Холандската канонада спря Касияс за рекорд

Холандската голеада срещу световния шампион Испания късно снощи предотврати поставянето на престижен рекорд на мондиали от вратаря на „Ла Фурия“ Икер Касияс. Ако беше издържал без допуснато попадение срещу „лалетата“, стражът на Реал Мадрид щеше да изпревари легендарните Питър Шилтън от Англия и Валтер Дзенга от Италия по брой минути със „суха мрежа“.

Както е известно, побеснелите холандци размазаха Испания след почивката и нанесоха срамно поражение с 5:1 на световния шампион. Касияс носи основна вина за четвъртия гол, когато сбърка с отиграването на топката и я подари на Робин ван Перси.

Първото попадение на „лалетата“ в срещата падна в 44-ата минута – отново дело на Ван Перси – и именно това закова постижението на Касияс на 477 минути. Той все пак изпревари германеца Сеп Майер (474) и Джанлуиджи Буфон (461), но остана зад Шилтън (500) и Дзенга (517).

Испания фиксира още един свой рекорд в тази среща, като той беше свързан с гола от дузпа, дело на Шаби Алонсо. Това беше 17-ата дузпа, която получават испанците на Световни първенства и по този показател те са номер 1 от всички отбори далеч напред. По 12 дузпи на Световно първенство са получили Германия, Бразилия и Мексико. Италия е изпълнила 11 дузпи, Аржентина- 10, а Франция- 9.