Георги Миланов е шампион на Русия!

снимка: Guliver/Getty Images

Българският национал Георги Миланов влезе в историята, превръщайки се в първият роден футболист, успял да спечели шампионската титла на Русия.

Днес неговият ЦСКА Москва постигна минимален успех с 1:0 над Локомотив в среща от последния 30-и кръг на местната Премиер лига, с което и "армейците" останаха недостижими за втория Зенит.

ЦСКА завършва сезона с актив от 64 точки, докато Зенит остана с 63 на втората позиция. Днес воденият от Андре Вилаш-Боаш тим спечели с 4:1 гостуването си на Кубан в Краснодар, но това не се оказа достатъчно за клуба от Санкт Петербург. За Кубан цял мач изигра капитанът на България Ивелин Попов, докато Станислав Манолев влезе след почивката.

"Шампионският" гол за ЦСКА падна само минута след почивката, когато Зоран Тошич навлезе в половината на Локомотив и с чудесен изстрел с левия крак заби топката в долния десен ъгъл зад Гилерме.

Георги Миланов нямаше право да вземе участие в големия мач на ЦСКА, след като бившият футболист на Литекс получи "фатален" за него жълт картон при победата над Том Томск.

Така Георги Миланов се превърна в първият български футболисти, успявал да спечели шампионската титла в Русия. Халфът стори това в едва първия си сезон за "армейците", успявайки постепенно да си спечели и титулярно място в селекцията на Леонид Слуцкий.

По този начин ЦСКА успява и да защити титлата си от миналия сезон. За "армейците" това е общо 12-а шампионска титла на Русия и четвърта за последните десет години.

През този сезон Георги Миланов изигра 22 мача за ЦСКА в местната Премиер лига, успявайки да отбележи и един гол - в голямото дерби със Зенит в средата на март.