Испанската надежда на Димитров угасна

Григор Димитров изпусна отличен шанс да стигне до четъвртфиналите на тенис турнира в Мадрид, след като допусна обрат срещу Томаш Бердих. Българинът спечели първия сет, но след това трябваше да се примири със загуба 6:3, 3:6, 2:6.

Димитров започна уверено мача, като влизаше рано в разиграванията и разхождаше мощния Бердих по цялата ширина на корта. Това доведе до пробив за 3:1, като българинът в нито един момент не позволи на чеха да застраши предимството му.

Григор почна по-добре и във втория сет, но при 2:2 настъпи необясним спад в играта на българина. Той спря да вкарва първи сервис и дори допусна решаваща двойна грешка, която доведе до точка за пробив и 2:4 за Бедих, който затвори частта при 3:6.

Психологическият натиск върху Димитров изигра ключова роля, като той допусна пробив още при първото си подаване, а след това не успя да върне пробива при два шанса в своя полза – 0:2. Оттам нататък мачът приключи бързо в полза на Бердих.

Това беше и първа загуба за българския феномен от чеха, като до момента хасковлията имаше две победи с по 2:1 сета – в Ротердам и Маями. Сега обаче фортуна се усмихна на световния №7.

Въпреки загубата Димитров изпълни цел №1 и защити 90-те си точки от миналата година след победите си над Копил и Буста, гарантирайки си над 40 хиляди евро от наградния фонд, който наброява 3.6 милиона.

Първи сет

Димитров почна на сервис и откри с ас. Силният му сервис му осигури аванс от 40:0, но Бердих изравни след три дълги разигравания. Форхенд уинър и ас обаче позволиха на Гришо да поведе с 1:0. При 30:30 българинът имаше шанс да стигне до точка за пробив, но допусна непредизвикана грешка и чехът спечели подаването си - 1:1. Димитров почна слабо и можеше да изостане с 0:40, но запази хладнокръвие и след 0:30 не позволи нито една точка в актива на съперника си - 2:1.

Българинът принуди две грешки от страна на Бердих, които му позволиха две точки за пробив - 15:40. Първата беше защитена с ас, но след това чехът прати форхенд в аут - 3:1 за хасковлията. Последва и бърз гейм на 15, включително и два аса в полза на Григор, за 4:1. Бердих също спечели своето подаване на 15 - 4:2.

С прекрасна къса и три силни сервиса Димитров поведе с 5:2 и остана на гейм от победата в сета. Бердих отговори с гейм на 0, но първият сервис на Григор също сработи отлично и след три сет точки той реализира още първата с ас - 6:3 за българина.

Втори сет

Втората част почна с труден гейм на Бердих, който световният №7 измъкна на 30. Димитров обаче отговори с два аса и прекрасна скъсена за гейм на 0 - 1:1. Григор доминираше и в следващата част, но допусна три непредизвикани грешки и Бердих отново пое водачеството - 1:2. Гришо отново показа стабилен сервис и се отчете с нов гейм на 0 - 2:2.

Чехът спечели на 30 и след това създаде сериозно проблеми за Димитров, като с два прекрасни уинъра стигна до 40 равни при подаването на №14 в света. Съдията отсъди удар на Гришо в аут и Бердих стигна до първата си точка за пробив. Димитров неутрализира две, но допусна двойна грешка, а след това прати и топка в аут - 2:4.

В подаването на №7 в света Димитров стигна до 40:40 и с отличен шанс да върне пробива. Двамата си размениха по няколко отлични удара и запазиха равенството, но сервисът спаси Бердих и той поведе с 2:5. Българският тенисист взе следващото си подаване на 15, но чехът не изпусна мача от контрол и уверено спечели сервис-гейма си за 6:3 в своя полза.

Трети сет

Краят на втория сет определено се отрази на Григор, който допусна цели три точки за пробив в началото. Той успя да неутрализира две, но при третия опит Бердих смени рязко посоката, а Димитров прати форхенд в мрежата - 0:1. Българинът успя да поведе с 0:30 при сервиса на своя съперник, а с прекрасна защита стигна до две точки за връщане на пробива. Гришо обаче допусна нови непредизвикани грешки и предаде гейма - 0:2.

Това изигра своята роля и след нови нетипични грешки Димитров изостана с 15:40 и бекхенд в аут подари втори пробив на Бердих - 0:3. Това уби интригата в мача, като Бердих продължи уверено и, въпреки че Димитров записа два гейма в своя актив, в нито един момент не застраши победата на чеха.