Епичен обрат, 4 спасени мачбола и Федерер на финал в Лондон

Швейцарецът Роджър Федерер спаси четири разигравания за мача и  победи своя сънародник Станислас Вавринка с 4:6, 7:5, 7:6(6), с  което се класира на финала на заключителния турнир по тенис за  мъже в Лондон, който е с награден фонд от 6.5 милиона щатски  долара.

В търсене на седма титла от надпреварата той ще се  изправи срещу поставения под номер 1 сърбин Новак Джокович,  който по-рано през деня се наложи с 6:1, 3:6, 6:0 над японеца  Кей Нишикори. Федерер, поставен под номер 2 в схемата, се бори 2:48 часа със  съпротивата на Вавринка, но все пак успя да се класира за девети път на финал на престижния турнир, който е последен за  годината.

17-кратният носител на титли от Големия шлем преодоля  с лекота групата си, но шампионът от откритото първенство на  Австралия го подложи на унищожителен, бърз и точен ретур от  основната линия на корта.

Вавринка дори владееше инициативата  при 5:4 и свое подаване в решителния сет, но три странни и  несполучливи излизания на мрежата му костваха гейма. Федерер  заключи подаването на Вавринка със сервис-уинър, а в последвалия тайбрек по-опитният тенисист спечели мача.

"Днес извадих голям късмет. Стан игра много добре от основната  линия, а това обикновено върши страхотна работа на този корт. Но аз продължих да се боря. Беше трудно, но се радвам, че се  класирах отново на финал в Лондон. Новак все още играе  великолепен тенис и съумява да изкара най-доброто от мен в  мачовете помежду ни", каза Федерер след мача.

Джокович, който си гарантира първо място в ранглистата за трети път след 2011 и 2012 година, загуби сет за първи път от  началото на турнира. В първата и третата част обаче Джокович  беше безпощаден, даде само гейм на съперника си и спечели  последните шест в мача. Така 27-годишният сърбин постигна 31-а  поредна победа на закрито за сезона.