Испанските медии ридаят след 1:5 от Холандия

Испанските медии са изпълнени с оплаквания и печал след снощното катастрофално поражение с 1:5 от Холандия на старта в група В на Световното първенство по футбол в Бразилия. "Унижение и ужасна нощ" са най-меките заглавия, които се срещат и характеризират представянето на Ла Фурия снощи.

Испания беше сочена като един от фаворитите на това Световно първенство и защитаващ титлата си от 2010-а година, беше принудена да изтърпи най-тежкото си поражение от 60 години насам.

"Най-лошата от най-лошите кошмарни нощи за отбор, който не е допускал повече от 1 гол в Европейски и Световни първенства от 2008-а година насам, а това са пълни 6 години", пише водещият испански вестник "Ел Паис".

Пълен и тотален катаклизъм за отбора! Испанската столица Мадрид, която на последните първенства беше свикнала да празнува победите с хора по улиците и автомобили, надуващи клаксоните, тъжно мълчи. Повечето от заведенията се изпразниха още в течение на мача.

"Дами и господа, ние загубихме магическото докосване", което имахме досега, констатира вестник Ас. Поражението в град Салвадор снощи е едва четвъртото под ръководството на треньора Висенте дел Боске, който пое отбора през 2008-а година.

Този резултат пък прави вероятността Ла Фурия да се прибере рано-рано у дома доста сериозна. "Испания стартира защитата на титлата без никаква защита и завърши унизена от Холандия", написа друг столичен вестник Марка.

Но има и медии, които се фокусират върху факта, че преди четири години в Южна Африка отборът също тръгна с поражение от Швейцария, но накрая завърши като Световен шампион като преди това спечели и групата.

Сега в сряда във втората среща от група В двукратните европейски шампиони излизат срещу Чили, като тази среща беше наречена от вратаря-виновник Икер Касияс първи финал на това Световно първенство.

"Колапс на "тики-така"-та и разграден двор!, написа таблоидът "20 минутос", добявяйки снимка на първа страница как Шави се опитва да контролира топката пред Снайдер, който е застанал като истинска стена и добавя думите на самия плеймейкър: "Имахме много трудни моменти през второто полувреме".

Вестникът публикува и фотогалерия от 25 снимки, която е озаглавена: "Най-тежката загуба за Световен шампион изобщо!". Първата снимка пък е с навелия глава Касияс и опитващият се да го успокои Серхио Рамос. Накрая пък сайтът Онда Серо завършва оптимистично, като смята, че тази загуба може да има коригиращ ефект върху цялостното поведение на испанския национален отбор.