Хамилтън обра славата пред родна публика на "Силвърстоун"

Британският пилот на Мерцедес Люис Хамилтън донесе радост на родните фенове на автомобилните спортове с блестяща победа в състезанието за Гран при на Великобритания – 9-ти кръг на Формула 1.

Хамилтън направи сериозна грешка във вчерашните квалификации и трябваше да потегли от шеста позиция на пистата „Силвърстоун“, но се възползва по най-добрия начин от отпадането на съотборника си Нико Розберг и от темпото на болида, за да пресече финала първи.

Лидерът във временното класиране при пилотите Нико Розберг отпадна в средата на надпреварата след повреда в болида – германецът тъкмо бе затворил с една обиколка кола на Маруся, когато не можа да смени на пета скорост и започна да губи мощ. Розберг спря встрани от пистата и не след дълго изключи двигателя, прекратявайки шансовете си да превърна полпозишъна от вчера в победа.

На второ място завърши пилотът на Уилямс Валтери Ботас, който също се отличи с изключително силно каране и въпреки че стартира от последните редове, се пребори с Ред Бул, Ферари и МакЛарън.

Трети се нареди Даниел Рикардо (Ред Бул), въпреки че през по-голямата част от надпреварата изоставаше спрямо съотборника си Себастиан Фетел, който дълго време се движеше на втора позиция, но в крайна сметка трябваше да се задоволи с 5-то място.

Дженсън Бътън с МакЛарън така и не успя да изпревари Рикардо и финишира 4-ти, като стратегията на Ред Бул за австралиеца с по-късни спирания в бокса проработи отлично в полза на дебютанта за „червените бикове“ този сезон.

Фернандо Алонсо и Себастиан Фетел направиха зрелище за зрителите с вълнуващата си битка за пета позиция, като в крайна сметка 4-кратният световен шампион я спечели, въпреки че испанецът с Ферари също показа класа при защитата си.

Кевин Магнусен с МакЛарън завърши на 7-мо място, а Нико Хюлкенберг остана 8-ми, независимо че стартира отлично и в началните обиколки бе в топ 4. Пилотите на Торо Росо Даниил Квят и Жан-Ерик Верн допълниха топ 10.

Пилотът на Ферари Кими Райконен катастрофира тежко във втората обиколка и излезлият му от контрол болид закачи Фелипе Маса (Уилямс), който по-късно също отпадна от надпреварата. Ледения бе откаран в болница и се отърва само с охлузвания, но счупи част от мантинелата край трасето, за чиято поправка бяха загубени около 60 минути.

Нико Розберг продължава да бъде лидер в класирането при пилотите със 165 точки, но Хамилтън съкрати изоставането си на второ място на само 4 пункта. Даниел Рикардо затвърди третата си позиция и вече е с актив от 98 точки – 11 повече от Фернандо Алонсо.

Валтери Ботас вече има 73 пункта и изпревари за 5-тото място 4-кратния световен шампион Себастиан Фетел, който е със 70 точки.