Фиорентина обърна Милан и остава в борбата за Европа (ВИДЕО)

За разлика от останалите представители на Италия в Лига Европа, Фиорентина не се провали в кръга от Серия А и постигна престижен успех с 2:1 след обрат срещу Милан на стадион „Артемио Франки“ в едно от дербитата в понеделник от 27-ия кръг.

„Виолетовите“ изоставаха в резултата след случаен гол с рикошет на Матия Дестро, но успяха с две късни попадения да осъществят пълен обрат и да се доближат значително до топ 5.

Фиорентина вече има 43 точки и изостава само с 1 от Сампдория на шестата позиция, като третият Лацио също е в обсег с шестте си точки повече. „Орлите“ по същото време тази вечер надвиха Торино с 2:0 като гости, докато Милан с 35 пункта остава на десето място.

И Фиорентина, и Милан имаха дълбоки кадрови проблеми, както се случва постоянно за двата тима през сезона. За домакините Ненад Томович бе наказан, а Давид Писаро, Марио Гомес, Стефан Савич, Чиприан Татарушану, Джузепе Роси и Федерико Бернандески лекуваха контузии, последните двама далеч по-тежки от останалите.

Андреа Поли бе наказан от отбора на Милан, а с контузии преди срещата бяха Матия де Шильо, Найджъл де Йонг, Рикардо Монтоливо, Кристиан Сапата, Стефан ел Шаарауи, Пабло Армеро, Хаким Мастур и Адел Рами.

След като бе оставен на пейката за сметка на Джампаоло Пацини в равенството 2:2 с Верона миналата седмица, Матия Дестро се завърна сред титулярите на Милан и поведе атаката на тима, подкрепян от Жереми Менес и Кейсуке Хонда. Японецът изпълняваше ролята на плеймейкър, а Микаел Есиен, Марко ван Хинкел и Джакомо Бонавентура оперираха в средата на терена.

В защита Филипо Индзаги заложи на Игнацио Абате, Габриел Палета, Филип Мексес и Лука Антонели, докато на вратата застана Диего Лопес.

Винченцо Монтела, спряган за треньор именно на Милан от лятото, направи няколко промени в състава си спрямо дуела с Рома в Лига Европа. Нето бе на вратата, а пред него оперираха Майка Ричардс, Гонсало Родригес и Хосе Басанта. Алеандро Рози, Борха Валеро, Ясмин Куртич, Алберто Акуилани и Маноло Паскуал бяха петимата халфове, докато в предни позиции се разчиташе на Амаури и Алберто Джилардино.

Мачът като цяло не протече на високи обороти и не предложи голям брой голови положения за зрителите, което можеше да се очаква, предвид физическото изтощение на домакините и предпазливата тактика на „росонерите“.

През първото полувреме Фиорентина бе по-близо до откриване на резултата, като Хосе Басанта уцели гредата в 29-ата минута след центриране от фаул и удар с глава. За щастие на Диего Лопес, топката се укроти в тяло на бранител на Милан и остана в обсега му, иначе можеше да се стигне до добавка.

Точно когато след почивката домакините изглеждаха сякаш затягат обръча около „росонерите“, скоростна контраатака отляво завърши щастливо за тима на Индзаги. Центриране от левия фланг се отби в тяло на бранител и случайно попадна на пътя на Бонавентура, който отправи много неточен изстрел от границата на наказателното поле, но топката рикошира в крака на Матия Дестро и се оплете в мрежата на „виолетовите“ - 0:1.

Финалният натиск на Фиорентина даде отличен резултат – в 83-ата минута Хоакин центрира отдясно и на далечната греда Гонсало Родригес с глава засече топката в мрежата на Диего Лопес, за да донесе заслужено равенство за домакините – 1:1.

Възпитаниците на Монтела не спряха да търсят победата до самия край и в 89-ата минута я достигнаха, като този път Мануел Паскуал предостави асистенцията за Хоакин, който прониза мрежата на Лопес за крайното 2:1 и хвърли в екстаз трибуните на „Артемио Франки“.