Германия обезличи и подчини Франция на Световно първенство 2014

Германия е първият полуфиналист на Световно първенство 2014, след като възпитаниците на Йоахим Льов изиграха отличен тактически двубой и излъгаха с 1:0 Франция в европейското дерби от четвъртфиналите в Бразилия.

Единственото попадение в срещата падна след удар с глава във фаталната за „петлтите“ 13', когато Хумелс надскочи Варан и остави безпомощен Лорис. Френските футболисти претендираха за нарушение срещу защитника на Реал Мадрид.

Основната причина за загубата на Франция се оказа подобрената защита, която пусна Йоахим Льов. Той излезе в познатото 4-2-3-1, но върна Филип Лам на десния бек и постави Матс Хумелс в средата на защитата, а освен че отбеляза гол, звездата на Борусия се справи отлично с опазването на Карим Бензема.

4100293

В 9-тото си поредно участие на четвъртфинал Германия успя да се класира за 13-ия си полуфинал в историята. Отборът неизменно е част от топ 4 от 2002 година насам, но в нито един случай тимът не триумфира с титлата.

За Франция остава успокоението, че след провала на Мондиал 2010 в ЮАР отборът мина груповата фаза и се класира сред топ 8 в турнира.

Мирослав Клозе не успя да се пребори за 16-ия си гол на Световни първенства, след като започна титуляр за пръв път в Бразилия, но не успя да отправи нито един точен удар за 68-те минути, в които игра.

В полуфиналите Германия чака своя съперник, който ще бъде определен в срещата Бразилия - Колумбия. Мачът почва в 23:00 часа.

4100272

Последваха две нови интересни положения за "петлите", като Филип Лам пресече голово подаване към Гризман, а бързоногията нападател в 11' проби през цялата отбрана, но в последния момент Хумелс успя да пресече паса му за Бензема, останал сам срещу вратата.

Противно на логиката обаче, Германия вкара с първия си удар в мача. При статично положение в 13' Тони Кроос центрира отлично в наказателното поле, където Рафаел Варан изпусна Матс Хумелс и защитникът с глава успя да реализира за 1:0 - Бундестимът повежда.

4100270

Това успокои действията на Йозил и компания, които почнаха да играят по-директно в предни позиции и не бяха да леч от това да отбележат втори гол. В 24' Мирослав Клозе беше изведен отлично в наказателното поле, но Лорис успя да спаси. Нападателят имаше и претенции към съдията за неотсъдено нарушение от страна на Сако.

Около 30' Германия оформи нов натиск в наказателното поле на Франция, като на два пъти се стигна до опасни центрирания, при които защитата и Лорис не се намесиха по най-добрия начин, но гол не последва. Най-опасен бе ударът на Хьоведес с пета, но той мина над вратата.

4100276

В 34' Франция изригна с контраатака след пас на Варан към Гризман зад защитата. Нападателят намери Валублена, който стреля силно, но Нойер спаси. При добавката на Бензема топката беше избита в корнер. Три минути преди края на полувремето Евра центрира перфектно към Бензема, но ударът на нападателя срещна тялото на Хумелс и отново не попадна в очертанията на вратата.

Полувремето дойде с нов пропуск на "петлите". Бензема заврши солова акция с хубав удар, но Нойер беше на мястото си и спаси - 0:1 на почивката.

4100274

През второто полувреме имаше раздвижване в средата на терена за Франция, като Матуиди почна да се включва по-често в нападение. Стигна се и до едно добро центриране в наказателното поле, но Евра не успя да го материализира. Немците от своя страна продължиха да са малко по-опасни в нападение, но остри центрирания на Йозил и Лам не доведоха до нищо сериозно пред Лорис.

4100296

В 59' Швайнщайгер пресече решаващо подаване на Матуиди към Бензема, а при последвалия корнер Рафаел Варан беше много близо до това да отбележи, но отново Нойер беше последната преграда пред гола за Франция. "Петлите" обаче не успяваха да установят траен натиск.

Дешам пусна най-накрая втори нападател, като извади Кабай и на негово място пусна Реми, който да изостри нападението на тима. Това стана и последваха две много опасни систуации. В 75' удар на Бензема беше париран от защитата, а Нойер се отчете с впечатляващ рефлекс при удар отблизо на Матуиди.

