Гришо се оказа ценител - къщата му е пълна с картини

снимка: Инстаграм

Дейвид Бекъм, Григор Димитров, Ерик Кантона... Какво свързва тези спортисти? Теренът? Не! Изкуството! Това е установило френското издание Sportetstyle.fr. Кои са най-големите естети сред спортистите

Григор Димитров, това чудо на 25 години, както го наричат френските журналисти, е изкушен от изкуството. Според запознати в дебрите на картините го e посветил бившият му треньор Патрик Муратоглу, който е гадже на Серина Уилямс. Той твърди, че смартфонът на Гришо е пълен с картини. Най-известната дама в телефона му е безспорно Никол Шерцингер, но в него има още какво да се види. Гришо често обикаля художествените галерии и снима със смартфона си картините. След това решава с кои от тях да украси дома си. А стените на къщата му наистина били обсипани с различни платна. На какви автори, засега не е известно.

Ръгбистът Йоан Маестри, който играе за Тулуза и е в топ 14 в света, наскоро отвори своя галерия, която се казва Galerie M. „Исках да направя нещо извън професията ми, нещо близко до сърцето ми", споделя той. Той е син на промишлен дизайнер и затова от малък е очарован от изкуството. Първи в неговата галерия излагат произведенията си дизайнерът Жан Андре и художничката Инес Лонгвиал.

Бившият футболист от Реал Мадрид Дейвид Бекъм отдавна е изкушен от изкуството. Той притежава голяма колекция от творби, които са оценявани на повече от 44 милиона долара. Той е известен с това, че често купува скулптури или други произведения на изкуството, за да ги подарява на свои приятели и роднини, когато има повод.

Един от най-обичаните италиански футболисти, Андреа Пирло, чиято автобиография излезе и на български през март тази година, казва, че има три страсти в живота: футболът, виното и изкуството. Пирло е горд притежател на винена изба. От миналата година играе в Ню Йорк. И признава, че често използва анонимността си в града, за да обикаля инкогнито различни художествени галерии в компанията на своята приятелка.

Бившият играч на Рома и Ювентус Жонатан Зебина със сигурност е сред най-страстните почитатели на съвременното изкуство. Доказателството: той отвори собствена художествена галерия през 2007 г. в Милано. Зебина организира няколко изложби в Париж. Той си пада по съвременни африкански артисти.

Футболистът на Бордо, Лил и Мец Людовик Обраняк стигнал до изкуството напълно случайно. Играчът с френско-полски корени не крие, че е привлечен от картините, докато играе в Лил. Оттогава насам не може да се спре. Така той следи почти всички произведения на Хелмут Нютон в Гран Пале в Париж, Делвой в Лувъра, както и Филип Паскуа, който прави скулптури от черепи. Обраняк твърди, че изкуството е "предпазният клапан" за всеки топ атлет. От друга страна, той възприема съвременното изкуство като надеждна финансова инвестиция. 

Испанският футболист Хуан Мата, който е играл във Валенсия, Челси и Юнайтед, е категоричен, че е развил своя артистичен усет през свободното си време. Хуан казва, че докато играе в Испания, има доста свободно време да посещава различни галерии. Докато е в Манчестър, не спира да съветва новодошлите си съотборници да посещават изложбените зали. Мата е изкушен най-вече от работата на Кай Гуо Гианг, китайски художник, за когото твърди, че го вдъхновява преди мачовете на Червените дяволи.

Кралят Ерик Кантона е също голям любител на изкуството. Още повече че Кантона има кариера не само на терена. Той се е пробвал няколко пъти в киното и на сцената. Всички казват, че има необходимата аура, за да подчини публиката. Освен това бившият нападател на Червените дяволи често кръстосва света, за да разглежда творби на млади таланти. Стигнал е дотам, че е накарал нюйоркският художник Джон Андрю Перело да изрисува ролс-ройса му. Преди време Кантона продаде този шедьовър. А сумата от 160 000 евро, която получи за него, дари на фондация „Абат Пиер”, в която е един от основните спонсори. Наскоро в свое интервю той признава, че с първите си заплати като футболист е купил произведения на изкуството. Самият той е пробвал да рисува.