Григор Димитров разпиля световния №3 в Лондон

снимка: Guliver/Getty Images

Григор Димитров изигра един от най-силните си мачове през 2014 година, след като в полуфинал от турнира на трева в Куинс буквално разпиля с 6:2, 6:4 световния №3 Стан Вавринка и се класира за финала на надпреварата за пръв път в своята кариера.

Българският тенисист надигра по всички показатели шампиона от Откритото първенство на Австралия, реализираки повече асове и уинъри от Стан, а в същото време играеше много разнообразно в нападение и често излизаше при мрежата.

Най-силното оръжие на Григор се оказа неговият форхенд, за който Вавринка така и не намери противодействие. Иначе Димитров стигна много лесно до победата, след като реализира два поредни пробива в първия сет, а във втората част стигна до ключов пробив при 3:3.

Благодарение на победата си Димитров си завоюва 180 точки за световната ранглиста и над 50 хиляди евро от наградни фонд. Освен това той подобри класирането си на турнира в Куинс, където през 2012 стигна до полуфиналите.

Това ще бъде 4-и финал за българина в турнир при мъжете, след като досега той записа 3 победи – в Стокхолм (срещу Ферер), в Акапулко (срещу Кевин Андерсън) и в Букурещ (срещу Лукаш Росол).

На финала той ще се изправи срещу победителя от двубоя Радек Щепанек и Фелисиано Лопес.

Първи сет

Григор Димитров спечели първата точка в мача след грешка на Вавринка, но след това сервиращият бързо записа 4 поредни точки и откри резултата в своя полза - 0:1. С два аса Гришо отговори също с гейм на 15 - 1:1. Последва нов бърз сервис гейм за шампиона в Австралия - 1:2 и първа почивка в мача.

Димитров отговори със солиден сервис гейм, а след това стигна до две точки за пробив. При 30:40 Гришо направи страхотно разиграване, но Ваврника с невероятен минаващ удар, при който дори стъпи на криво, успя да се защити. Гришо обаче стигна до още две точки за пробив и при втората Вавринка прати топката в мрежата - 3:2.

Това разколеба Вавринка, който записа само 2 точки в следващите в гейма и беше пробит отново - 5:2. В своето подаване Димитров допусна на два пъти съперникът му да стигне до точка за пробив, но показа железни нерви и със силни удари (включително и ас) стигна до 6:2 и спечели първия сет.

Втори сет

Вавринка започна уверено и спечели своето подаване. След това стигна до 15:30 в своя полза, но Димитров разби съперника с уинъри от форхенд. Швейцарецът стигна до точка за пробив в своя полза при 1:2, но Григор се защити с ас, а след това с две силни атаки при мрежата - 2:2. Последва бърза размяна на силни начални удари и 3:3.

В ключовия 7-и гейм Димитров загуби първата точка, но след това се възползва оптимално от 2 грешки на Вавринка и стигна до две точки за пробив. Още първата беше реализирана от българина, след като Вавринка прати форхенд в аут - 3:4 и Димитров поведе.

Вавринка отговори с бърз гейм на 0, но в последния гейм Григор вкара 2 аса и също спечели на 0, за да се поздрави и с една от най-големите победи в кариерата си.