Гана изхвърча от Купата на африканските нации (видео)

Гана претърпя изненадваща загуба с 0:1 от Замбия в първия полуфинал от трунира за Купата на африканските нации.

„Черните звезди" бяха спрягани за фаворит за класиране на финала, но още в 8-ата минута Асамоа Гиан изпусна дузпа и не можа да даде ранен аванс на съотборниците си.

След почивката мачът продължи да бъде сравнително равностоен, като и двата тима регистрираха пропуски.

13 минути преди края обаче Емануел Маюка с изненадващ шут отдалеч вкара единствения гол в срещата и класира аутсайдерите на финал.

За да елиминира съвсем шансовете си за обрат, Дерек Асамоа си изкара втори жълт картон в 83-ата минута и остави отбора си в човек по-малко на терена. До края Айзък Борса направи голям пропуск в заключителните мигове на редовното време и по този начин Гана напусна турнира.

Така „черните звезди" се простиха с надеждите си да спечелят отличието за 5-ти път и да излязат еднолично на второ място по този показател в историята, изоставайки единствено от Египет.

Отново пропусната дузпа се оказа фатален фактор за отпадането на Гана, след като Гиан не можа да класира отбора си на полуфинал на Мондиала в ЮАР и изпусна 11-метровия наказателен удар срещу Уругвай.

През първото полувреме Гана изпусна още един златен шанс да открие резултата, като в 32-ата минута Андре Аю изведе Джордан Аю на отлична стрелкова позиция, но той не прецени добре изстрела си от 10-ина метра.

В 69-ата минута Джон Бойе от няколко метра в опразнената врата не можа да прати топката в мрежата с глава след центриране от корнер и пропусна последния голям шанс за Гана преди гола за Замбия.

В 77-ата минута Емануел Маюка с прекрасен удар пред границата на наказателното поле не остави никакви шансове на Адам Куараси - 1:0.

До края на срещата Гана организира единствено разбъркване в пеналтерията на замбийците, но Борса не можа да прати топката в мрежата през купа от тела.