Автогол помогна на Хърватия да излъже България на "Васил Левски"

Българският национален отбор отстъпи с минималното 0:1 на Хърватия пред близо 30 хиляди зрители на Националния стадион „Васил Левски“ във втори мач от квалификациите за Евро 2016.

Единственото попадение в иначе напрегнатия и изпълнен със здрава битка двубйо падна в 35-ата минута след груба грешка в защитата на "лъвовете" при защита на пряк свободен удар.

Халфът на Барселона Иван Ракитич центрира на далечна греда, там никой не можа да покрие Марсело Брозович и той с глава прати топката към малкия пенал.

Николай Бодуров в стремежа си да изпревари Ивица Олич и Марио Манджукич сам вкара топката в мрежата на статичния Владислав Стоянов - 0:1.

След инкасираното попадение "лъвовете" опитаха да стигнат до равенството, но реално не създадоха почти никакви голови положения и изглеждаха опасни единствено от статични положения. Акциите на българите биваха умело парирани от ариегарда на хърватите, които пък излъгаха домакина си с малко случайния гол. След него очевидно по-класният отбор все пак удържа аванса си, въпреки че бе поставен под напрежение, но не допусна срив.

4118162

Така България отстъпва на Италия и Хърватия (по 6 точки) в класирането на Група Н и остава с актива си от 3 пункта, колкото вече има и Норвегия, която надви с 3:0 Малта при визитата си. Страната на рицарите и Азербайджан, отстъпил драматично на Италия с 1:2 в изключително любопитен мач, остават на дъното с 0 точки.

Sporta.bgще ви помогне на проследите на живо балканското дерби България – Хърватия на „Васил Левски“.

Срещата бе прекатена за около 2-3 минути в 25-ата заради ексцесии по трибуните и напрежение между родни фенове и полицията, както и "престрелка" с бомби и факли между наши привърженици и гостуващата агитка.

4118147

Първо полувреме

Още от първата секунда на двубоя направи впечатление високото темпо, което хърватите държаха да поддържат и особено пресата, налагана от "шахматистите", когато топката не е в тяхно притежание.

Първата многоходова атака на българите започна след изнасяне на топката от Владислав Стоянов към десния фланг, а в последствие кълбото стигна до Ивелин Попов. Той бе фаулиран, а при авантажа Светослав Дяков пробва да изведе вдясно в наказателното поле Станислав Манолев, но пасът бе дълъг.

4118155Добра новина бе фактът, че триото в атаката на Хърватия и най-вече Марио Манджукич оставаше изолиран от действията на своите съотборници. Той получи шанс да стреля в 11-ата минута, но бе блокиран отлично от Николай Бодуров и спечели само корнер.

След опасно центриране отляво на Георги Миланов капитанът Попов изскочи от дълбочина, но от десетина метра изобщо не нацели добре топката с глава и я прати високо над вратата.

В първите 20-ина минути "лъвовете" често грешаха в пасовете от центъра към фланговете и бързо губеха топката, като не пресираха съперника в противниковата половина и изчакваха прибрани акциите на гостите.

В 23-ата минута фенове от Сектор "Б" започнаха физически сблъсъци с полицията, докато между Сектор "Г" и агитката на хърватите прехвърчаха факли, което провокира спиране на играта. Футболисти от двата тима опитаха да успокоят страстите на трибуните. Повече информация вижте НА ТОЗИ ЛИНК

За съжаление, попадение падна в 35-ата минута след груба грешка в защитата на "лъвовете" при защита на пряк свободен удар. Иван Ракитич центрира на далечна греда, там никой не можа да покрие Марсело Брозович и той с глава прати топката към малкия пенал. Николай Бодуров в стремежа си да изпревари Ивица Олич и Марио Манджукич сам вкара топката в мрежата на статичния Владислав Стоянов - 0:1.

4118154Така дори без нито едно чисто голово положение и опасна атака хърватите се възползваха от липса на концентрация в нашата защита при статично положение.

Българите станаха по-агресивни след инкасирания гол и можеха бързо да го върнат, след като Ивелин Попов изпълни пряк свободен удар и Владимир Гаджев излезе на стрелкова позиция в наказателното поле, но от трудно положение не можа да прати топката в мрежата.

В крайна сметка след равностойно първо полувреме без положения Хърватия успява да ни излъже - 0:1.

На почивката

Андрей Гълъбинов замени незабележимия Илиян Мицански за старта на втората част, а Георги Илиев влезе на мястото на Петър Занев. Това означаваше, че Йордан Минев заема позицията на ляв бек, Станислав Манолев се връща в защита отдясно, Ивелин Попов застава на дясното крило, а Илиев оперира зад нападателя Гълъбинов.

Второ полувреме

Взаимодействието в предни позиции между българските футболисти бе прекалено често неточно и именно това трябваше да се промени след почивката, за да може да се търси изравнителен гол.

В първите минути българите опитаха да наложат натиск и от пряк свободен удар Георги Миланов обстрелва вратата на Даниел Субашич, но след рикошет кълбото излезе в корнер. След изпълнението му напрежението остана пред наказателното поле на гостите, но Николай Бодуров взе грешното решение да стреля от 20-ина метра и разочароващо прати топката високо в аут.

