Край на чакането: Арсенал най-накрая грабна трофей

Подигравките към Арсенал могат да приключат, след като лондонският отбор осъществи пълен обрат срещу Хъл Сити и след продължения стигна до 3:2 във финалната среща за ФА къп, печелейки трофея за 11-и рекорден път (отборът изравнява Манчестър Юнайтед на върха).

Арсенал нямаше как да почне по-слабо мача, след като още в 8' лондончани изоставаха в резултата след голове на Честър (4) и Дейвис (8), но за щастие в 17' Касорла с отличен пряк свободен удар успя да върне надеждите на „артилеристите“.

Те се добраха до равенството в 72', след като като Косчелни беше точен след центриране в наказателното поле от корнер и пас на Жиру, но до гола нямаше да се стигне, ако съдията не беше отсъдил корнер след удар на Саного в аут.

„Топчиите“ опитаха да спечелят мача в редовното време, но така и не успяха да се разпишат, а само 5 минути след началото на добавените 30 Жиру нацели гредата зад МакГрегър.

Все пак активните действия на лондончани дадоха резултат в 18' на продълженията, когато Жиру с пета намери Рамзи и уелският национал заби топката във вратата за крайното 2:2, което сложи край на сушата на Арсенал.

Това е първи трофей от 2005 година насам, когато Арсен Венгер и компания успяха да стигнат до същия този трофей. В същото време Хъл Сити не успя да стигне до първия си значим трофей в английския футбол въпреки ранния аванс.

Трите гола в първите 17 минути пък се оказаха рекордно постижение, тъй като в нито един друг финал в 133-годишната история на турнира не бяха отбелязвали толкова голове. Освен това, откакто финалът се завърна на „Уембли“ това е най-резултатният двубой.

Въпреки загубата си обаче Хъл Сити ще дебютира и в Лига Европа, но ще почне от квалификационните кръгове. Арсенал пък записа уникален обрат, с който феновете забравиха злополучния финал, в който Бирмингам спечели Купата на лигата.

Никой не очакваше такъв невероятен старт от страна на "тигрите", които в рамките на само 4 минути поведоха с цели два гола разлика.

Първо в 4' при изпълнение на корнер Хъдълстоун намери отлично Честър, който насочи топката към вратата, а Фабиански беше напълно безпомощен. Малко по-късно след нов корнер Фабиански спаси удар на Мейлър, но никой не се намеси срещу Къртис Дейвис, който от няколко метра удвои - 0:2 за Хъл Сити.

4086652

Това принуди Арсенал да се хвърля рано в атаки, но действията на "артилеристите" бяха много припрени. Все пак обаче се стигна до опасна ситуация в 17'.

"Топчиите" имаха право на пряк свободен удар в близост до наказателното поле, а Касорла реши да стреля вместо да подава. Така, той изненада вратаря, който не се намеси уверено, а топката влетя във вратата - 1:2.

4086654

Дори бързо върнатият гол обаче не помогна особено на Арсенал, който играеше изключително еднообразно в нападение. Топката постоянно се подаваше от едното към другото крило, а дарите към вратата липсваха.

Най-опасните ситуации дойдоха към края на полувремето, но Жиру и Гибс не успяха да се разпишат, а Елмохамеди се намеси с отличен шпагат, за да блокира нахлуващият Жиру в 43'. В последната минута пък лондончани останаха срещу трима защитници на Хъл, но Касорла сбърка в завършващото подаване - 1:2 на почивката.

4086656

Силната дефанзивна игра на "тигрите" продължи и в началото на второто полувреме, като Месут Йозил беше тотално изолиран от играта, а играчите на Венгер нямаха ясна идея как да стигнат до гол. Това принуди Венгер да пусне Саного на мястото на Подолски, а Арсенал заигра в традиционно 4-4-2.

В 61' именно той беше замесен в опасна ситуация, като получи в наказателното поле, но вместо да намери свободния Касорла вдясно от него, той реши да задържи и сбърка. Минута по-късно Косчелни можеше да се разпише от корнер, но топката мина встрани.

4086655

21 минути преди края пък се стигна и до много спорно положение, след като Касорла проби в наказателното поле и беше съборен на тревата, но съдията не видя причина да отсъди дузпа.

В 72' обаче това нямаше значение. При центриране на Касорла от корнер Жиру свали пред малкото наказателно поле за Косчелни. Защитникът се завъртя и успя да стреля точно преди да бъде фаулиран - 2:2. Корнер обаче не трябваше да бъде отсъждан, след като удара на Саного мина встрани от вратата без рикошет.

4086659

Последваха нови силни минути за английския гранд, който в 80' се размина с победния гол. Саного направи отличен пробив и поднесе топката на Гибс, който овладя на 4 метра от вратата, но стреля над нея.

В 87' Арсенал беше отново близо до победата в редовното време, когато Яя Саного комбинира с Жиру, който му върна, извеждайки го на границата на пеналта. Ударът на нападателя обаче мина на сантиметри встрани от вратата. Това беше и последното опасно положение, а двата отбора подновиха играта помежду си в продълженията.

4086666

Играчите на Арсенал откриха продълженията с атаки, като бяха много близо до гол в 95'. Тогава Жиру беше намерен в наказателното поле, но ударът му се отби в напречната греда - страхотен шанс за "артилеристите".

Това обаче беше единствената чиста ситуация пред Арсенал, въпреки опитите на Саного на два пъти. Веднъж той притесни и вратаря, но въпреки затрудненията на МакГрегър Саного не успя да пресече един от спорните му пасове в добавеното време.

4086671

В 18' на продълженията обаче Арсенал избухна и осъществи пълния обрат. Уилшър пусна извеждащ пас за Жиру. Той беше затворен, но с пета намери връхлитащия Рамзи, който с топовен удар в долния десен ъгъл хвърли в екстаз хилядите зажаднели за трофеи фенове на тима - 3:2.

5 минути преди края Фабиански излезе неразчетено и беше разминат от нападател на Хъл, но за щастие на Арсенал, ударът се оказа неточен, а Косчелни успя да избие. В 29' той се реваншира, спасявайки силен удар на Алуко.