Спортът за пореден път доказа способността си да се извисява над злободневните и временни процеси и да изяви универсалния си език за различните поколения, народности, институции и професии.
Този път поводът беше провеждането в Софийски университет на петата поред Спортна международна научна конференция с участници – специалисти от много български и чужди университети и спортни деятели.
Чрез подобни инициативи на Спортната катедра в университета се утвърждава значението на спорта като социален феномен и огромното му положително влияние върху активно спортуващите – каквото бе и категоричното заключение в повечето изследвания.
Събитието бе открито от зам. ректора Проф. Албена Чавдарова, като в изказването си тя подчерта важната роля на Спорта като дисциплина в учебната програма още от създаването на университета преди 125 години!
Основните модули, в които бяха групирани докладите и разискванията през двудневната конференция (08-09.11.2013), бяха:
1- Физическото възпитание, спортът и рекреацията в образователната система;
2- Рекреация, анимация и спорт в свободното време – превенция за здраве;
3- Теория и методика на физическото възпитание и спорта.
Във всеки модул имаше изтъкнати лектори и множество интересни доклади в широк спектър от теми от съвременните тенденции в развитието на физическото възпитание и спорта: студентски и ученически спорт и активност и физическото възпитание, различни спортни анализи и изследвания, нови и нетрадиционни практики за физическа активност, спорт-туризъм, психологически и тренировъчни анализи в областта на футбола и др.
Организаторите на Конференцията изказаха надежда за дори по-голям формат през следващата година, а ние им пожелаваме дотогава да привлекат ентусиазма на студентите от улиците към спортните зали и терени, както и да реализират много успешни инициативи във вътрешно и между-университетско ниво!
—————————————————
Виртуален и реален спорт – една предопределена среща?
Вече сме свидетели на някои предпоставки за реализирането на виртуална инвазия в спорта. Инвазия, която ще доведе до използването на високите технологични и компютърни постижения на човешкия ум за развитие в интерактивния смисъл на най-популярното забавление и по-точно неговите професионални проявления.
Гледайки безпристрастно, ние ставаме всекидневно част от всеобщия прогрес в много области. Някои от тях са с по-голям потенциал за постигане, което е предопределено от по-късното им развитие, а други са с по малък потенциал.
Нормално е областите с по-голям потенциал на развитие да консумират и приобщават другите. Не е нормално да се учудваме на едно предположение, че в скоро време можем да станем свидетели например на приобщаването на една традиционна, но преекспонирана в последно време сфера като спорта от интензивно развиващата се област на компютърните и информационни технологии. А защо да се учудваме след като за 20 години станахме свидетели не само на нехуманния преход към пазарна икономика и демокрация, но и на невероятни постижения на човешката цивилизация като Интернет, мобилни комуникации, способи за алтернативна енергия и други.
Непрекъснатото развитие на технологиите, които, ако днес дават олекотени футболни обувки и кори, маратонки или шпайкове, от утре ще започнат да предлага предпазващо и подобряващо движенията покритие и на другите части от тялото. Което по същество отваря пътя и за роботизацията на спортистите – тоест „прикачването” към тях на разни камери за виждане и анализиране на игровите ситуации през техния поглед, сензори за измерване на разстояние и скорост, цялостно виждане на спортното поле, средства за комплексни и конкретни указания от треньорите, както и мини-меню с команди за действия в различни ситуации.
Не е изключено сензори да се включват към мозъка, за да активират изкуствено заучени практики и постановки от тренировъчно-подготвителния процес. Засега състезателите на най-високо ниво вземат т.нар. психотропни стимулатни – за активиране на ключови центрове в мозъка за пределна концентрация и възможност за най-добра себеизява.
Вкарването на високите технологии в спорта е неизбежно по една много проста причина – необходимостта от съпричастност на публиката. Решението за удовлетворяване на все по-претенциозните възгледи на зрителите не е нито в пренасищането на спортния календар, нито в ротационния принцип, който сега - волно или неволно, се спазва за определяне на победителя в големите състезания, нито възможността за индиректно участие и споделяне на емоцията чрез многобройните видове залагания.
