Франция пречупи Хърватия в драма на Световното по баскетбол

Франция е вторият отбор на Световното първенство по баскетбол, който си заслужи участие на четвъртфиналите, след като надви драматично с 69:64 Хърватия, а самият двубой оправда очакванията да предложи зрелище и непредвидим изход.

52 секунди преди финалната сирена топ реализаторът на хърватите в турнира до момента Боян Богданович с тройка стопи само на 3 точки аванса на „петлите“, който в средата на третата четвърт бе набъбнал до 13.

4112134В стремежа си да търсят пълния обрат с други изстрели от зоната за три точки обаче хърватите изпуснаха шанса си да вкарат мача в продължения и в крайна сметка отстъпиха пред хладнокръвното поведение на съперника им в заключителните секунди.

С 14 точки най-резултатен за победителите бе Никола Батюм, а с 13 завърши Евон Фурние.

Най-полезният играч за Франция до момента в турнира Джофри Ловерн не изигра най-добрия си мач и завърши с 8 точки, 2 борби и 1 асистенция (средно той бележеше по 10.8 пункта на мач досега и хващаше 5 борби).

Флоран Пиетрус също заслужава похвали в състава на „петлите“ заради 6-те точки, 4-те борби и един чадър.

27-те точки и 6-те борби (плюс 1 асистенция и 1 открадната топка) на Богданович не можаха да помогнат на хърватите да избегнат поражението, като основно във втората и третата част те видимо отстъпваха игрово на съперника и така се стигна до драматичната победа на Франция.

Хърватите разчитаха на стрелба от тройката в заключителната четвърт, но този компонент им изневери и те завършиха мача само с 24% успеваемост, въпреки че в груповата фаза поддържаха 35.9 – по-висок от средния на съперника (33).

Франция ще се бори за място на полуфиналите срещу победителя от двубоя Испания – Сенегал, което означава, че може да се повтори сблъсъка от 1/2-финала на Европейското първенство миналата година, когато „петлите“ надвиха със 75:72 след продължения домакина на сегашното световно по баскетбол.

По-рано днес САЩ срази Мексико с 86:63 в тренировъчно темпо и ще очаква съперника си след края на мача Доминиканска република – Словения.