Атлетико го направи! "Рохибланкос" с първа титла от 18 години насам

Отборът на Атлетико Мадрид завоюва първа шампионска титла на Испания от 1996 година насам, след като днес "рохибланкос" изковаха равенство 1:1 с Барселона в драматичен двубой на "Камп Ноу" в сърцето на Каталуния.

Така Атлетико запази аванса си от три точки пред миналогодишния шампион, като единствено победа устройваше Барселона в днешната вечер. Каталунците не бяха далеч от целта, след като Алексис Санчес изведе домакините напред през първата част, но "шампионски" гол на Диего Годин в началото на втората изведе Атлетико до златото.

Така бившият клуб на Любослав Пенев печели първата си шампионска титла от 18 години насам и общо десета в историята си, докато за Барселона остава второто място в крайното класиране. Трети е Реал Мадрид, който завърши с равен актив от точки с Барса, но с по-лоши показатели в преките двубои.

Атлетико показа шампионски характер и успя да се добере до равенството, въпреки, че още в първите двадесет минути Диего Симеоне бе принуден да извърши две ранни смени в своя състав. Диего Коща и Арда Туран получиха контузии и напуснаха игра, като на този етап все още не е ясно, дали те ще могат да вземат участие във финала на Шампионската лига с Реал Мадрид в Лисабон.

Наставникът на каталунците Херардо Мартино остави Жорди Алба, Шави и Неймар на резервната скамейка, като в атака за "лос кулес" започнаха Педро Родригес, Алексис Санчес и Лионел Меси. Серхио Бускетс, Сеск Фабрегас и Андрес Иниеста стартираха в средната линия, докато Адриано, Масчерано, Пике и Алвеш оперираха в защита пред вратаря Хосе Пинто.

4086608

Диего Коща и Давид Вия стартираха в атака за Атлетико, докато Коке и Арда Туран заеха места на двата фланга. Капитанът Габи и Тиаго започнаха в полузащита. Диего Годин и Жоао Миранда оформиха двойка централни бранители, докато Хуанфран и Филипе Луиш заеха места в ролята на бекове. Под рамката на вратата застана Тибо Куртоа.

4086607

Срещата на "Камп Ноу" стартира по очаквания енергичен начин, като и двата отбора се вкопчиха в здрава битка помежду си. Още в началните минути Жерар Пике бе декориран с жълт картон за грубо нарушение срещу Коке, а в 5' Адриано опита да изненада Куртоа с далечен изстрел с левия крак. За белгийския страж обаче нямаше проблем да улови. В 11' Атлетико осъществи опасна акция пред вратата на Пинто, която завърши с включване в атака и центриране на Хуанфран. Жерар Пике обаче успя да изчисти в корнер.

4086621

Малко след това се стигна и до крайно неприятен момент за гостите от Атлетико и техния наставник Диего Симеоне. Водещият реализатор на "рохибланкос" Диего Коща получи нова контузия в бедрото и трябваше да бъде заменен принудително, а на мястото на испанския национал се появи Адриан Лопес. Самият Диего Коща пък не успя да скрие сълзите си, сядайки на резервната скамейка на своя тим.

4086615

Лошите новини за Атлети продължиха да валят една след друга. Малко след като Диего Коща бе заменен принудително, същото се случи и с турския национал Арда Туран. Крилото се сблъска със Сеск Фабрегас и получи травма, а този път доверието на Чоло Симеоне получи Раул Гарсия.

4086636

В 24' Дани Алвеш центрира в наказателното поле на гостите, но изстрелът на Алексис с глава попадна право в ръцете на Куртоа. Две минути по-късно ново центриране на Алвеш достигна и до Педро, но "седмицата" на каталунците не успя да намери очертанията на вратата.

4086620

В 33' "Камп Ноу" изригна, защото каталунският гранд излезе напред в резултата. Сеск Фабрегас центрира топката в наказателното поле на Атлетико, където Лионел Меси отклони топката с гърди. Кълбото "кацна" право на десния крак на Алексис Санчес, който по феноменален начи го заби в горния десен ъгъл зад безпомощния Тибо Куртоа - 1:0.

4086633

В края на полувремето Атлетико опита да натисне домакините, като на няколко пъти "рохибланкос" достигнаха до опасна близост до вратата на Хосе Мануел Пинто. Защитата на "лос кулес" обаче издържа на натиска, а двата тима се оттеглиха на почивка с крехък аванс в полза на действащите шампиони.

Втората част стартира вихрено за гостите, които буквално натикаха каталунците в тяхната половина. Още в 47' Давид Вия тресна една от гредите зад Пинто, а минута по-късно отново астуриецът бе съвсем близо до възстановяване на равенството. Изравнително попадение все пак падна в 49', когато "рохибланкос" се възползваха от статично положение пред вратата на Барселона. Габи центрира от корнер, а Диего Годин с глава разстреля Пинто, смълчавайки трибуните за 1:1.

4086641

След около час игра Тата Мартино също бе принуден да извърши принудителна смяна, след като Серхио Бускетс също получи травма. Дефанзивният халф бе заменен от Алекс Сонг, а малко след това на терена се появи и Неймар, който замени Педро.

4086640

В 63' "Камп Ноу" отново избухна, защото Лионел Меси вкара топката за втори път във вратата на Тибо Куртоа. Радостта на трибуните обаче бе бързо "охладена", защото страничният рефер развя флага за засада. В 70' аржентинецът получи правото да стреля от пряк-свободен удар, но от отлична позиция "десетката" изпрати топката право в стената пред себе си.

4086650

Петнадесет минути преди края Херардо Мартино заложи и на другия си голям коз на резервната скамейка, гласувайки доверие на Шави. Легендарната "шестица" замени Сеск Фабрегас, включвайки се в заключителните и решаващи минути на "Камп Ноу". Малко след това Дани Алвеш стреля бомбено с десния крак, но Куртоа изчисти в корнер. Минути по-късно Атлетико също получи шанс да реши всичко с втори гол, но Хосе Пинто се намеси и запази живи надеждите на каталунците.

В заключителните минути Барселона затегна обръча пред вратата на Атлетико, но до добри шансове в полза на "лос кулес" така и не се стигаше. Футболистите на Диего Симеоне се отбраняваха стабилно и дисциплинирано, което и в крайна сметка позволи на "рохибланкос" да достигнат до първата си шампионска титла от 1996 година насам.