Камерун накара Германия да размишлява преди Мондиала

Германия и Камерун загряха за Световното първенство по футбол 2014 в Бразилия с атрактивна контрола на стадион „Борусия Парк“ в Мьонхенгладбах пред 48 хиляди зрители, завършила наравно 2:2.

Капитанът на „Неукротимите лъвове“ Самуел Ето'о откри резултата в 60-ата минута и отново отпразнува попадението си, имитирайки коцукащ старец край флагчето за изпълнение на корнер.

В 67-ата Томас Мюлер с глава изравни, а от положение на засада Лукаш Подолски асистира за Андре Шюрле в 71-ата минута, който осъществи обрата – 2:1. Крайното 2:2 фиксира съотборникът на Тодор Неделев в Майнц – Жан-Ерик Максим Чупо-Мотинг в 79-ата минута.

Преди този двубой Бундестимът се намираше в неособено приятна поредица от само 3 гола в 5 мача (1 допуснат при ремито с Италия). Германия допусна два гола в един мач за първи път през 2014-та, като за последно на 15-ти октомври 2013-та Швеция реализира три попадения срещу тима на Льов, но загуби в трилър с 3:5. Камерун пък бе записал две победи с 4:1 над Тунис и 2:0 над Македония и загуби с 1:5 от Португалия и 1:2 от Парагвай в контролите преди Мондиал 2014.

4090143

И за двата тима предстои по още един спаринг преди началото на Световното първенство по футбол – на 6-ти юни от 21:45 часа немците играят с Армения, а африканците – с Молдова на 7-ми.

Бекът на Борусия (Дортмунд) Ерик Дурм направи дебют с националната фланелка, а за бранителя на Арсенал Пер Мертезакер това бе 97-ми мач за Германия, с което той се отличи като най-опитният играч на Йоахим Льов в срещата. В 73-ата минута Кристоф Крамер се появи в игра – той и Дурм са сред футболистите с несигурни билети за Световното по футбол, както и Юлиан Дракслер, който обаче не взе участие в контролата с Камерун.

4090144

Селекционерът на Германия не заложи на чист нападател в схемата си, а вместо това Гьотце, Йозил и Мюлер в различни етапи от срещата излизаха на върха на атаката. Правеше впечатление стремежът на дори четирима футболисти едновременно на моменти да се стремят да излизат на ръба на засадата и да очакват подавания от по-задна позиция – този модел на игра обаче не се оказа особено печеливш в конкретния сблъсък с Камерун.

4090147

Очаквано Самуел Ето'о поведе нападението на гостите, а Седрик Джегуе бе единственият в селекцията на Фолкер Финке, който не се подвизава в европейски клуб, а в камерунския Котонспорт де Гаруа.

Феновете на германския футбол могат само да се притесняват от показаното от Бундестима през първото полувреме, защото с изключение на двата далечни удара в гредите, домакините демонстрираха тревожни недостатъци в собствената си половина.

Схемата на Камерун бе проста – контраатаки и преса дори в противниковото поле, като германците изглеждаха по-скоро притеснени и хаотични, когато губеха топката, отколкото амбицирани да си я върнат.

4090148

Вратарят Роман Вайденфелер на пет пъти трябваше да се намесва решително преди почивката. Самуел Ето'о, Матип, Чупо-Мотинг и Муканджо се провалиха в опитите си да открият резултата в полза на „Неукротимите лъвове“, като най-сериозният пропуск дойде в 39-ата минута, когато Муканджо излезе очи в очи с вратаря, но стреля право в тялото му.

Във втората минута изстрел на Месут Йозил срещна външната страна на гредата, а в 9-ата Томас Мюлер изведе Марио Гьотце на стрелкова позиция, но халфът на Байерн също нацели страничния стълб.

15 минути след почивката резултатът бе открит от звездата на „Неукротимите лъвове“ Ето'о – той първо стреля опасно към Вайденфелер от 12 метра, но вратарят отрази кълбото встрани. Последва центриране успоредно на голлинията и нападателят на Челси успя да засече топката неспасяемо в мрежата – 0:1.

4090149

В 66-ата минута обаче Джером Боатенг направи хубав пробив по дясното крило и центрира в наказателното поле, а на първа греда Томас Мюлер се възползва от пробойната между двамата централни бранители на Камерун, за да стреля с глава – 1:1.

След почивката и двамата треньори заложиха на няколко промени в съставите си, от което като че ли пострада повече схемата на африканците. В 70-ата минута страничният съдия пропусна да отсъди засада на резервата Лукаш Подолски, който нахлу в пеналтерията и подаде отлично на празна врата за Андре Шюрле, за когото не бе трудно да направи 2:1.

4090141

Логиката възтържествува в 79-ата минута, когато Чупо-Мотинг се измъкна от защитата на Германия и с диагонален изстрел отляво в наказателното поле не остави шансове на Вайденфелер – 2:2.