Киелини с "хеттрик", Италия бие 2:1

Италианският национален отбор в типичен стил направи точно колкото бе необходимо, за да надвие Азербайджан и без излишен разход на енергия постигна втора поредна победа в квалификациите за Евро 2016 с 2:1 на стадион „Ренцо Барбера“ в Палермо.

В герой и главно действащо лице в срещата се превърна защитника Джорджо Киелини, който „реализира хеттрик“, след като откри резултата, отбеляза си автогол и след това вкара победното попадение за „адзурите“.

Резултатът в Сицилия бе открит едва в края на първото полувреме от Джорджо Киелини, който изпревари вратаря Камран Агаев за висока топка, центрирана от корнер от Андреа Пирло в 44-ата минута.

Също при центриране от корнер в 77-ата Киелини имаше нещастието да види как след негово докосване по топката тя се оплита в мрежата на Джанлуиджи Буфон – 1:1. Бранителят на Ювентус обаче бързо поправи грешката и отново върна аванса на домакините, този път след подаване на влезлия като резерва Себастиан Джовинко.

4118167

Така „Скуадра адзура“ вече има два успеха в официални мача под ръководството на Антонио Конте и е с 6 точки в „българската“ група Н. В другите двубои от нея Хърватия победи България на стадион „Васил Левски“ с 1:0, а Норвегия постигна успех с 3:0 при визитата си на Малта.

„Шахматистите“ делят първа позиция с италианците с пълен актив от 6 точки, докато Норвегия се изравни с България по актив (3 пункта) на третото място. Азербайджан и Малта са с две загуби и 0 точки.

Конте, както и в първия мач с Норвегия, заложи на нападателно дуо Чиро Имобиле – Симоне Дзадза. Централните бранители в схемата 3-5-2 бяха Андреа Ранокия, Киелини и Леонардо Бонучи, които в клубовете си Интер и Ювентус имат опит в подобна формация.

4118169

Матео Дармиан действаше отдясно, Андреа Пирло оперираше в средата на терена в 113-ия си мач с националната фланелка, като пред него бе ситуиран съотборника му в Юве Клаудио Маркизио. Алесандро Флоренци също действаше в средата и вдясно на терена, а Матия де Шильо бе позициониран отляво. При защита схемата се променяше в 5-3-2 с връщане на де Шильо и Дармиан в защита и преместване на Маркизио вляво и Флоренци вдясно на халфовата линия.

Маркизио можеше още в самото начало да внесе спокойствие в играта на „адзурите“ с откриване на резултата, но изпусна на почти празна врата в 12-ата минута след отлично подаване на Имобиле.

Вратарят на Азербайджан също се постара да задържи интригата колкото може по-дълго с добри спасявания след изстрели с глава и крак на Бонучи, като при втория случай топката рикошира в тялото на Дзадза и стана още по-коварна за стража.

Бонучи и Ранокия продължиха серията от пропуски пред вратата на азерите, преди Киелини най-накрая да реализира с глава от около шест метра – попадението е пето за него с националната фланелка и трето по такъв начин.

4118170

След почивката пропуските от страна на домакините продължиха, като на два пъти Симоне Дзадза (в 47-ата минута той изпусна най-чистото положение след почивката, като секунди по-рано Флоренци бе стрелял) и Флоренци се провалиха в опитите си да покачат аванса на своя тим. От своя страна азерите започнаха все по-често да организират контраатаки и да тестват уменията на Джанлуиджи Буфон.

Алиев и Назаров провокираха намеси от вратаря на Ювентус, а в 77-ата минута се случи немислимото – авторът на попадението за „адзурите“ Киелини изравни резултата с автогол, след като насочи топката в собствената мрежа при центриране от корнер на Назаров.

В 82-ата минута обаче Киелини напълно се реваншира за грешката си, довела до изравняването, като отново се оказа най-съобразителен в противниковото наказателно поле при изпълнение на корнер. Този път след центрирането топката бе насочена към резервата Себастиан Джовинко (появил се на терена веднага след изравняването), който намери Киелини и бранителят прониза вратата на Азербайджан за втори път – 2:1 и шести гол за защитника на Юве с националната фланелка.