Испания се забавлява за 3:0 над Беларус

Еропейският шампион от последните две първенства през 2008 и 2012 Испания постигна трета победа в Група С на квалификациите за Евро 2016, след като се наложи с 3:0 при домакинството си на Беларус.

За първи път в историята на „Ла Фурия“ националният тим проведе официален двубой на стадион „Нуево Коломбино“ в Уелва, който е използван от местния втородивизионен клуб Реал Рекреативо.

4124468

Офанзивният халф на Реал Мадрид Иско откри резултата в 18-ата минута за испанците в първия си двубой като част от мъжката селекция на „Ла Роха“. Той се възползва от подаване на колегата си от Атлетико (Мадрид) Коке и прониза мрежата на Жевнов – 1:0. Иско е родом от крайбрежното градче Беналмадена, на няколко километра от Малага, така че зрителите с еуфорични аплодисменти отчетоха факта, че именно в Андалусия той отбеляза първия си гол за мъжкия отбор.

4124469

По-малко от две минути по-късно резултатът бе удвоен от опорния полузащитник на Барселона Серхио Бускетс, който нямаше отбелязан гол в първите си 69 мача за Испания, но от старта на квалификациите за Евро 2016 се е разписвал вече два пъти. Той реализира с мощен изстрел от около 20 метра, след като бранителите на Беларус не можаха да изчистят топката след центриране по земя отдясно на Франсиско Хуанфран.

4124471В 58-ата минута нов хубав пробив на Хуанфран завърши с добро подаване в наказателното поле за непокрития Педро Родригес, а той без забавяне прониза мрежата на Жевнов за 3:0. С неговия гол Испания увеличи сметката си на 273 и постави рекорд в европейски квалификации.

С успеха Испания събра 9 точки и се намира на втора позиция в Група С, изоставайки единствено от Словакия, която именно нанесе изненадващото поражение на „Ла Фурия“ с 2:1 на 9-ти октомври.

Словаците по същото време днес спечелиха визитата си на Македония с 2:0 и продължават без допусната грешка с пълен актив от 12 точки от 4 мача. По-рано днес Украйна очаквано срази Люксембург като гост с 3:0 и също събра 9 точки, като изостава от Испания в битката за второто място единствено по голова разлика (13:3 срещу 6:1). Четвърти е Македония с 3 точки, следвана от Беларус и Люксембург, които имат по 1.

Селекционерът на Испания Висенте дел Боске заложи на Икер Касияс на вратата, а пред него централна двойка бранители формираха Жерар Пике и Серхио Рамос, който постигна 95-та победа с националната фланелка – само Касияс (114) и Шави Ернандес (100) могат да се похвалят с повече.

Жорди Алба започна на левия бек, а вдясно в ариегарда оперираше Хуанфран. Сантяго Касорла, Коке, Бускетс и Иско си партнираха в средата на терена, докато в атака се разчиташе на Педро Родригес и Пако Алкасер.

Испания спечели 14-та поредна победа като домакин в квалификации за европейски първенства, с което продължи рекордната си серия. Последната загуба у дома на „Ла Фурия“ бе с 0:1 от Румъния на днешната дата 15-ти ноември през 2006-та година.

В другия мач от Група С Юрай Куцка даде аванс на Словакия в 25-ата минута след подаване на Владимир Вайс.

4124470

За него това е второ попадение в квалификациите за Евро 2016, след като той откри и при успеха с 2:1 над Испания – така халфът на италианския елитен Дженоа се изравни с друг представител на Серия А Марек Хамшик (Наполи), който също има две попадения в пресявките при успеха с 3:1 в предишния мач срещу Беларус.

В 38-ата минута за 0:2 се разписа нападателят на втородивизионния германски Унион (Берлин) Адам Немец.