Ибака е Х-факторът на серията Оклахома - Сан Антонио

След първите два мача от финалите на Западната конференция Сан Антонио Спърс изглеждаха непобедими и специлистите отвъд Окенада се чудеха дали изобщо Оклахома Сити Тъндър ще могат да вземат победа.

Играчите на Грег Попович се възползваха отлично от слабата защита в подкошието на съперника, вкарвайки 120 точки в трапеца. Тони Паркър буквално разкъсваше защитата на Тъндър, а играта на пик-ен-рол беше криптинитът на Оклахома. Прибавяме и стрелбата от тройката и Оклахома изглеждаха обречени.

Да влезе Серж Ибака.

Тежкото крило на Оклахома Сити има контузия в бедрото, като в началото от отбора казваха, че той няма да играе повече в плейофите. След погрома от Спърс в Сан Антонио обаче Ибака почна леки тренировки и, въпреки че не получи разрешение от медицинския щаб, той влезе в игра.

Грег Попович сподели, че е знаел, че Ибака ще се върне в игра и отборът му е готов за това. Това обаче по никакъв начин не изглеждаше така рано тази сутрин, когато само с присъствието си испанският национал промени тотално облика на Оклахома.

Да започнем с това, че само в първите си 12 минути той вкара повече точки от Табо Сефалоша, Ник Колисън и Кендрик Пъркинс в първите два мача. Той завърши срещата с 15 точки в 29 минути, пропускайки един единствено изстрел.

Присъствието му в нападение беше осезаемо, тъй като на разстояние от 5-7 метра Оклахома нямаше играч, който да може да вкара от всяка позиция. Това дръпна Тим Дънкън и Тиаго Сплитър от трапеца, а това позволи на Дюрант и Уестбруук да изпозлват празните пространства и да атакуват коша.

4088579

Но участието му в нападение дори не е наполовина толкова важно, колкото това в защита. Да започнем с това, че той овладя 7 борби, направи 4 чадъра и попречи най-малко на още 6 "чисти" изстрела на Паркър, Дънкън и Калай Ленард.

Спърс, които имаха небивал успех преди това в атаката си под коша, записаха  едва 46% успеваемост при стрелбата в подкошието (в първите два мача този процент беше 64). Освен това досега от трапеца бяха изстреляни 53% от стрелбите на СПърс срещу 44% с Ибака на паркета. Тони Паркър завърщи със, забележете, 9 точки, 4-13 стрелба и едва 4 асистенции. Тим Дънкън остана с 15 точки, стреляйки 7-17. С Ибака на терена Тъндър вкара 11 точки повече от Спърс.

С Ибака на терена "гръмотевиците" нямат загуба от Сан Антонио Спърс през настоящия сезон. През редовния сезон Тъндър спечелиха 4 пъти и не беше никак случайно. Ибака е слабото място за Спърс и, ако той може да продължи да играе по 30 минути на мач, Сан Антонио е в големи неприятности.

Ключовата дума в последното изречение е "ако". Топ защитникът на отбора излезе в третата четвърт, като беше отведен в съблекалнята, докато накуцва. За радост на феновете, той се върна, но все пак не трябва да се забравя, че той има разкъсване на мускул и със сигурност това няма да е единственият случай, в който той изпитва болка в серията.

Грег Попович ще направи нужните промени, за да притисне Ибака в предстоящия мач №4, което може да реши и серията между двата отбора. В момента резултатът е 2:1 за Спърс, но ако не бъде намерен антидот срещу Ибака, най-вече в защита, серията става непредсказуема.