Феърплей: Испания изхвърли Хърватия от Евро 2012 (снимки)

Носителят на трофея Испания се класира успешно за ¼-финалите на Евро 2012 в Полша и Украйна, след като тази вечер "Ла Роха" постигна минимален успех с 1:0 над Хърватия в среща от група C.

Единственият гол бе дело на резервата Хесус Навас в последните минути на мача, като по този начин бяха опровергани и съмненията, че двата тима може да уговорят равенство 2:2, което да изхвърли Италия от елиминациите.

Същевременно "адзурите" също се класираха за следващата фаза, постигайки очакван успех над аутсайдера Ирландия.

Като цяло двубоят между Испания и Хърватия не бе особено атрактивен за наблюдаване, а хърватите могат да съжаляват за две ситуации през втората част, когато Икер Касияс спаси своя тим с важни спасявания.

Селекционерът на "Ла Роха" Висенте дел Боске заложи на същия състав, който постигна разгромния успех с 4:0 над Ирландия в предишния мач. Отбелязалият два гола Фернандо Торес оглави испанската атака, като нападателят на Челси се ползваше с подкрепата на Андрес Иниеста и Давид Силва. Шави Ернандес, Шаби Алонсо и Серхио Бускетс оперираха в центъра.

Лука Модрич отново трябваше да връзва играта на Хърватия в средата, докато Марио Манджукич оглави атаката на "шахматистите". Никица Йелавич остана на пейката, а Славен Билич заложи на по-наситена халфова линия, имайки предвид силата на иберийците в центъра на терена.

Началото на срещата не предложи шансове за отбелязване на гол в някоя от двете врати, като очаквано Испания разиграваше топката през почти цялото време, докато хърватите се опитваха да пресират своите съперници. Равносметката след първите 20 минути не бе особено обнадеждаваща - нито един удар не бе отправен в очертанията на двете врати.

Негативната статистика се промени в 23', когато Фернандо Торес действа опасно в наказателното поле на хърватите и стреля силно, но в краката на Стипе Плетикоса. Секунди по-късно Серхио Рамос опита изстрел от дистанция, но стражът улови сигурно. Сякаш наговорили се, испанците продължиха да обстрелват вратата на "шахматистите".

Минута по-късно това стори и Жерар Пике, но неговият удар мина над вратата. Хърватите отговориха съвсем скоро, но Касияс не бе затруднен при не особено силен изстрел на Пранич.

До почивката двубоят продължи в същото русло от неговото начало, като топката бе предимно разигравана, но не и доближавана до голлиниите на двете врати.

На почивката двамата селекционери не извършиха промени в своите стартови състави, залагайки на двадесет и двамата от първото полувреме. Резултатът от другия мач задължаваше Хърватия да тръгне по-смело напред, но "шахматистите" отлично знаеха, че не бива да рискуват твърде много срещу класен тим като испанския.

Втората част по нищо не се различаваше от първата, като темпото на игра и настройката на двата състава не предполагаше интересни ситуации пред двамата вратари. Испания все така не пускаше топката, докато футболистите на Славен Билич се надяваха на грешка, която да им позволи да атакуват на скорост, използвайки празните пространства.

В 59' всички испанци на трибуните изтръпнаха, след като Хърватия се оказа твърде близо до отбелязването на първо попадение. Лука Модрич центрира отлично в наказателното поле на иберийците, където Иван Ракитич бе оставен напълно непокрит. Халфът стреля силно с глава, но капитанът на шампионите Икер Касияс отново се намеси впечатляващо, демонстрирайки завиден рефлекс.

След час игра Висенте дел Боске извърши първа смяна в своя стартов състав, а Фернандо Торес бе заменен от крилото на Севиля Хесус Навас. По този начин Давид Силва се премести в центъра на атаката, а иберийците отново заиграха в схема без изявен централен нападател. Минути по-късно смяна извърши и Славен Билич, а в игра на мястото на Даниел Пранич се появи Иван Перишич.

Въпреки, че в тези минути Хърватия се нуждаеше повече от първи гол, Испания не позволи на "шахматистите" да навлязат в половината на действащия европейски шампион. Футболистите на Дел Боске продължиха да контролират случващото се на терена, а в игра се появи и Сеск Фабрегас, който зае мястото на Давид Силва. В 78' именно Сеск получи добро подаване от Иниеста, но халфът на Барселона бързо бе блокиран от хърватските бранители, не успявайки да насочи топката към мрежата.

В 79' червената лампичка за Дел Боске отново светна, след като за втори път в срещата Икер Касияс трябваше да спасява своя тим от попадение. Резервата Перишич получи подаване в наказателното поле и стреля с десния крак, но ударът му не бе достатъчно добре пласиран, за да матира капитана на "Ла Роха".

Макар и оставяйки пробойни в защитния си вал, Испания продължи да търси попадението. В 83' Андрес Иниеста се озова на не лоша позиция и стреля с левия крак, но Плетикоса отрази в корнер. В 88' до така чакания първи гол най-сетне се стигна, като Испания разпечата хърватската врата. Подаване на Сеск Фабрегас изведе Андрес Иниеста зад защитата на "шахматистите", а последният намери на празна врата резервата Хесус Навас. Крилото нямаше как да сбърка, вкарвайки топката в мрежата за 0:1.

По този начин Испания завършва на първо място в група C, разполагайки с актив от 7 точки, докато Италия завършва на втора позиция с 5. Хърватия остава на трето място с точка по-малко от "адзурите".