Голмайсторите на Европа

Големите първенства в Европа приключиха и футболът очаква само финала в Шампионска лига, за да излезе в кратка лятна пауза. Моментът за равносметки и анализи настъпи, затова Sporta.bgви представя кратки описания на играчите, които спечелиха „Златната обувка“ за най-добри голмайстори в своите първенства.

Примера дивисион – Кристиано Роналдо (48 гола)

Роналдо не спечели нито един трофей през този сезон с Реал Мадрид, но не само грабна приза „Пичичи“ за номер едно сред реализаторите в испанската Примера дивисион, но с 48-те си гола заслужи „Златната обувка“ за най-добър голмайстор в Европа изобщо.

Лига 1 – Александър Лаказет (27 гола)

4117257

Лаказет не можа да помогне на Олимпик (Лион) с головете си да се пребори за титлата с ПСЖ, но все пак осигури на младия състав на 'лъвовете' участие в Шампионска лига догодина. Спорно е обаче дали младият френски национал ще се наслади на мачовете в турнира с този си отбор, защото е обект на интерес от страна на куп европейски грандове.

Висша лига – Серхио Агуеро (26 гола)

4126851

Попаденията на Серхио Агуеро не помогнаха на Манчестър Сити да защити титлата си в Англия, но въпреки това неговата голмайсторска форма се оказа най-постоянната в първенството. Помогна му контузията на Диего Коста от Челси, който приключи сезона с 21 гола. Агуеро остана една от малкото постоянни величини в състава на Сити през иначе разочароващия сезон.

Серия А – Мауро Икарди и Лука Тони (22 гола)

4142275

38-годишният Тони е най-възрастният футболист в историята с приза „Капоканониере“, а Икарди – най-младият от 1978 година насам, когато легендарният Паоло Роси на същата възраст отбеляза 24 през сезона за Виченца. Икарди е 14-ият играч на Интер с приза за топ реализатор в шампионата и първият от 2009 година насам, когато това стори Златан Ибрахимович с 25 попадения.

Примейра лига (Португалия) – Джаксън Мартинес (21 гола)

4072677

Джаксън Мартинес и този сезон не пропусна да покаже великолепните си голмайсторски качества, а призът за водещ реализатор на португалското първенство само може да му помогне по-бързо да се премести в още по-сериозен европейски гранд.

Бундеслига – Александър Майер (19 гола)

4126511

Александър Майер завърши сезона с повече голове на сметката си отколкото Роберт Левандовски, Ариен Робен, Пиер-Емерик Обамеянг и Бас Дост. Неговият тим Айнтрахт обаче отново остана без участие в евротурнирите, завършвайки осми в първенството, но не е изключено Майер да смени клубната си принадлежност през следващия сезон.

Премиер лига (Русия) – Хълк (15 гола)

4074050

Хълк наниза най-голям брой попадения в руското първенство и бе от ключова значимост в шампионската кампания на Зенит, който отново ще представя страната в Шампионска лига.