И ЦСКА е супер тим! Непобедимият ЦСКА взе Купата! (ВИДЕО)

снимка: БГНЕС

Изумителната приказка през сезона на ЦСКА завърши по възможно най-добрия и най-заслужения начин – с триумф с Купата на България. „Червените“ отново се подиграха на футболната йерархия у нас и спечелиха финала за отличието с 1:0 срещу Монтана, благодарение на гола в 12-ата минута на Станислав Маламов.

Маламов, който бе в основата на впечатляващите победи с по 2:0 над Берое на полуфиналите, сега сам реализира безценното попадение за „армейците“, изработено с едно от многото заучени положения след изпълнение на корнер.

ЦСКА за 20-ти път добави Купата към безбройните си трофеи, а този път триумфът е много по-специален, защото стана пред очитe на 40 хиляди верни „армейци“ на Националния стадион „Васил Левски“.

Христо Стоичков, Кубрат Пулев и финансовият благодетел Гриша Ганчев изгледаха на живо един от най-сладките моменти в славната история на „червените“, които на хартия стават първият отбор, спечелил Купата със статут на аматьорски отбор.

ЦСКА доказа, че е най-достоен за трофея с най-дългия изминат път до отличието - 10 победи в 10 мача с голова разлика 39:2, а Христо Янев е 51-ият треньор, триумфирал в турнира, като е и най-младият, извеждал ЦСКА до златните медали.

Първите десетина минути протекоха при сравнително високо темпо, макар да не бяха създадени голови положения.

За малкото изминало игрово време направи впечатление, че Милен Кикарин сбърка няколко подавания в собствената половина, Анатоли Господинов трябваше да излиза извън наказателното поле, за да пресича дълъг пас в предни позиции за Монтана, а ЦСКА-рите не успяваха да нахлуят в противниковата пеналтерия.

4156696

Интересен бе фактът, че фенове на ЦСКА бяха влезли нелегално в журналистическата ложа и пречеха на колегите да вършат работата си със своите скандирания. Огромният интерес към мача доведе до този негативен аспект, но иначе привържениците на ЦСКА не спираха да повишават децибелите във всеки случай, в който "армейците" владееха топката.

След като през целия сезон ЦСКА демонстрираше постоянство в заучените изпълнения на ъглови удари и други статични положения, сега тимът се възползва от тях в най-важния момент и стигна до гол във финала.

Борис Галчев центрира на първа греда от корнер, Ангел Грънчов с глава отклони топката назад и непокритият Станислав Маламов също с глава на празна врата вкара един от най-лесните и със сигурност най-важния гол в кариерата си - 1:0!

Montana - Cska 0:1by mohamed1021

При положение че ЦСКА поведе рано в срещата, трябва да се отбележи, че Гриша Ганчев бе организирал специален парад с автобус из София, ако "червените" спечелят трофея. "Армейците" създадоха и следващите две положения за гол, въпреки че Монтана повиши темпото след инкасираното попадение.

Момчил Цветанов стреля във външната страна на мрежата в 15-ата минута, в 27-ата след опасно центриране в наказателното поле Асен Георгиев за малко не си отбеляза автогол в стремежа си да изчисти топката пред собствената врата.

4156697

След 30-ата минута ЦСКА съвсем пое контрола върху събитията и имаше моменти, в които изобщо не се виждаше как Монтана може да изнесе топката, камо ли да създаде голово положение пред Анатоли Господинов.

В 38-ата минута Йордан Йорданов с глава прати кълбото болезнено близо до гредата след центриране от фаул на Борис Галчев. В 45-ата минута Иван Минчев с прекрасно изпълнение на пряк свободен удар прати кълбото на сантиметри от гредата, изпускайки най-доброто положение за тима преди почивката.

На полувремето във ВИП ложата раздаваха албуми със снимки от най-паметните моменти в кариерата на Христо Стоичков. Друг официален гост на Гриша Ганчев - Кубрат Пулев - пъкбе награден с картина, с което ръководството направи символичен жест към възпитаника на школата на ЦСКА в този спорт.

Иначе в 50-ата минута ЦСКА създаде първото положение след почивката, като отново Ангел Грънчов спечели въздушния двубой след центриране на Галчев от фаул, но вратарят Ивайло Василев се намеси отлично и изби в корнер. След неговото изпълнение пък Момчил Цветанов стреля от 20-ина метра, но прати кълбото неточно на сантиметри от гредата.

Великолепна акция на "червените" в 57-ата минута позволи на Момчил Цветанов да напредне по фланга и да центрира по земя в наказателното поле, но хубавият удар на Маламов срещна страничната греда.

След 60-ата минута се затвърди впечатлението, че Монтана рядко може не само да премине противниковата половина, но и да застраши по някакъв начин вратата на Анатоли Господинов, който, заедно със защитата, се справяха отлично в действията си да предотвратяват положенията в зародиш.

В 69-ата минута Станислав Маламов пропусна второто си чисто положение след почивката, стреляйки право във вратаря от около шест метра, след като отново топката бе отклонена към него при изпълнение на корнер. Това бе изключителен шанс за ЦСКА да затвори мача малко преди края, а секунди по-късно Милен Кикарин трябваше да чисти пред вратата си центриране към далечната греда, с което Монтана показа зъби.

В 76-ата минута гол на Монтана бе отменен заради двуметрова засада, а треньорът на Монтана Емил Велев се ядоса и бе изгонен, защото настояваше носилката да навлезе на терена по-скоро от възможното, а в последствие и няколко негови реплики към съдията му осигуриха "червен картон" от Станислав Тодоров.

В последния четвърт час явно пролича как темпото поспадна и футболните достойнства на мача отстъпиха място на повечето нерви и емоции от страна на футболистите и на двата отбора. Играта се накъса значително, но в 86-ата минута ЦСКА създаде поредното си положение, спасено от вратаря след удар на Галчев от границата на пеналтерията.

В крайна сметка финален натиск на Монтана нямаше в истинския смисъл на думата и сравнително лесно ЦСКА изчака последния съдийски сигнал, за да започнат празненствата за спечеленото отличие.