Късен гол в Баку донесе първи три точки на България

снимка: Melnik-Viktoriya-Photography

Представителният отбор на България започна с победа участието си в група H на квалификациите за класиране на Евро 2016 във Франция.

Тази вечер "лъвовете" постигнаха трудна, но сладка победа с 2:1 при визитата си на Азербайджан в Баку, като в герой за родния тим се превърна нападателят на Берое Венцислав Христов. Таранът отбеляза победно попадение минути преди края на срещата, скоро след като се бе появил на терена като резерва.

Преди това Илиян Мицански бе открил за "трикольорите" през първата част, но след почивката Дима Назаров успя да изравни за Азербайджан след слаба намеса на Владислав Стоянов.

Така България започна по възможно най-добрия начин участието си в квалификационната кампания - с победа и първи три точки, докато по-късно тази вечер ще се изиграят и останалите два мача от групата. Хърватия приема аутсайдера Малта, докато Италия гостува на Норвегия.

На 10 октомври "лъвовете" посрещат Хърватия на националния стадион "Васил Левски" в София, а три дни по-късно воденият от Любослав Пенев състав гостува на Норвегия.

Селекционерът на българския тим Любослав Пенев бе избрал да стартира с Илиян Мицански в ролята на централен нападател. Голмайсторът на Карлсруе бе предпочетен пред тарана на Ливорно Андрей Гълъбинов, докато Георги Миланов и Михаил Александров трябваше да действат по двата фланга на българската атака. Георги Илиев, Владимир Гаджев и Светослав Дяков стартираха в халфовата линия на "лъвовете", докато бранителят на ЦСКА Апостол Попов бе предпочетен за партньор на капитана Николай Бодуров в сърцето на отбраната. Владислав Стоянов очаквано стартира под рамката на вратата, а Станислав Манолев и Веселин Минев трябваше да изпълняват функциите на крайни бранители.

Двубоят на "Баксел Арена" стартира с двуостра игра на двата отбора, като българският тим бе този, който опитваше да владее повече топката и да диктува случващото се на терена. Именно този стремеж на "лъвовете" обаче за малко не бе наказан в 8', когато Владимир Гаджев допусна сериозна грешка в центъра на терена. Халфът на Левски позволи на футболист на домакините да му отнеме топката, което доведе и до скоростна контраатака на азерите. Топката стигна до Алиев в опасна близост до вратата, но Владислав Стоянов успя да се намеси, спасявайки изстрела на нападателя.

Българският тим опита да отговори светкавично, като акции на Станислав Манолев и Георги Миланов притесниха защитата на домакините, но без да доведат до реална опасност за вратаря Агайев. Вместо това обаче в 13' българската защита отново се пропука, а домакините като по чудо не излязоха напред в резултата. Азерите центрираха в наказателното поле на българския тим, а Апостол Попов изпусна Алиев. Нападателят на домакините стреля с глава, но изпращайки кълбото в аут.

Само минута по-късно българските футболисти вече се прегръщаха, защото воденият от Любослав Пенев отбор излезе напред в резултата. Георги Илиев пусна фантастичен пас зад защитата към Илиян Мицански, който излезе очи в очи с Агайев. Таранът на Карлсруе отигра ситуацията хладнокръвно и пусна топката под стража на домакините - 0:1.

Отбелязаното попадение съвсем не накара българския тим да се отпусне. "Лъвовете" продължиха да пресират упорито своя съперник, борейки се здраво за всяка първа топка на терена. България видимо мислеше и за втори гол в мрежата на Агайев, като футболистите на Пенев продължиха да поглеждат към противниковата врата. В 22' Станислав Манолев също опита да стреля, но футболистът на Динамо Москва изпрати кълбото право в ръцете на Камран Агайев.

Постепенно двубоят в Баку се поуспокои, като стихнаха и ситуациите пред двамата вратари. Домакините така и не успяваха да сътворят нещо интересно пред вратата на Владислав Стоянов, докато "трикольорите" изглеждаха по-спокойни с оглед на аванса си от един гол. В 34' Апостол Попов допусна втора грешка от началото на сблъсъка и създаде напрежение пред българската врата, но капитанът Николай Бодуров се намеси стабилно и спря атаката на домакините.

Втората част стартира с активна игра на българския тим, който започна все по-усилено да търси втори гол и подсигуряване на крайния успех. Няколко корнера пред вратата на Агайев не доведоха до опасност, а в 53' и лек удар на Георги Илиев нямаше как да затрудни стража на азерите.

Сякаш от нищото отборът на Азербайджан възстанови равенството в 55'. Дима Назаров изненада Владислав Стоянов с изстрел от далечна дистанция, като стражът на Лудогорец допусна груба грешка, не успявайки да се намеси подобаващо. Лошото пласиране на вратаря не му позволи да реагира добре, което и доведе до ново равенство в Баку - 1:1.

Малко след това Любослав Пенев реагира на ситуацията и вкара в игра другото си оръжие в офанзивен план Андрей Гълъбинов, докато терена напусна голмайсторът Илиян Мицански. Почти веднага нападателят на Ливорно се озова на стопроцентова позиция, но "деветката" на България не успя да преодолее Агайев от метър разстояние.

В 68' българите разиграха бърза атака в половината на Азербайджан, която бе завършена от Георги Илиев. Халфът на "лъвовете" опита удар с левия крак, но не успявайки да намери очертанията на вратата. Минута по-късно Манолев успя да центрира в наказателното поле на домакините, но Владимир Гаджев не успя да нанесе точен изстрел с глава. В 73' отново Гаджев опита да стреля, този път с десния крак, но за лош късмет кълбото премина съвсем близо покрай левия страничен стълб на вратата.

Петнадесет минути преди края Любослав Пенев извърши и втора промяна в своя стартов състав, залагайки на Тодор Неделев. Футболистът на Майнц 05 замени Георги Илиев и застана на фланга, докато Георги Миланов зае мястото на Илиев в средата на терена. В 83' Пенев гласува доверие и на Венцислав Христов, хвърляйки повече сили в атака до последния съдийски сигнал.

По-голямото желание за победа на България даде резултат минутки преди края, когато влезлият преди малко Венцислав Христов отбеляза първия си гол с националната фланелка. Тодор Неделев центрира от корнер, а защитата на азерите бе подредена по кошмарен начин. Това позволи топката да достигне до напълно непокрития Венцислав Христов, който от чиста позиция отбеляза с глава за 1:2.