Гришо спечели 2-часов маратон с Болели и си уреди среща с Анди Мъри в Банкок

снимка: PTT Thailand Open

Най-добрият български тенисист Григор Димитров продължи изключително успешното си представяне на турнира в Банкок, елиминирайки Симоне Болели (Италия) в два сета - 7:6 (10:8), 6:1 на фаза 1/8-финал.

Ракета номер едно на страната ни и световният №138 спретнаха изключително оспорван и качествен двубой, който заслужено отиде в сметката на Димитров. Българинът показа завидна за възрастта си психика и измъкна завързания тайбрек в първия сет, след което без проблем осигури победата си с вихрена игра и чудесен начален удар.

Победата на Григор му уреди предизвикателството да се изправи срещу световния номер 4 - Анди Мъри в следващия етап от надпреварата и му осигури 45 точки за ранлистата на ATP и 17,400 долара от наградния фонд на турнира.

Срещата започна по чудесен начин за Григор, който доминираше над италианеца с чудесно пласиран начален удар и до средата на сета удържаше лесно подаванията си. На свой ред Болели спечелваше геймовете си с известно усилие, а в играта на българина се наблюдаваше острота при всяка удобна топка и отлични отигравания в защита.

След абсолютно равенство на корта 3:3, в седмия гейм Димитров за първи път бе затруднен от своя съперник. Въпреки това обаче българинът не трепна, а Болели му отговори с пореден гейм и ново равенство 4:4.

При резултат 5:5 и сервис на българина, Гришо предизвика бурните овации на тайландската публика, демонстрирайки обичайния стабилен начален удар, отлично придвижване по корта и усет към играта на мрежата. Резултатът от това бе гейм на нула за хасковлията и нова възможност да затвори сета при евентуален пробив. И той бе на крачка да го стори - поведе с 0:30 след изключително оспорвано разиграване, но Болели взе следващите 4 точки и вкара мача в решителен тайбрек.

Григор показа железни нерви в последвалия маратонски тайбрек и въпреки че пропиля първите си няколко възможности да спечели сета, успя да грабне ценния успех след 10:8 точки, които му донесоха и триумфа в оспорваната първа част.

Вторият сет повтори събитията на предходния и тенисистите размениха по един бърз гейм в своя полза. В третия обаче се стигна до първи пробив в целия мач - за щастие в полза на Димитров, който се възползва от втория си брейкбол, а след като удържа и подаването си с известна трудност, устремено се насочи към победата в мача, повеждайки с 3:1.

Оттук нататък нямаше кой да спре българина. Той отново надделя на подаването на Болели в изключително оспорвана битка в петия гейм, спечели сервис гейма си на нула, записа трети пореден пробив и напусна корта победоносно - 7:6, 6:1.