Интер разплака Милан за трети пореден път и раздвои емоциите на "Меаца"

Интер спечели дербито на Малката Мадона срещу градския съперник Милан с 1:0 и постигна трети пореден успех срещу селекцията на Масимилиано Алегри. „Червено-черната" част на „Сан Сиро" потъна в скръб след поражението, защото отборът на сърцето ѝ се отдалечи на цели 12 точки от лидера в Серия А Ювентус.

Интер пък оправда статута си на фаворит в голямото дерби на 7-ия кръг и поведе още в 3-ата минута чрез Валтер Самуел, който с глава от малък ъгъл засече центриране от фаул на Естебан Камбиасо.

През цялото второ полувреме „нерадзурите" трябваше да защитават преднината си с човек по-малко заради глупавия втори жълт картон на Юто Нагатомо, който игра умишлено с ръка и даде повод на съдията Паоло Валери да го изгони в 46-ата минута.

През 2010-та Интер също игра в намален състав срещу градския си опонент под ръководството на Жозе Моуриньо, след като вече бе повел в резултата. Тогава „нерадзурите" също стигнаха до успеха, и то с 2:0 след попадение на Горан Пандев от пряк свободен удар.

Така Интер се изравнява с третия в класирането Лацио и има 15 точки, докато Милан е с едва 7 и е чак 12-ти, след като допусна 4-та загуба в Серия А.

Иначе в самия мач символичните гости имаха няколко добри положения за втори гол, но големи пропуски направиха Диего Милито и заменилия го по-късно Родриго Паласио. Милан пък след почивката можеше на изравни, но Робиньо, Урби Емануелсно и Кевин-Принс Боатенг не можаха да се разпишат, а далечните изстрели на Рикардо Монтоливо бяха постоянна заплаха за вратата на съперника.

Още в 3-ата минута символичните гости успяха да поведат в резултата, възползвайки се от грешка в защитата на Милан при позициониране за отбрана на пряк свободен удар.

Естебан Камбиасо центрира от статичното положение в ляво и сервира топката на далечната греда. Кристиан Абиати излезе неразчетено, а ариегарда на „росонерите" остана статичен, за да може Самуел с летящ плонж да вреже кълбото с глава от малък ъгъл в мрежата - 0:1.

Интер можеше да си осигури още по-комфортен аванс до 8-ата минута, защото Диего Милито пресече неубедителен пас на Абиати към Филип Мексес. Принца беше очи в очи със стража на Милан, но не можа да го преодолее от близка дистанция.

Последваха по-силни минути за символичните домакини, които трябваше някак да отговорят на предизвикателството. „Росонерите" обаче не успяваха да затруднят защитата на Интер през центъра, но имаха далеч повече успех в атаките си по фланговете и най-вече отляво, откъдето дойдоха няколко опасни центрирания.

В 20-ата минута Самир Ханданович трябваше да се намесва решително, избивайки кълбото от малкото наказателно поле. 3 по-късно отново вратарят на Интер се отчете с важна проява, защото трябваше да избива центриране отляво на Ел Шараауи.

Последваха два пропуска на Кевин-Принс Боатенг, като при първия в 31-ата минута нямаше как да отиграе ситуацията по-добре, защото просто засече топката след подаване отдясно на Даниеле Бонера. В 38-ата пък Жуан Жесуш загуби кълбото на левия бек и ганаецът пое, за да си го нагласи за стрелба от дъгата на пеналтерията, но сантиметри разделиха топката от целта.

В 40-ата минута дойде и най-дискусионната ситуация през първото полувреме - Боян Къркич с магически пас изведе Урби Емануелсон зад защитата и очи в очи с вратаря на Интер. Ханданович акробатично се хвърли, за да избие топката, при което се сблъска с играча на домакините.

Топката остана в игра и Рикардо Монтоливо с великолепно воле от 30 метра я прати в опразнената мрежа, но съдията беше маркирал нарушение в атака на Емануелсон срещу стража на „нерадзурите".

Второто полувреме започна неприятно за Интер, защото Юто Нагатомо си изкара глупав втори жълт картон - ди Скилио изчисти топката с глава в близост до тъчлинията и японският халф посегна и игра с ръка. Реферът Паоло Валери нямаше друг избор, освен да декорира в жълто Нагатомо, а той вече имаше едно официално предупреждение - така Интер остана с човек по-малко на терена.

Въпреки численото си предимство, Милан изпитваше проблеми с упражняването на сериозен натиск срещу съперника. „Нерадзурите" пък се лишиха от услугите на Касано за сметка на Алваро Перейра, а още на почивката Коутиньо бе отстъпил мястото си на Фреди Гуарин.

Монтоливо се утвърди като най-опасният играч в схемата на Алегри, защото негови два изстрела от далечна дистанция създадоха най-много напрежение в пеналтерията на символичните гости. В 54-ата минута бившият халф на Фиорентина стреля доста над гредата, но 15 по-късно значително коригира мерника си, провокирайки Ханданович да спасява решително. Топката попадна в Къркич, който центрира на далечната греда за Робиньо (който влезе като резерва на мястото на Де Скилио), а бразилецът стреля акробатично, но над гредата.

В 70-ата минута Монтоливо отново напомни за себе си с мощен удар от 30-ина метра, но този път Къркич тотално се провали при добавката, защото се подхлъзна и не можа да играе с топката.

Четвърт час преди края натискът на „росонерите" не изглеждаше убедителен, защото формацията на Страмачони бе добре комплектовата отзад - на моменти „нерадзурите" играеха с петима бранители и трима халфове пред тях, като единствено Паласио беше в предни позиции.

Новото попълнение от Дженоа замени Милито, а пък Пацини подсили атаката на символичните домакини за сметка на Ел Шараауи.

В 75-ата и 76-ата минута Милан стигна много близо до изравнителен гол - първо Робиньо центрира на далечната греда, но оставеният сам Пацини не стигна до топката, въпреки плонжа си. Послед пък Емануелсон с остро и прострелно центриране по земя за малко не прати кълбото директно във вратата.

В 80-ата пък беше създадена най-голямата суматоха в пеналтерията на Интер - Робиньо подаде към Пацини, който беше на два метра фронтално срещу вратата, но не можа да стреля плътно и Ханданович със скок трябваше да избива топката, като в същото време се сблъска с нападателя на Милан.

„Нерадзурите" можеха да вкарат втори гол с чудесна контраатака отдясно, при която Хавиер Санети изведе Паласио сам срещу вратаря по диагонал в наказателното поле. 30-годишният голаджия обаче се провали и стреля право в тялото на Абиати.

Така заключителните секунди преминаха в наказателното поле на Интер, но до изравнителен гол не се стигна, след като Ханданович още на 2-3 пъти се намеси авторитетно, а центриранията към него продължиха хаотично.