Григор Димитров на исторически полуфинал в Рим

снимка: Guliver/Getty Images

Григор Димитров записа поредната златна страница в историята на българския тенис!

В 15:30 часа българинът излезе на Централния корт в Рим за четвъртфинала на турнира от сериите ATP 1000 срещу Томи Хаас, а след изиграването на първия сет немският тенисист взе решение да се откаже от мача.

Хаас сподели на лекаря на турнира, че не може да играе на добро равнище, след като още от снощи е на болкоуспокояващи и след кратка консултация стана от стола си, стисна ръката на Григор и се извини за това, че не може да продължи мача.

Иначе първият сет беше спечелен безапелационно от Димитров. Той изостана с 1:0 след сервис гейм за Хаас, а след това трябваше да отразява и две точки за пробив. Гришо записа 5 поредни гейма на своята сметка и спечели с 6:2.

Това беше и първа победа за хасковлията в четвъртфинал на турнир от сериите „Мастърс 1000“, които са най-високото равнище в тениса извън турнирите от Големия шлем. Също така той повежда на Томи Хаас с 2:1 в директните двубои помежду им.

За победата си Димитров си осигури 136 хиляди евро от наградния фонд, както и цели 36о точки за световната ранглиста, осигурявайки си най-добрия подарък за 23-ия рожден ден. Точките ще му помогнат да се изкачи до 12-о място в света.

В утрешния полуфинал пък Димитров ще чака победителя от срещата Рафаел Надал - Анди Мъри, която е по-късно днес.

Първи сет

Освен че записа чудесна къса Димитров не успя да измъкне повече от първия гейм и Хаас откри с 0:1. Българинът имаше два шанса да изравни, но допусна две непредизвикани грешки, а немецът стигна и до две точки за пробив, но не успя да материализира предимството си и Гришо успя да изравни за 1:1.

36-годишният ветеран продължи агресивно и стигна до няколко неточности, които дадоха аванс от 15:40 за Димитров. Форхенд в аут помогна на Хаас да отрази едната, а с ас точките бяха изравнени. Гришо обаче показа нерви, стигна до нова точка за пробив и този път Хаас сбърка, пращайки топка в аут - 2:1 за българина, а след това и 3:1 след гейм на 0.

Отличната защита от основната линия на Григор принуди Хаас да търси друго развитие и това доведе до 0:40 в полза на Димитров. Хаас успя да изравни, но при 4-ата брейк точка хасковлията издържа и поведе с 4:1. Той записа и 5-и пореден гейм на своята сметка, записвайки 2 аса - 5:1.

В следващата част Димитров записа две невероятни точки, благодарение на които се добра до нова точка за пробив. Хаас обаче записа добра защита и спря серията от геймове на българина. Това обаче нямаше значение, след като Димитров взе подаването си на 0 и спечели първия сет.

След консултация с лекаря на турнира Томи Хаас взе решението да не играе повече в мача, като стана от стола, отиде при Григор и му се извини, че не може да довърши четвъртфиналния двубойя - 6:2 и отказване на немеца и полуфинал за Димитров.