Финал на Висшата лига: Кой е в Шампионска лига и кой се изложи?

Английската Висша лига приключи един от най-сензационните си и незабравими сезони в историята, при положение че титлата отиде в ръцете на тоталния аутсайдер Лестър два кръга преди края.

Последният 38-ми уикенд в елитната дивизия на Англия бе белязан от евакуацията на зрителите на стадион „Олд Трафорд“ и отменения мач между Манчестър Юнайтед и Борнемут поради опасения за бомбена заплаха.

„Червените дяволи“ щяха да направят последен опит да се вместят в топ 4 на класирането, но това няма да стане факт, освен ако не спечелят с 12 гола разлика отложеното си домакинство на Борнемут – точно толкова е разликата в головото съотношение на Юнайтед и Манчестър Сити.

„Гражданите“ завършиха наравно 1:1 на гости на Суонси след голове на младока Ихеначо и Андре Аю, с което реално си подпечатаха четвъртата позиция с актив от 66 точки – 3 повече от Юнайтед и голова разлика 71:41 срещу 59:41 (Юнайтед има победа и равенство в директните двубои).

Юнайтед се свлече на шеста позиция с 63-те си пункта, колкото има и Саутхамптън, който скочи до пето място, побеждавайки Кристъл Палас с 4:1. Уест Хам изненадващо отстъпи на Стоук Сити с 1:2 и остава шести с 62 точки.

Единственото значимо разместване в горната част на таблицата стана факт, след като Тотнъм бе тотално размазан и унищожен от вече изпадналия Нюкасъл на Рафаел Бенитес – 5:1 за „свраките“.

Така „шпорите“ останаха със 70 пункта и бяха изместени от Арсенал, който срази с 4:0 последния Астън Вила и събра 71 точки, за да завърши сезона на второ място. Вайналдум и Митрович дадоха аванс на Нюкасъл преди почивката, а Ламела върна едно попадение за Тотнъм в 60-ата минута, като само седем по-късно домакините останаха с човек по-малко заради изгонването на Митрович.

Вместо обрат обаче се стигна до истински резил за Тотнъм, като Вайналдум, Ааронс и Янмаат оформиха разгромното 5:1 за Нюкасъл в последния четвърт час.

С хеттрик на Оливие Жиру и автогол на Бън пък Арсенал смаза Астън Вила, за да се поздрави с подгласническото място, макар да няма сериозна разлика между него и третата позиция, защото и двете осигуряват директно участие в групите на Шампионска лига.

Шампионът Лестър приключи сезона с 81 точки след равенство 1:1 на гости на Челси – Сеск Фабрегас откри от дузпа в 66-ата минута за домакините, но Даниел Дринкуотър в 82-ата възстанови равенството.

Челси изпраща една тъжна кампания във Висшата лига на 10-та позиция с 50 точки. Ливърпул остава осми с 60, след като направи 1:1 на гости на Уест Бромич Албиън и няма да играе в евротурнирите, освен ако не спечели финала за Лига Европа срещу Севиля – тогава ще има директна промоция за групите на Шампионска лига.