4118152

В 58-ата минута добра намеса на Йордан Минев предотврати втори гол, след като Иван Перишич получи пространство отляво и центрира остро успоредно на голлинията, но бранителят на Лудогорец изчисти пред погледа на Владо Стоянов.

Хърватите не държаха непременно да увеличават аванса си и акциите им се провеждаха предимно по крилата, но без да впечатляват със скорост. Българските атаки обаче също бяха лишени от високо темпо и рядко затрудняваха бранителите и дефанзивните полузащитници, като големият проблем за "лъвовете" бяха липсата на пространства и възможности за обстрелване на Субашич.

Георги Илиев сякаш осъзнаваше това и пробва от около 30-ина метра да изненада вратаря на Монако, като красивият му далечен изстрел преодоля голкипъра, но топката мина на сантиметри от гредата. Съдията обаче даде корнер, след който Бодуров най-накрая надскочи Ведран Чорлука, но също стреля встрани от вратата.

4118153

Пенев направи третата си смяна в 69-ата минута - Александър Тонев вместо Гаджев, което остави Дяков самотен в средата на терена, а Попов застана до Георги Илиев зад нападателя, за да може Тонев да заеме място на фланга.

Андрей Гълъбинов стреля за първи път в 70-ата, но шутът му бе блокиран и излезе в корнер, като в следващите мигове на два пъти в наказателното поле "лъвовете" не можаха да стигнат до удар, защото си пречеха взаимно пред вратата на Хърватия.

4118149В 77-ата минута Субашич трябваше да се намесва за първи път, но шутът на Тонев, макар мощен и добре пласиран, бе отправен от около 35 метра и не представляваше сериозна трудност за стража.

Финалните минути се играха предимно в половината на гостите, но отново българските действия биваха умело блокирани преди да се създаде предпоставка дори за някаква напрегната ситуация пред Субашич.

В самия край дори резултатът можеше да бъде покачен на 0:2, но Перишич изпусна две изгодни положения в нашето наказателно поле - в крайна сметка Хърватия си тръгна от София с 3 точки.

Съставите

Малко повече от час преди първия съдийски сигнал стана ясен стартовият състав на българския национален отбор. От избраниците на Любослав Пенев прави впечатление присъствието на левия бек на Амкар (Перм) Петър Занев, което е промяна спрямо първия двубой от групата срещу Азербайджан, когато отляво играеше Веселин Минев.

Другите две са свързани с присъствието на Йордан Минев и очакваното завръщане на капитана Ивелин Попов за сметка на Михаил Александров и Георги Илиев. Александров игра като дясно крило срещу азерите, а пък Станислав Манолев бе върнат на десния бек, докато сега голмайстор номер 1 от миналите квалификации за Световното първенство 2014 ще бъде изнесен в по-предни позиции на фланга.

Селекционерът Пенев залага на вратата на Владислав Стоянов, който пази и срещу Азербайджан, както и в последните два мача от предишните квалификации за Мондиал 2014. Пред него в отбрана на десния бек застава Йордан Минев, а в центъра на ариегарда си партнират Николай Бодуров и Апостол Попов, докато отляво е позициониран Петър Занев.

4118139В средата на терена се разчита на обичайните заподозрени Владимир Гаджев и Светослав Дяков, като Георги Миланов ще бъде използван на лявото крило, въпреки че в клубния си отбор ЦСКА (Москва) от този сезон е именно опорен халф. Вдясно ще играе Станислав Манолев, който от началото на сезона най-накрая се радва на титулярно място в клуба си Динамо (Москва).

Капитанът Ивелин Попов се завръща в игра и ще оперира зад единствения изнесен напред нападател Илиян Мицански, който реализира първия гол в успеха с 2:1 при визитата на Азербайджан.

4118130

Селекционерът на Хърватия Нико Ковач залага на вратарския пост на съотборника на Димитър Бербатов в Монако Даниел Субашич. Пред него в защита, както прогнозираха медиите в Хърватия, отдясно-наляво са подредени капитанът Дарио Сърна, Демагой Вида, Ведран Чорлука и Даниел Пранич.

В халфовата линия Ковач залага на звездите от Барселона и Реал Мадрид Иван Ракитич и Лука Модрич, като ще им помага още един халф – Марсело Брозович от местния гранд Динамо (Загреб), с което селекционерът на „шахматистите“ сменя любимата си схема 4-2-3-1 с 4-3-3.

4117947

За този негов изненадващ ход ви предупреди още тази сутрин Sporta.bg, като е факт и оставянето на пейката на Матео Ковачич и Ален Халилович, въпреки че те са част от грандовете Интер и Барселона.

Триото в авангарда на хърватите също е коректно съобщено предварително – опитният Ивица Олич, Иван Перишич и звездата на испанския шампион Атлетико (Мадрид) Марио Манджукич.

„Лъвовете“ на Любослав Пенев вече отметнаха една от неприятните си задачи в този цикъл на пресявките, печелейки като гост на Азербайджан с 2:1, докато „шахматистите“ надвиха Малта с 2:0.

4117949

Ел Голеадор има на разположение всичките си избраници за първото домакинство в кампанията, като най-важната разлика спрямо визитата в Баку е завръщането на капитана Ивелин Попов. Не такова бе положението в лагера на хърватите, след като в последния момент Нико Ковач трябваше да вика бранителя на Панатинайкос Гордън Шилденфелд на мястото на контузения защитник от Ливърпул Деян Ловрен.