Иван Цветков стартира с хеттрик в новата история на Ботев Пд

снимка: botevplovdiv.bg

Ботев Пловдив и треньорът Ферарио Спасов маркираха по най-добрия начин завръщането си в А група, след като „канарчетата" победиха категорично юбиляра Славия с 3:0.

Хеттрик за домакините реализира Иван Цветков, с което даде заявка да се превърне в нов любимец на феновете на „Христо Ботев". Някогашният нападател на Левски се разписа в 38-ата, 58-ата и 78-ата минута, а освен това изпусна дузпа в 42-ата минута.

Така амбициозният новак в българския елит индикира за сериозните си намерения в шампионата с класически успех над един от най-старите отбори в А група. Ферарио Спасов пък се завърна триумфално след близо 5-годишна пауза от първодивизионен футбол.

За Ботев като титуляр започна Асен Караславов, който бе с капитанската лента и направи повторен дебют в А група именно срещу последния си отбор в родината - Славия.

От другата страна на игрището също имаше завърнал се бивш футболист - вратарят Георги Петков, който се отличи със спасена дузпа, изпълнена от Иван Цветков.

Състав на Ботев Пд:

Шеткус, Панчев, Караславов, Грънчаров, Енрике, Иршак, Паласуело, Неделев, Атанасов, Костов (Виейра), Цветков

Състав на Славия:

Петков, Р. Димитров, Желев, Генев, Дяков, Сандански, Янков, Акийоши, П. Димитров, Жуниньо, Лазаров

И двата тима започнаха с много нови футболисти в сравнение със съставите си от миналия сезон, като Ферарио Спасов показа, че и на резервната си скамейка има силни козове. Включилият се през второто полувреме в 55-ата минута Виейра (заменил Костов) асистира за второто попадение на Цветков.

Именно Иван Цветков се превърна в герой за Ботев с трите си гола в 38-ата, 58-ата и 78-ата минута, като в 42-ата пропусна бързо да предреши изхода на двубоя с изпуснатата дузпа.

Първо полувреме - 1:0 с гол на Иван Цветков в 38-ата минута

12 000 зрители на стадион „Христо Ботев" създадоха отлична атмосфера и отново индикираха, че ще бъдат сред лидерите по това отношение в А група. Техните любимци оправдаха доверието и през първата част имаха предимство в играта и заслужено си спечелиха аванс в резултата.

„Жълто-черните" поведоха с 1:0 в 38-ата минута, когато Цветков получи шанса да играе с глава в наказателното поле след центриране от корнер. Бившият ас на Пирин и Левски се извиси над защитниците и прати топката в мрежата.

Петър Атанасов се бе опитал да си изпроси дузпа в 25-ата минута с артистично падане в пеналтерията, като съдията Ивайло Стоянов не се хвана на въдицата. В 42-ата обаче домакините получиха правото да стрелят от бялата точка заради нарушение на вратаря Георги Петков срещу Цветков.

Бившите играчи на Левски се изправиха един срещу друг в нов дуел, но този път победител беше вратарят на Славия, защото хвана несериозния удар от дузпата на Цветков.

В 1-ата добавена минута на частта Петър Димитров се озова на стрелкова позиция в наказателното поле, но изстрелът му не намери очертанията на вратата.

Второ полувреме - 3:0 с голове на Иван Цветков в 58-ата и 78-ата минута

Влезлият като резерва Виейра веднага се отличи с прекрасно действие след появяването си на терена и намери с хитър пас Цветков, след като вече бе направил мощен пробив. Голмайсторът с мощен изстрел не остави шансове на Георги Петков и в 58-ата минута направи резултата 2:0.

Тодор Неделев можеше да се разпише с чудесно изпълнение на пряк свободен удар в 62-ата и да направи резултата класически, но великолепната намеса на вратаря на „белите" предотврати нов гол.

Той все пак падна в 78-ата минута, когато Цветков даде заявка да стане любимец на феновете на „канарчетата" с нов много добре насочен удар с глава, който рикошира в напречната греда и се оплете в мрежата за 3:0.