Холандия обърна Казахстан за първа победа в квалификациите

снимка: uefa.com

Националният отбор на Холандия се поздрави с първа победа в квалификационната си кампания за Евро 2016, след като се наложи с 3:1 като домакин на Казахстан в мач от група А, игран на "Амстердам Арена" в холандската столица.

Срещата бе историческа първа между двата тима, а с успеха "лалетата" увеличиха серията си от победи у дома на 18, като възпитаниците на Гуус Хидинк не познават вкуса на поражението в официални мачове на своя територия от 11 октомври 2000 г., когато загубиха от Португалия (2:0) в световна квалификация.

Срещата започна с домакински натиск на “лалетата”, а първият удар към вратата на казахстанците отправи Грегъри ван дер Вийл в 6’. Малко по-късно изстрел на Робин ван Перси бе блокиран, а в 12’ Ариен Робен центрира в наказателното поле, където Джърмейн Ленс засече във вратата, но стражът на гостите Александър Мокин успя да спаси изстрела му.

Така се стигна до 17’, когато “Амстердам Арена” замлъкна, след като казахстанците откриха резултата. Андрей Карпович центрира от корнер в наказателното поле, където Ренат Абдулаев изпревари Бруно Мартинс Инди и с летящ плонж с глава - разстреля Яспер Силесен за 0:1.

Отговорът на Холандия не закъсня и Ван Перси на два пъти бе много близо до гол, но в първия случай топката не намери целта, а след това Мокин отново показа класа със страхотно спасяване. Малко след това и Робен пробва късмета си, но изстрелът му нямаше необходимата точност.

В крайна сметка, въпреки многократните си опита “лалетата” не успяха да стигнат до изравнително попадение до края на първата част и двата отбора се оттеглиха на почивка с изненадваща преднина за гостите.

След почивката домакините засилиха още повече натиска и след пропуски на Дейли Блинд и Ван Перси - усилията им най-накрая се увенчаха с успех, а в прегръдките на съотборниците си се озова Клаас Ян Хунтелаар, който засече центриране на Ибрахим Афелай отдясно в 62’, само шест минути, след като се почви като резерва на мястото на Найджъл де Йонг.

Малко след това (64’) казахстанците останаха с 10 човека на терена, след като Баржан Дзхолчиев получи директен червен картон за грубо нарушение срещу Афелай.

Възпитаниците на Гуус Хидинк продължиха да подлагат съперника си на непрестанни атаки и успяха да осъществят пълен обрат в 82’, когато точен бе авторът на асистенцията за първия гол - Инрахим Афелай.

При следващата атака на “лалетата” Робен за малко не вкара трето попадение, но то все пак падна в 89’, когато Ван Перси записа името си сред голмайсторите след точно изпълнена дузпа за нарушение на Абдулин срещу капитана на Холандия, оформяйки крайното 3:1.