Иван Златев влезе в топ 10 на последния спринт от IBU Cup

Българският национал по биатлон Иван Златев записа най-доброто си класиране през сезона в IBU Cup, след като финишира 9-ти в спринта от последния 7-ми кръг на календара, провел се в словашкия зимен център Брезно-Осърбле.

Златев направи само 1 грешка при двете си посещенията си на огневия рубеж (от положение „легнал") и със страхотно ски каране се вреди в топ 10 за първи път тази кампания.

Постижението на Иван със сигурност ще му вдъхне повече увереност предвид предстоящото Европейско първенство по биатлон в Банско този месец.

Златев финишира с изоставане 26 секунди от победителя Тед Армгрен от Швеция, за когото това е втора победа на словашка земя, след като преди 2 дни триумфира в индивидуалния старт на 20 км.

През миналия сезон най-доброто постижение на Златев беше 12-то място в индивидуалната надпревара на 20 километра в канадския зимен център Канмор. Тогава в същата надпревара Мартин Богданов също постигна върха си, класирайки се 6-ти.

Армгрен разви достатъчно бърза скорост, за да задържи зад себе си руснака Алексей Слепов, докато Даниел Бьом от Германия с перфектна стрелба финишира на 3-та позиция.

Ларс Бергер (брат на фаворитката в Световната купа при жените Тора) завърши на 4-та позиция с 2 грешки на огневия рубеж.

Друг български представител в спринта на 10 км - Мартин Богданов - също сгреши веднъж при първата си стрелба и приключи състезанието на 36-то място.

Любопитен факт е, че Мартин финишира точно пред руснака Виктор Василев, който въпреки неубедителното си представяне днес спечели трофея в дисциплината и триумфира в генералното класиране за IBU Cup.

Димитър Герджиков с 3 грешки в стрелбата остана на 54-та позиция, докато Антон Синапов не приключи състезанието.