Фиорентина изтръгна точка от Милан в дебюта на Делио Роси

Италианският шампион Милан загуби две точки при гостуването си на Фиорентина в двубой от 11-ия кръг на Серия А, след като двубоят между двата тима завърши при равенство 0:0.

Сблъсъкът на "Стадио Артемио Франки" бе дебютен за новия старши-треньор на Фиорентина Делио Роси, който наскоро замени уволнения от поста Синиша Михайлович. Роси не можеше да разчита за срещата на получилия контузия Стеван Йоветич, а в предни позиции за "Ла Виола" отново бе бившият таран на Милан Алберто Джилардино.

Наставникът на "росонерите" Масимилиано Алегри от своя страна остави на резервната скамейка бразилеца Алешандре Пато, който доскоро се възстановяваше от последната си контузия. Вместо Патока, като партньор на Златан Ибрахимович в предни позиции се появи неговият сънародник Робиньо, докато Алберто Акуилани отново трябваше да осигурява креативност в халфовата линия на шампионите.

Като цяло Милан бе по-активният и опасен състав на терена, но пропуските пред Артур Боруц и липсата на малко спортен шанс лишиха гостите от донякъде заслужени три точки в мача.

В 13' Милан осъществи първата си истински добра атака в мача, след като Кларънс Зеедорф открадна една топка в средата на терена и намери Робиньо на десния фланг. Топката попадна в Златан Ибрахимович, който с пета я прати към Зеедорф, но ветеранът стреля в аут. Минути по-късно, холандецът все пак успя да вкара топката в мрежата, но за негово съжаление, попадението му бе отменено поради засада.

Гостите от Милано все пак продължиха да бъдат по-опасни в предни позиции, а в 32' близо до гол бе и Алберто Акуилани. Халфът можеше да реализира едно от редките си попадения с глава, успявайки да надскочи Настасич, но не намирайки очертанията на вратата. До края на полувремето Алберто Джилардино за Фиорентина, както и Акуилани и Робиньо за Милан, направиха опити да отбележат, но неуспешно.

Тимът на Милан играеше по-силно през първата част, като "росонерите" стартираха с мисъл за гола и през вторите 45 минути. В 50' Златан Ибрахимович направи опит да отбележи от извън наказателното поле, но за късмет на Артур Боруц, ударът на шведския национал мина над гредата. Малко след това Ибра се строполи в наказателното поле, след контакт с Настасич, но съдийски сигнал за дузпа не последва. В следващите минути Милан продължаваше да атакува с всички сили, но отбраната на Фиорентина отклоняваше атаките на италианския шампион.

Двадесет минути преди края Макс Алегри потърси първи гол с включването в игра на Алешандре Пато, който замени Робиньо. Патока излезе на "Артемио Франки" с изключително благосклонна за него статистика, според която той неизменно бележи на този стадион, а Милан неизменно печели. Три минути по-късно в игра влезе и Урби Емануелсон, който зае мястото на поуморилия се Кларънс Зеедорф.

Футболистите на Милан видимо бяха по-солидният отбор на терена, но минутите минаваха, а до гол в мрежата на Боруц така и не се стигаше. В 74' до такъв за малко не се стигна в пазената от Абиати врата, след като стражът на шампионите бе безпомощен след изстрел на Паскуал, за негов късмет излязъл в аут.

Последните петнадесет минути на "Франки" също не бяха лишени от емоции, като в 78' Алешандре Пато бе съвсем близо до това да спази традицията, според която винаги бележи на този стадион. Патока си намери позиция за изстрел и отправи удар по посока вратата, но топката срещна една от гредите зад Артур Боруц, не пожелавайки да влети в мрежата. Само две минути по-късно, отново "росонерите" нямаха късмет пред гола, след като изстрел на Ибрахимович с глава излезе в аут.

В самия край шансове не липсваха и пред домакините от Флоренция, които също показаха зъби в предни позиции. Алберто Джилардино не успя да се възползва от центриране на Паскуал, а в 84' резервата Харджа стреля неточно след още едно добро подаване на последния.

В крайна сметка до голове на "Артемио Франки" така и не се стигна, с което и Милан пропусна отличен шанс да дръпне пред тимовете на Удинезе и Лацио, които до тази вечер бяха окупирали върха с актив от 21 точки. Точно толкова вече е и активът на Милан, а лидер в Серия А вече е Лацио с 22, след като тази вечер "орлите" измъкнаха точка при гостуването си на Наполи. Удинезе обаче е с мач по-малко в настоящия момент, като "бианконерите" имат шанс да се завърнат на върха при благоприятен резултат срещу Парма на "Стадио Енио Тардини".