Измъчена победа над Малта остави България в битката за баражите

Отборът на България постигна втора победа в квалификациите за Евро 2016, след като победи с минималното 1:0 тима на Малта като гост. Единственото попдадение реализира Ивелин Попов 10 минути след почивката, а в края на първата част Илиян Мицански изпусна дузпа.

Все пак "лъвовете" напуснаха стадион "Та Кали" с три точки и вече имат осем в борбата за третото място в групата, което дава право за участие на баражи.

Срещата започна по-добре за домакините, които в откриващата минута получиха шанс да центрират от ляво на вратата на Божидар Митрев, но стражът улови без проблем. Последва опасна атака по лявото крило за Малта, където Алфред Ефионг открадна топка в центъра на терена и напредна в половината на българите. Освободи се от Иван Бандаловски и опита изстрел, но кълбото премина над вратата.

Постепенно играта се изравни и българите също опитаха атаки, най-често по десния фланг, но без да създадат реална опасност. Домакините разчитаха предимно на контраатаки през първите 10 минути, като това най-вероятно ще е тактиката им за двубоя.

Първият точен удар в мача за "трикольорите" дойде в 19-тата минута. Те получиха право да изпълнят пряксвободен удар в ляво от вратата на Малта. Зад топката застана Ивелин Попов, който отправи хубав изстрел, но Джъстин Хабер внимаваше и изчисти кълбото.

До 30-тата минута играта бе равностойна, като двата тима не предпримаха необмислени действия. Само две минути по-късно Родерик Брифа нахлу на скорост в наказателното поле от дясно, смени ъгъла и се освободи от Александър Александров, след което насочи мощен шут, но в обхвата на Митрев и стражът улови уверено.

Илиян Мицански получи добър пас пред наказателното поле на домакините пет минути преди почивката. Футболистът добре се освободи от двама защитници, но след това нямаше време да насочи добре кълбото и изстрелът му бе спасен от Хабер.

В 45-тата минута Владимир Гаджев бе съборен в наказателното поле на Малта и бе изблъскан от защитник в "червено" и правилно бе отсъден 11-метров наказателен удар. Зад топката застана Мицански, който за жалост изпрати топката в аут.

Втората част започна с добра атака за "лъвовете" по десния фланг, където Михаил Александров центрира по земя към Попов, който се размина на сантиметри от това да вкара кълбото в мрежата.

Натискът, който националите наложиха даде ефект и 10 минути след подновяването на играта Ивелин Попов откри резултата. Самият той центрира от пряксвободен удар, последва изчистване, но кълбото бе върнато в наказателното поле. Там с глава топката бе подадена към Попов, който с много мощен шут от въздуха скъса мрежата зад Хабер за 1:0. Четири минути по-късно грешка в защитата на Малта подари топката на Мицански, който за пореден път не успя да се ориентира правилно, след като бе оставен сам в наказателното поле. Нападателят реши да стреля с глава вместо да овладее кълбото и очаквано не успя да се разпише.

До 70-тата минута блъгарите опитваха да пресират противника и удвоят преднината си, за да доиграя по-спокойно мача, но трудно намираха пътя до наказателното поле на домакините. В 75-тата минута Ивайло Петев направи първа смяна в състава си, като на терена се появи Георги Миланов, който замени рожденика Михаил Александров.

Последваха силни минути за играчите на Пиетро Гедин, които на няколко пъти бяха близко до това да отправят опасен удар, но защитата в бяло днес се представяше стабилно, за разлика от контролата с Турция преди три дни. В 81-вата минута на терена се появи и Ивайло Чочев, който дебютира с националната фланелка и замени голмайстора Ивелин Попов.

В 89-тата минута Владимир Гаджев извърши нарушение на дъгата на наказателното поле, а зад кълбото застана Клейтън Фаила. Изстрелът на №7 обаче попадна точно в ръцете на Митрев, който безпроблемно улови.

В даденото от съдията продължение Стансилав Манолев получи добре топката в ляво от вратата на Малта и без да се замисли стреля по диагонала с фалцов удар, но за негово съжаление кълбото срещна напречната греда.

Пиетро Гедин изведе на стадиона Джъстин Хабер, Алекс Мускат, Андрей Аджус, Райън Камилери, Пол Фенек, Клейтън Фаила, Родерик Брифа, Роуен Мускат, Зак Мускат, Майкъл Мифсуд, Алфред Ефионг.

Ивайло Петев бе избрал на терена в малтийската столица да излезнат същите 11 футболисти, които бяха победени пред дни от Турция в контрола с 4:0, а именно Божидар Митрев, Йордан Минев, Николай Бодуров, Александър Александров, Иван Бандаловски, Светослав Дяков, Владимир Гаджев, Ивелин Попов, Станислав Манолев, Михаил Александров и Илиян Мицански.