Хамилтън покори Сингапур и изпревари Розберг за титлата

Люис Хамилтън спечели втора поредна победа през сезон 2014 във Формула 1, след като триумфира в състезанието за Гран при на Сингапур. Благодарение на успеха си британецът вече е едноличен лидер в класирането при пилотите, изпреварвайки съотборника си Нико Розберг по точки.

Дългоочакваният дуел между състезателите на Мерцедес не се състоя, защото Розберг получи проблем със скоростната кутия още на загряващата обиколка и трябваше да започне надпреварата от дъното на колоната. Реално той престоя на пистата по-малко от 15 обиколки, защото в последствие се развалиха част от копчетата на волана му и след като бе добутан до бокса, механиците го уведомиха, че не може да продължи.

Така Хамилтън събра с 3 точки повече от Розберг и поведе в класирането при пилотите 5 кръга преди края. Победата е номер 29 в кариерата му, с което той се доближи на две от шестата позиция във вечната класация, която в момента е окупирана от Найджъл Менсъл.

4-кратният световен шампион Себастиан Фетел постигна един от редките си успехи в директния спор със съотборника си в Ред Бул Даниел Рикардо. От самото начало Фетел се възползва от проблемите на Розберг, за да се установи на втората позиция, като единствено му се наложи да изпревари Фернандо Алонсо на втория завой в първата обиколка.

Рикардо трябваше да се задоволи с третата позиция, докато Алонсо финишира непосредствено след болидите на Ред Бул, записвайки един от по-позитивните си резултати през годината. Фелипе Маса остана шести с Уилямс, а Жан-Ерик Верн с Торо Росо и Серхио Перес с Форс Индия отново се понравиха със седми и осми по сила резултат.

Топ 10 допълниха Нико Хюлкенберг и Кевин Магнусен, а освен Розберг, състезанието не завършиха Дженсън Бътън, Адриан Сутил, Естебан Гутиерес и Камуй Кобаяши.

Реално битката за второто място между Фетел, Рикардо и Алонсо бе най-интригуващата в състезанието, тъй като Хамилтън нямаше сериозен опонент за победата. Единственият момент, в който имаше нотка на съмнение около Мерцедес, бе когато на пистата излезе кола за сигурност.

„Сребърните стрели“ избраха да забавят последното спиране в бокса на Хамилтън, независимо от появата на сейфти кара. Така той с използвани думи трябваше да си осигури достатъчно солиден аванс пред Фетел, за да бъде сигурен, че ще може или да задържи лидерството след питстопа, или бързо да изпревари Ред Бул-а.

В крайна сметка Хамилтън се върна на пистата на второ място, точно пред Рикардо, като не се нуждаеше от много време, за да изпревари Фетел и дори да пресече финалната линия с 12 секунди аванс пред актуалния световен шампион.