер.

Втората част стартира фантастично за българския шампион, който получи страхотен шанс да открие резултата в Букурещ. Михаил Александров бе оставен напълно непокрит в наказателното поле на Стяуа, като крилото на "орлите" засече от въздуха центриране на Мисиджан. Юношата на ЦСКА намери добре топката, но за негов малшанс кълбото срещна лявата странична греда на вратата. Малко след това отново холандецът центрира от десния фланг на атаката, но този път опитът за изстрел на Юнес Хамза бе успешно блокиран.

На почивката пък Георги Дерменджиев извърши една промяна в своя стартов състав, а Фабио Ешпиньо влезе в игра на мястото на Христо Златински.

4108545

В 53' отново Санмартеан бе човекът, който изправи на нокти защитата на Лудогорец. Този път плеймейкърът на Стяуа предпочете да стреля директно към вратата, а техничният му удар с десния крак премина в опасна близост до дясната греда на българите. "Орлите" отговориха в 62', когато Жуниор Кайсара центрира остро в наказателното поле на Стяуа, но малко не достигна на Юнес Хамза, за да стигне до топката.

4108574

Двадесет минути преди края Лудогорец пропиля златен шанс да отбележи така важния гол на чужд терен. "Орлите" изпълниха корнер пред вратата на Стяуа, а литовският страж на домакините Арлаускис не прецени добре траекторията на топката. Това позволи на Марселиньо да изпревари вратаря на румънците, но бразилецът не успя да уцели с глава опразнената врата пред себе си.

4108555

Десет минути преди края Йордан Минев изкупи грешката си от първата част, когато предизвика дузпа в полза на Стяуа. Александру Чипчиу се откъсна очи в очи с Владислав Стоянов, но секунди преди да нанесе удар към вратата, нападателят на домакините бе застигнат и успешно блокиран от Минев, който изби в корнер. В 84' вратата на "орлите" отново бе застрашена, но за късмет изстрелът на Кешерю от пряк-свободен удар премина на сантиметри покрай гредата.

4108556

Постепенно обаче се стигна до 88', когато кошмарната игра в защита на Лудогорец все пак се оказа твърде голям подарък за домакините. Футболист на Стяуа изсипа топката в наказателното поле на "орлите", където кълбото бе отклонено с глава към оставения напълно непокрит Александру Чипчиу. Този път "седмицата" не сбърка и се реваншира за пропуските си до момента, най-после матирайки Владислав Стоянов за 1:0 в полза на румънския гранд.

В малкото оставащо време до края Лудогорец се опита да стигне до изравнително попадение, но защитата на Стяуа не се пропука, което и гарантира на румънците ценен аванс преди реванша в София.