Хаос, драма и зрелище на MotoGP в Малайзия

Дани Педроса спечели втората си победа в последните три състезания, а Хорхе Лоренсо съкрати аванса на Валентино Роси на върха в класирането при пилотите на само седем точки при едва една оставаща надпревара до края на сезона в MotoGP.

Роси, който преди състезанието публично обвини Марк Маркес в умишлена помощ за Лоренсо, се блъсна в световния шампион и го извади от надпреварата в Малайзия. Скандалите през седмицата се пренесоха на пистата „Сепанг“, а Доктора получи тежко наказание за агресивното си поведение – той ще започне последен във финалния кръг от сезона, което би го затруднило в спечелването на 10-та титла в мотоциклетните класове и осма в Кралския клас MotoGP.

Педроса с Репсол Хонда кара блестящо на „Сепанг“ и в нито един момент не изпусна водачеството, за да запише 51-ва победа в кариерата си и да обере аплодисментите на 82-те хиляди зрители.

Втори финишира Лоренсо, следван от Роси, Брадли Смит и Кал Кръчлоу. Данило Петручи, Алийш Еспаргаро, Маверик Винялес, Пол Еспаргаро и Щефан Брадъл допълниха топ 10 в Малайзия. Освен Маркес, пилотите на Дукати Андреа Довициозо и Андреа Яноне също отпаднаха и няма да запомнят с нищо позитивно състезанието.

Роси продължава да бъде начело на класацията на пилотите с 312 точки, но Хорхе Лоренсо – съотборникът му в Ямаха – е с 305 на втора позиция, като Маркес е далеч назад на трето място с 222 пункта.