Канада сложи край на победната серия на националите

снимка: fivb.org

Националният отбор по волейбол на България загуби второто си гостуване на Канада в зала "Ийст Линк Арена" с 3:1 гейма (25:18, 25:19, 21:25, 25:20). Днешната игра на "лъвовете" бе далеч от тази, която показаха вчера и заслужено загубиха. За "кленовите листа" това е пета победа в група С на втората дивизия на Световна лига и те вече са с актив от 18 точки от осем мача. Българите имат две срещи по-малко и с 10 пункта заемат втората позиция.

За "трикольорите" предстои 36-часово пътуване до Аржентина, където следващата седмица ще играят с домакините последните си две гостувания преди да се завърнат в България за четири поредни домакинства срещу Куба и Аржентина.

Българите започнаха силно мача и поведоха с 2:0 след две успешни атаки на Мирослав Градинаров и Тодор Скримов. Днес на позицията диагонал започна Стивън Маршал, който от началото започна силно и помогна на тима си да излезе напред в резултата при 6:5. Първата техническа почивка дойде при 8:6 след грешка в посрещането на "лъвовете". Нови два мощни сервиса на Туунте ван Ланквелт доведоха до 10:6 и това накара Пламен Константинов да вземе почивка. При второто техническо прекъсване резултатът вече бе набъбнал до 16:11, след като сънародниците ни направиха няколко грешки от сервис и бяха неубедителни в атака. Задържана топка от Андрей Жеков направи резултата 17:11 и това накара националния селекционер да вземе втора почивка. Грешките от сервис продължиха, а и канадците вдигнаха оборитите в края и те очаквано затвориха частта в своя полза след ас на Джон Перин и 25:18.

Домакините започнаха експлозивно втория гейм и отново със силен сервис пробиха посрещането ни, за да поведат с 2:0. Те успяха да задържат преднината си до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:6. "Кленовите листа" играеха стабилно както в защита, така и на блок и това им позволи да се откъснат с още една точка аванс, след като хванаха на блокада Мирослав Градинаров за 12:9. Последва силна игра в защита и контра на Ван Ланквелт - 13:9 и почивка за Пламен Константинов. Втората техническа пауза дойде при сериозна преднина за Канада - 16:11. Първата успешна блокада за българите дойде при 19:12, когато Стансилав Петков и Красимир Георгиев спряха Стивън Маршал. Последва ас на Георгиев, но все пак домакините не се отпуснаха, запазиха преднината си и се поздравиха с крайния успех в гейма след 25:19 и успешна атака от зона шест на Джон Пери.

Пламен Константинов започна третия гейм с две промени, като на игрището се появиха Любомир Агонцев и Теодор Тодоров, които замениха съответно Андрей Жеков и Виктор Йосифов. Централният блокировач на България започна много силно и 5:2 вече бе направил два блока и записа една успешна атака през центъра. Атака в аут на Стивън Маршал помогна на националите ни да вземат първата техническа пауза при убедителното 8:2. Четири грешки в нашите редици позволиха на Канада да намали пасива си до 8:6 и това накара Пламен Константинов да поиска таймаут. Българите отново натрупаха аванс за 11:6, но няколко страхотни отиравания в защита най-вече на либерото Блейър Бан отново върнаха "кленовите листа" в играта при 12:10. Три поредни страхотно пласирани сервиси на Красимир Георгиев дадоха нов аванс при 15:10 и Глен Хоуг взе почивка. Втората техническа пауза дойде при 16:10 в полза на България след добра атака на Мирослав Градинаров от зона едно. Българите успяха да задържат преднината си и след успешна атака на Тодор Скримов намалиха резултата в геймовете до 2:1.

Четвъртият гейм започнаравностойно и се запази така до 7:7. След успешна атака от зон четири на Джон Перин, момчетата на Глен Хоуг стигнаха първи до техническата пауза. Две грешки на Ники Пенчев и единична блокада на Перин срещу Градинаров накараха Пламен Константинов да вземе почивка при 11:7. Преднината на домакините нарасна до 14:8, а втората техническа пауза дойде при 16:10. Играта на канадците продължи да не спори и те спокойно задъжаха преднината си от шест точки до края на срещата, което им позволи да се поздравят с пета победа в група С и втора срещу България.

Пламен Константинов избра да започне срещата с Андрей Жеков, Мирослав Градинаров, Николай Пенчев, Мирослав Градинаров, Красимир Георгиев, Виктор Йосифов и Владислав Иванов – либеро.

За тима на Канада на игрището излезнаха Тейлър Сандерс, Стивън Маршал, Туунте Ван Ланквелт, Джон Перин, Джъстин Дъф, Макс Бърт и Блейър Бан-либеро.