Италия изстрада прогреса си към 1/4 финалите на Евро 2012 (снимки)

Италия се задоволяваше само с 1 гол аванс срещу Ирландия и удържа на финалния натиск на доблестните островитяни, за да заслужи класирането си на четвъртфиналите на Евро 2012. В 90-ата минута пък Марио Балотели се разписа, за да оформи крайния резултат 2:0 за тима от Апенините.

Разбира се, прогресът на „скуадра адзура" нямаше да бъде възможен без благоприятно развитие в другия двубой - Хърватия и Испания до 88-ата минута не си бяха отбелязали гол, преди Хесус Навас да донесе победата на европейския и световен шампион.

Така Италия водеше в Група С близо 50 минути, но в крайна сметка ще се задоволи с второто място с актив от 5 точки. Испания е лидер със 7, а Хърватия напуска турнира с 4. Ирландия не записа пунктове, въпреки честната си игра.

Антонио Касано засече с глава центриране от корнер в 35-ата минута, а Балотели фиксира крайното 2:0 в 90-ата. По същото време Хърватия се бореше със зъби и нокти срещу Испания, но в крайна сметка отстъпи с 0:1, въпреки че имаше чисти положения за гол.

Така Испания ще срещне втория от Група D на четвъртфиналите, а Италия ще играе с лидера - там фаворити са Англия и Франция.

През първото полувреме италианците доминираха на терена и превъзходството им се изразяваше не само във владеенето на топката (65%), но и в броя на подаванията (около 320 за „адзурите" срещу само 65 за хърватите).

Особено осезаем беше натискът на световните шампиони от 2006-та в първите 20-ина минути, като за тяхно съжаление обаче превесът им не се материализираше в голови положения. Пред наказателното поле на ирландците имаше обсада, но те успяваха да спират набезите на противника си.

След около половин час игра стана видно и по-голямото желание на „шахматистите" да се противопоставят на акциите на съперника си - в действителност те организираха няколко контраакции, които вещаеха опасност за Джанлуиджи Буфон, но си пролича и изолацията в играта на Роби Кийн. Нападателят на Ейре нямаше адекватна подкрепа в предни позиции и често не можеше да се възползва от подаванията към него.

В 31-ата минута Антонио Ди Натале за първи път успя да се откъсне от опеката на бранителите в зелено и да излезе очи в очи с вратаря Шей Гивън. Нападателят на Удинезе финтира стража на Ейре, който бе излязъл на границата на наказателното поле, но топката му отиде към аутлинията. Въпреки нищожния ъгъл, Ди Натале отправи нелош удар, но от голлинията защитник на Ирландия изчисти.

В 34-ата пък италианците поискаха дузпа, след като нов изстрел на Ди Натале се спря в тялото на играч в зелено, но повторенията доказаха, че няма контакт с ръката.

В 35-ата минута „адзурите" материализираха игровоти си предимство, макар и от изпълнение на ъглов удар. Андреа Пирло центрира на първата греда, а Касано скочи най-високо и с глава не остави шансове на Шей Гивън. Стражът на Ейре успя да отклони кълбото, но то премина голлинията, преди да бъде изчистено.

В крайна сметка „скуадра адзура" постигна целта си и извоюва предимство, макар и минимално, докато след 45 минути Хърватия и Испания играеха при 0:0.

След почивката последваха нови силни мигове за „скуадрата", която продължи да търси ново попадение във вратата на Гивън - Антонио Ди Натале отново излезе на стрелкова позиция след скоростна акция и подаване към него вляво. Нападателят на Удинезе обаче стреля право в тялото на вратаря на Ирландия.

Италианците обаче направиха грешката отново да позволят на съперника си да опитва атаки след изиграването на около четвърт час от полувремето. Възпитаниците на Джовани Трапатони изнесоха топката в половината на „адзурите", без обаче да притесняват сериозно Буфон.

В действителност след 70-ата минута италианците все по-рядко имаха желанието да минават центъра, докато ирландците откровено търсеха равенство. Стратегията им с непрекъснати центрирания в наказателното поле обаче не проработваше.

В 79-ата пък Кийт Андрюс с мощен удар от статично положение на около 25 метра тества качествата на Буфон, но стражът на „адзурите" се справи с изпитанието.

Пресата, която упражняваха играчите на Ейре, се увеличаваше, а италианците откровено бранеха резултата.

В 90-ата минута обаче резервата Марио Балотели с изключителен ножичен удар вкара втори гол, след като по перфектен начин засече центриране от корнер - 2:0 и Италия ликуваше след края на мача.