Кош 3 секунди преди края прати Тити и Левски на седмото небе

Купата е синя!

Левски направи уникален обрат и с кош 3.7 секунди преди края спечели със 76:75 срещу Лукойл Академик в мач №2 от финалната серия на Националната баскетболна лига, изравнявайки резултата от серията.

В мача, който отново се игра в Самоков, Лукой направи отлична серия от 13:2 в своя полза, повеждайки със 7 точки по-малко от три минути преди края.

Левски обаче е върна чрез Христо Захариев и Лайнъл Чалмарс, а американецът успя да матира защитата на шампионите и вкара ценен кош само 3 секунди преди края. В ответната акта Уийлдън не успя да уцели дори и ринга и Левски стигна до успеха.

Двубоят почна много динамично, като първоначално „студентите“ поведоха с 5 точки, но с феноменална игра най-вече на Майк Уилкинсън „сините“ обърнаха и дори водеха с 8 точки. Слабата защита на символичния гост обаче помогна значително на Уийдън с 5 точки в края да намали само до 4 – 21:25.

Равностойната игра продължи и през третата част, но шампионите успяха да „замразят“ ефективността на Брендън Хийт, докато Христо Захариев и Никоалй Върбанов така и не успяваха да отбележат кош. В атака пък Лукойл раздаваше отлично топката, а Уийдън иу Вергинис разчлениха защитата на Левски в края, за да поведат със 7 точки. Все пак „сините“ намалиха пасива до 5 – 48:43.

След кратката почивка Лайнъл Чалмарс се разигра и вкара голяма част от точките си в третия период. Топ стрелецът на Левски изпусна едва два изстрела, като помогна на „сините“ да изравнят. Уийдън пък допусна две решаващи грешки, които помогнаха на носителите на Купата в защита. Точка от фаул на Захариев в края пък даде точка аванс на Левски преид решаващия период – 60:61.

Чалмарс вкара тройка за 4 точки аванс в полза на „сините“, но след това Лукойл затегна защитата и успя да навакса изоставането си, воден от Божидар Аврамов, който се отчете с важни точки и брилянтна асистенция за 72:66.

Интересното е, че по време на серията от 12:2 Папазов извади единственият играч, който спираше Лукойл в нападение – Христо Захариев. Брендън Хийт пък пропусна 3 стрелби и е отчете с две грешки по време на серията на шампионите.

Захариев се върна на терена и Левски бързо успя да намали до 2 точки разликата след негов успешен пробив – 75:73. Захариев вкара и един от наказателните си удари, но след това изпусна тройка 30 секунди преди края.

Все пак борбата в нападение беше овладяна от „сините“, като топакта беше раздадена между всички преди Чалмарс да залъже за стрелба, а след това поднесе пред погледа на Уийлдън 3.7 секунди преди края – 75:76. Това се оказа и победният кош, след като домакините не успяха да организират добро нападение.