Формула 1 ще се откаже от двойните точки през 2015

Ръководството на Формула 1 и на Международната федерация по автомобилизъм (ФИА) са все по-близо до това да отменят правилото за присъждане на двоен брой точки на финиширалите пилоти в топ 10 на класирането в последното състезание за сезона.

Както е известно, така наречените двойни точки са въведени специално за настоящата кампания 2014, но поради сериозните оплаквания и всеобщо негодувание от това правило, то може да бъде отменено още през 2015-та година. Тази информация е оповестена от редица авторитетни издания като Autosport, ESPN, Sky Sports и ВВС.

Целта на „двойните точки“ (победителят да получава 50 вместо 25, вторият да получава 36 вместо 18 и т.н.) в последния кръг – в случая състезанието за Гран при на Абу Даби – бе да се удължи до самия край на сезона битката за шампионска титла.

Тази година обаче нямаше смисъл от подобна изкуствено добавена драма, защото преднината на лидера Люис Хамилтън пред втория в класирането Нико Розберг е само 17 точки преди финалния кръг на сезона в Абу Даби.

По-скоро новото правило за двойните точки може да се окаже причина за конфузен обрат в битката за титлата, ако, например, Розберг спечели, а Хамилтън не успее да финишира на второ място (всички варианти в битката за титлата вижте НА ТОЗИ ЛИНК).

При подобен сценарий, Хамилтън няма да стане световен шампион за втори път в кариерата си, въпреки че спечели безпрецедентите за британски пилот 10 победи до момента през сезона. Дори генералният директор на екипа на Мерцедес във Формула 1 Тото Волф потвърди пред Аutosport, че „никой не харесва двойните точки“.