Ще дойде момент, когато зрителят ще поиска да управлява събитията на терена или на игрището директно, да участва в някои ситуации и да има правото да допринася за крайния резултат. Така, както зрителите в Древен Рим, са определяли съдбата на някои гладиатори на арената. Не е жажда за кръв, това е жажда за контрол над събитията, който ще завладее и съвременния спорт. А вратата към това е вече отключена с различните компютърни версии на най-популярните спортове със все повече навлизащо индивидуално участие на играещия.
Не случайно в сферата на компютърните игри имаме термини като „компютърни маниаци”, „компютърно пристрастяване” или накратко геймъри. Просто използването на модела печеля – губя върху съзнанието на играещия компютърна игра или на самия играч на спортното поле, отключва неподозирани и дори неконтролируеми импулси, които завладяват докрай.
От друга страна, един такъв процес е съобразен и с настъпващата стагнация на футболния и спортния пазар, където участниците в него бавно осъзнават, че не си струва да харчат милиони за един футболист или спортист, чиято продукция е винаги несигурна, пред алтернативата да инвестират в технология, която би направила от всеки посредствен играч перфектен изпълнител на тактически указания и перфектната състезателна единица.
Съответно това частично изравняване на стойностите у спортистите ще доведе до изпъкване ролята на треньорите и стратезите в отборите. Още повече, че характера на развитието на тактическите прийоми има край, както и преповтарянето им, така че ще дойде необходимост от пълен перфекционизъм и на терена.
Това автоматично би свалило заплатите на спортистите до минимум, а ролята на агентите-спекуланти от една страна и медиите като предприятия за създаване на идоли би се стопила до необходимия минимум. Именно ролята на агентите и медиите в днешния спорт е да спекулират със стойности и качества на спортистите и това определено пренасища и заблуждава специфичния спортен пазар.
Не на последно място за използването на високите технологии в спорта е и изкушението да се опита нещо ново, да се вкарат те в процеса на футболното състезание например, където и интересът би бил най-голям. Да не забравяме, че високите технологии са отдавна в угода при спортно-състезателния и, най-вече,при възстановителния и оздравителния процес в големите клубове. Само ще споменем лабораторните комплекси, с които разполагат в по-малка или в по-голяма степен клубове като Милан, Манчестър Юнайтед, Байерн, Арсенал и др.
Нека се смеят сега тези, за които спортната медицина, подготвителния и възстановителния процес се изразява само до чантичката на клубните лекари в нашите отбори. И после, смеейки се заедно, нека се запитаме защо онези футболисти от западните отбори масово почнаха да тичат по около 10 километра на мач, а в България все още се разсъждава, че избяганото разстояние е за сметка на качеството на играта на даден футболист.
А да не коментираме, че ако някой вземе да изтича 200 – 300 метра повече от съиграчите си, то това е доста често безцелно и безполезно – което ще рече: при действия необхващащи основополагащите футболни действия като преса, покриване на зона, откриване в позиция за развитие на атака, спринт с топка… или пък съответните позитивни общо-спортни реакции.
Имайки предвид традициите и успехите на много българи в полето на информационните и иновационните технологии, не е зле да впрегнем този национален ресурс и да създадем представителна гарнитура, с което не само да се класираме на голям форум най-накрая, но и да претендираме заслужено за челно място. А форумите, които имам предвид и, които остават единствена надежда за приобщаване към напиращите тенденции са ясни – Световното първенство по електронни спортове и Световното първенство по футбол за роботи!
P.S. Не забравяйте и някои от рекламите на производители на спортна екипировка или на други реклами със спортна тематика. Нищо не е случайно! Новите технологии са вече тук и искат да превземат нова територия – реалността!
Етикети:ЛА Лейкърс
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