Холандия мина и през Чили, оглави Група В

Холандия завърши по най-добрия начин груповата фаза на Световното първенство 2014 и затвърди доминацията си в Група В, побеждавайки с 2:0 коравия отбор на Чили в неособено атрактивен и вълнуващ сблъсък на стадион „Арена Сао Пауло“.

Влезлият като резерва Лерой Фер (на мястото на Уесли Снайдер) в 75-ата минута бе точен с глава само 120 секунди по-късно, след като бе оставен непокрит пред малкото наказателно поле и засече великолепно центриране на Дарил Янмаат.

Друга резерва – Мемфис Депай – оформи крайното 2:0, след като получи пас на празна врата от капитана Ариен Робен в заключителна контраатака. Това е второ попадение за младия талант от ПСВ (Айндховен), след като той се включи от скамейката и срещу Австралия и с далечен шут донесе победата с 3:2.

Като цяло мачът не предложи голям брой голови положения и първият точен удар дойде в 66-ата минута, като двата тима се надиграваха тактически и се затрудняваха взаимно с наситена средна линия.

Все пак, по-голямата находчивост на „лалетата“ им осигури ценния успех, с който те оглавяват еднолично Група В с пълен актив от 9 точки. Чили остава на второ място с 6 пункта, а Испания приключва на трета позиция с 3, след като надви с 3:0 Австралия в мач без значение.

Така Холандия ще има пълното основание да очаква по-лек съперник от Група А на осминафиналите. Днес от 23 часа домакините Бразилия играят с Камерун и евентуален успех ще им осигури първото място в класирането и по този начин ще ги прати срещу Чили в елиминационната фаза. Другата по-интригуваща битка от Група А противопоставя Мексико и Хърватия.

Първо полувреме

Първият четвърт час начерта модела на срещата - и двата отбора не предприемаха рискове и трудно стигаха до противниковото наказателно поле. Наситената средна линия и в двата състава възпрепятстваше добри извеждащи подавания и зрителите не видяха нищо интригуващо в първите 15-ина минути.

4097037

Първият опасен изстрел дойде в 23-ата минута, когато Алексис Санчес изпълни заучено корнер и центрира по земя в наказателното поле, а непокритият Фелипе Гутиерес от около 13 метра с левия крак стреля над сглобката на гредите.

Като цяло играта преди почивката често биваше накъсвана от тактически нарушения, а пресата на Холандия заплаши да даде позитивен резултат за "лалетата" в 33-ата минута. Тогава чилийците бяха принудени да сбъркат изнасянето на топката и я подариха на два пъти на съперника, но пасовете в наказателното поле разминаваха атакуващите играчи на Холандия.

4097038

Първият опасен удар по посока вратата на Клаудио Браво дойде в 35-ата минута след центриране на Ариен Робен от фаул, което бе засечено с глава от Стивън де Фрей, но изстрелът му мина покрай гредата.

В 40-ата минута Уелси Снайдер отне топката в средата на терена и моментално подаде на Робен, който направи един от марковите си самостоятелни пробиви и стигна до стрелкова позиция в пеналтерията, но диагоналният му удар мина на сантиметри от страничния стълб.

4097032

В 45-ата минута и Чили можеше да открие резултата чрез статично положение, след като балонно центриране в наказателното поле бе проспано от бранителите в оранжево и Фелипе Гутиерес с гръб към вратата не можа да насочи топката с глава в очертанията.

Второ полувреме

Лежерното темпо продължи да властва в разиграванията на двата тима и след почивката, като към 60-ата минута зрителите продължаваха да очакват първия точен изстрел в мача. Той дойде в 66-ата минута и бе дело на Робен, който стреля от 13 метра, но без да създаде проблеми за Браво. Преди това Алексис Санчес демонстрира отлична техника и създаде напрежение в полето на Холандия, но реши да не подава, а да стреля от нищожен ъгъл и опропасти възможността.

Грешните отигравания продължиха да понижават качеството на играта, като холандците останаха малко по-агресивният отбор на терена, въпреки че равенството ги устройваше повече.

В 77-ата минута заменилият Снайдер Лерой Фер остана непокрит в малкия пенал и необезпокоявано простреля Браво с глава след перфектно центриране на Янмаат - 1:0.

В 81-ата се получи комична ситуация, при която след изпълнение на корнер Найджъл де Йонг с глава отклони към собствената врата, а Стефан де Фрей с ръка от голлинията изчисти - защитникът бе прилепил ръката си към тялото на Хорхе Валдивиа, когото бе прегърнал приятелски.

Чили започна да натиска съперника едва в заключителните мигове на двубоя, но така и не разпечата вратата на Силесен, при което трябваше да се примири с второто място. В 92-ата минута Робен подхвана убийствена контраатака и изведе на празна врата Фер, който с едно докосване оформи крайното 2:0.

Съставите

Селекционерът на холандския национален отбор Луис ван Гаал не може да разчита на една от звездите си – Робин ван Перси – който получи втория си жълт картон в турнира в миналия мач срещу Австралия и ще изтърпи наказание от една среща, но пък ще бъде на линия за осминафинала.

4097021

В негово отсъствие партньор в атака на капитана Ариен Робен ще бъде ветеранът Дирк Кайт, на когото е гласувано доверие за първи път на Световното първенство по футбол. На вратата отново застава Каспер Силесен, а пред него в защита се подреждат Рон Флаар, Стефан де Фрей, Дарил Янмаат и Дали Блинд, за които това ще е трети пореден мач на Мондиал 2014.

Архитект в халфовата линия отново ще бъде Уесли Снайдер, а Найджъл де Йонг ще има за задача да оперира като типичен опорен халф. Джърмейн Ленс и Джеорджино Вайналдум имат по-скоро офанзивни функции, като и за двамата това е дебют сред титулярите на шампионата, защото досега се появяваха като резерви.

4097020

Новият вратар на Барселона Клаудио Браво отново застава под рамката за Чили. Прави впечатление отсъствието на халфа на Ювентус Артуро Видал, който досега винаги започваше сред титулярите.

Еуженио Мена, Гонсало Хара, Гари Медел и Франсиско Силва отново изграждат квартета в защита. Маурисио Исла, Марсело Диас, Фелипе Гутиерес и Чарлес Арангис ще трябва да помагат на нападателите Алексис Санчес и Едуардо Варгас, като звездата на Барселона отново е получил свободна роля в атаката и постоянно ще мести позициите си.