Кралят е свален от трона, Джокович крачи към първа титла в Париж

Световният №1 в мъжкия тенис Новак Джокович се класира за 1/2-финалите на Ролан Гарос, след като победи с 7:5, 6:3, 6:2 за малко по-малко от два часа и половина игра Рафаел Надал, който днес празнува своя 29-ти рожден ден. Това бе първа победа от седем мача за Ноле на този турнир срещу този съперник и по този начин се превърна в едва втория тенисист, след Робин Сьодерлинг - 2009 година, който успява да победи Рафа в Париж. С този успех Джокера вече има 27 поредни победи от началото на годината и прекъсна серията от 31 поредни успеха на левичаря на кортовете на Ролан Гарос.

В следващата фаза Ноле ще играе с победителя от двойката Анди Мъри - Давид Ферер.

4142479

В първия си сервис гейм Джокера нямаше особени проблеми и спечели подаването си на 0. Надал тръгна добре в своя откриващ гейм, но сърбинът обърна развоя до 15:40. Страхотен форхенд по правата му донесе и първия пробив в мача - 2:0.

Испанецът натисна противника си веднага, за да върне ранния пробив, но при 30:30 изкара форхенд по правата в аут, а след това Джокера направи недостижима къса и измъкна подаването си. И във втория си сервис гейм 9-кратния шампион в Париж изпита на гърба си страхотната форма, в която се намира Джокович, който с малко късмет и много усилия стигна до 0:40. Надал успя да намали до 15:40, но след страхотно разиграване, което бе аплодирано в продължение на почти минута от публиката, Ноле успя да пробие за втори път - 4:0.

Рафа отново наложи натиск и спечели първата си точка за пробив в мача при 30:40. Джокович пресили следващия си форхенд и резултатът бе намален - 4:1. Последва първия силен сервис гейм на световния №7 и той спечели за първи път подаването си и резултатът стана 4:2.

Зрителите на корт "Филип Шатрие" видяха и първия слаб гейм, в който Джокович сервираше. Световният №1 позволи да се стигне до 15:40, успя да изравни, спаси още една точка за пробив, но при четвъртия шанс, Джокера допусна елементарна грешка, след като в близост до мрежата заби топката право в нея - 4:3. Веднага след това се стигна до бърз сервис гейм за Надал и той за пръв път спечели подаването си на 0.

Ноле сякаш изцяло промени начина си на игра и изключително бързо спечели гейма, в който сервираше също на 0. Силната игра на сърбина продължи и в следващия гейм, като той заслужено стигна до сетбол след страхотен форхенд по диагонала. Той бе спасен от испанеца, след което Джокера стигна до нови два, но и те бяха отразени. Непредизвикана грешка на сърбина и страхотен сервис позволиха на Надал да спечели най-дългия гейм в сета - 12 минути.

Без почивка двамата започнаха 11-я гейм в мача, който за разлика от предишния беше лишен от интрига. Без особени усилия лидерът в световната ранглиста отново излезе напред в резултата, позволявайки на опонента му да спечели само точка - 6:5. Нов спиращ дъха гейм изиграха двамата при 6:5 за Ноле. Стабилната игра му донесе сетбол №4, но и той бе отразен. Пета възможност се откри пред Джокера веднага след това и отново без успех. При шестата възможност обаче той успя да се концентрира и след 67 минути игра затвори сета в своя полза след 7:5. Според статистиката, Джокович е спечелил 168 мача и е загубил само пет на турнирите от Големия шлем, когато е бил победител в първия сет.

4142489

Вторият сет започна с пореден силен сервис гейм на №1 при мъжете и макар че Надал стигна до 40:30, това не притесни сервиращия и той поведе с 1:0. Най-добрият испански тенисист тръгна трудно в откриващия си сервис гейм, но в крайна сметка измъкна подаването си - 1:1.

Третият гейм в сета бе още по-бърз за Ноле, като той не допусна изненада - 2:1. Последва скоростен такъв и за испанеца, който не даде дори точка на опонента - 2:2.

Стабилната игра на сръбския тенисист продължи и той записа в сметката си нов гейм на 0. Шестият гейм вървеше трудно за Рафа, стигна се до 30:30, но все пак той успя да изравни - 3:3.

4142491

От своя страна носителят на осем титли от Големия шлем нямаше никакъв проблем, когато сервираше и лесно спечели гейма си за 4:3. Испанецът от своя страна отново имаше труден сервис гейм и позволи от 30:15 да се стигне до точка за пробив - първа в сета за един от двамата. Тази възможност бе спасена, но при втората си възможност, сърбинът не сгреши и проби - 5:3. Джокович изигра силно своето подаване и макар да допусна да се стигне до равенство, все пак спечели подаването си и поведе с убедителното 2:0 сета.

4142490

Първият сервис гейм в третия сет за испанеца отново бе много труден. Той позволи да се стигне до 15:40, успя да изравни, но две непредизвикани грешки позволиха на сърбина да пробие още в началото. Силната игра на Джокера продължаваше да тормози противника му и макар да се позволи да се стигне до 40:30, той все пак затвори и този гейм в своя полза за 2:0.

Гардът на Рафа сякаш тотално падна в третия сет. Той започна сервис гейма си с двойна грешка, а след това се стигна и до 0:40. Левичарят от Манакор успя да стигне до 30:40 и имаше предимство в разиграването, но в този момент късметът си каза думата. Форхенд на Джокович отиваше към центъра на корта, когато срещна филето на мрежата и се обърна в полето на Надал - 3:0. Сърбинът имаше малки затруднения в четвъртия гейм, изпусна за момент "юздите" и позволи на противника му да стиге до 30:30, но късметът отново го покри. При 40:30, ново разиграване приключи с намеса на мрежата - 4:0.

Въпреки негативното развитие на срещата, Надал даде всичко от себе си и след нова порция затруднения, успя все пак да спечели подаването си - 4:1. Доминацията на сърбина продължи и той се доближи само на гейм от победата след пореден гейм, спечелен на 0. В седмия гейм на третия сет Джокович стигна до три мачбола на сервиса на противника и реализира още първия след двойна грешка на Рафаел Надал.

На Ролан Гарос 2014 двамата титани се срещнаха отново в турнира, но на финал. Джокера успя да измъкне първия сет с 3:6, но след това левичарят от Манакор показа защо има само една загуба на любимия си турнир и спечели слеващите три части съответно с 7:5, 6:2, 6:4.