4100295

В 80' едва не се стигна до куриозен автогол, като Швайнщайгер се опита да избие центриране на Валублена, но той заби топката в главата на Хумелс, а коженото кълбо мина на сантиметри от гредата. След изпълнението на корнера се стигна до мълниеносна контраатака на Германия, но Шурле, останал сам срещу Лорис, не успя да се разпише - все още 0:1.

В края на мача беше пуснат и Оливие Жиру, но в крайна сметка Франция не успя да отбележи гол.

Единствената ситуация се откри в последните секунди на продължението, когато Бензема от малък ъгъл стреля силно, но Нойер спаси - Германия е първият полуфиналист. Немците можеха да спечелят и с повече, но на два пъти Шурле стреля в защитници, останал на добра позиция.

4100294

Преди мача

Дербито между тези два тима е едно от най-старите в историята на футбола, но само три от тях са били на големи първенства. Интересното е, че балансът на Франция е по-добър – 11 победи за „петлите“ срещу осем за германците, а 6 двубоя са завършили наравно.

Германия обаче печели най-интересната битка. Тя се състои на Световното първенство през 1982 година в Испания и е пряк спор за място на финала. Тогава редовното време завършва 1:1. В продълженията Франция повежда с 3:1, но Германия успява да изравни, а след това печели на дузпи.

Днес „петлите“ ще потърсят реванш. От началот на шампионата те показват бърз и атрактивен футбол и въпреки че не бяха слагани сред фаворитите преди Мондиала, вече доста специалисти залагат на тях.

В груповата фаза Франция победи Хондурас с 3:0, разпиля Швейцария за 5:2 и направи нулево равенство с Еквадор в мач без значение за класирането си. На осминафиналите играчите на Дидие Дешан изпитаха известни трудности срещу коравия тим на Нигерия, но все пак успяха да победят с 2:0 и да се класират напред.

Не така стоят нещата при Германия. Маншафта тръгна с гръмкото 4:0 срещу Португалия, но след това забоксува и направи 2:2 срещу Гана. В последния си мач от груповата фаза играчите на Йоахим Льов надвиха САЩ с 1:0, а на полуфиналите изпитаха сериозни затруднения срещу една от изненадите в турнира – Алжир и бяха принудени да играят продължения, които спечелиха с 2:1.

Диде Дешам няма сериозни кадрови проблеми и дори Матйо Дебюши, който бе под въпрос е сред титулярите. На вратата отново застава Уго Лорис. Освен Дебюши в отбрана ще действат Патрис Евра, Рафаел Варан и Мамаду Сако.

Тримата в средата на терена е очакваната тройка - Йоан Кабай, Пол Погба и Блейс Матюиди. Атаката пък повеждар Карим Бензема, Антоан Гризман и Матьо Валбуена. Неубедителният Оливие Жиру пък остава на пейката.

Йоахим Льов също залага на 4-3-3. На вратата логично е Мануел Нойер, а в защита пред него се подреждат Бенедикт Хьоведес, Матс Хумелс, Филип Лам, който е върнат назад заради контузията на Шкодран Мустафи и Жером Боатенг.

Тримата, които ще оперират в средата на терена са Тони Кроос, Бастиан Швайнщайгер и Сами Кедира. В атака шанс да започне като титуляр за първи път получава Мирослав Клозе, който гони голов рекорд на Световното по футбол. Той ще бъде подпомаган от Месут Йозил и Томас Мюлер. Интересно е, че единия от двамата титулярни защитници Пер Мертезакер остава на резервната скамейка.

Съставът на Франция: Уго Лорис, Матьо Дебюши, Евра, Рафаел Варан, Мамаду Сако, Йоан Кабай, Пол Погба, Блейс Матюиди, Карим Бензема, Антоан Гризман, Матьо Валбуена

Съставът на Германия: Мануел Нойер, Бенедикт Хьоведес, Матс Хумелс, Филип Лам,  Жером Боатенг, Тони Кроос, Бастиан Швайнщайгер, Сами Кедира, Мирослав Клозе, Месут Йозил, Томас Мюлер