Фетел покори Сингапур и грабна втори успех за сезона (снимки)

Световният шампион във Формула 1 Себастиян Фетел постигна втората си победа за този сезон, след като днес пилотът на Ред Бул триумфира в Гран при на Сингапур на пистата "Марина Бей".

Лидер в състезанието в продължение на 23 обиколки бе Люис Хамилтън, но повреда в скоростната кутия на неговия МакЛарън доведе до отпадането му от състезанието. Обстоятелство, което и в крайна сметка позволи на Фетел да запише едва втората си победа през кампанията. До днес единственият успех на германеца за сезон 2012 бе на пистата в Бахрейн.

На втора позиция завърши Дженсън Бътън с МакЛарън, докато лидерът в генералното класиране при пилотите Фернандо Алонсо достигна до трето място и ново изкачване на подиума. Пилотът на Форс Индия Пол ди Реста финишира четвърти, докато пети и шести се наредиха съответно Нико Розберг и Кими Райконен. Топ 10 бе допълнен от Ромен Грожан, Фелипе Маса, Даниел Рикардо и Марк Уебър, а Пастор Малдонадо и Михаел Шумахер отпаднаха от състезанието.

По този начин Себастиян Фетел събра актив от 165 точки и излезе на второ място в генералното класиране, но все още изоставайки на 29 пункта зад лидера Фернандо Алонсо. Кими Райконен остава трети със 149 точки, докато Люис Хамилтън е с непроменен точков актив - 142. Марк Уебър е пети със 133 пункта на сметката си.

Люис Хамилтън бе най-бърз във вчерашната квалификация на "Марина Бей", докато от втора позиция стартира пилотът на Уилямс Пастор Малдонадо. Световният шампион Себастиян Фетел потегли трети, докато Дженсън Бътън се нареди четвърти на стартовата решетка. Лидерът във временното класиране Фернандо Алонсо не успя да извлече нужната бързина от своя болид по време на квалификацията, поради което и тръгна пети на старта.

Хамилтън задържа лидерската си позиция на старта, докато Пастор Малдонадо отстъпи с две места, бивайки изпреварен от Фетел и Бътън. Световният шампион се залепи зад гърба на лидера, докато Бътън вече се намираше на трета позиция в колоната. Фернандо Алонсо остана пети. Състезанието не започна добре за Хейки Ковалайнен и Фелипе Маса, които рано-рано се отбиха в бокса с поражения по своите болиди.

След 5 обиколки на "Марина Бей" Люис Хамилтън увеличи аванса си пред Себастиян Фетел на 1.7 секунди, докато Дженсън Бътън изпитваше сериозни трудности да не изостава от двамата пилоти в челото. Марк Уебър пък бе първият от топ пилотите, който се отби за смяна на своя комплект гуми. Малко по-късно австралиецът бе последван и от Фетел, докато Люис Хамилтън остана на пистата, макар и вече започвайки да губи от скоростта си в началото.

Впечатляващо в първите 20 обиколки се представяше пилотът на Уилямс Бруно Сена. Бразилецът стартира едва 22-и, след като бе наказан за смяна на скоростната кутия, но за ⅓ от състезанието Сена се придвижи до 12-а позиция в колоната. Междувременно Фернандо Алонсо продължаваше да се движи на 5-о място, но испанецът вече съумяваше да скъсява пасива си от Люис Хамилтън и Себастиян Фетел. В този момент Алонсо бе с около осем десети по-бърз от двамата лидери, което и му позволяваше да се задържи в битката.

Обиколка №23 се оказа кошмарна за МакЛарън и лидера в състезанието Люис Хамилтън. Британецът държеше всичко под контрол и се движеше на първа позиция, но проблем в скоростната кутия доведе до отпадането му от борбата. Това позволи на Себастиян Фетел да оглави колоната, докато Дженсън Бътън и Пастор Малдонадо се наредиха на съответно втора и трета позиция във временното класиране. Лидерът в генералното класиране Фернандо Алонсо се движеше вече четвърти.

Малко след като оглави колоната, Себастиян Фетел започна да увеличава преднината си пред втория Дженсън Бътън. Пасивът на британеца зад световния шампион достигна 3.5 секунди, докато Пастор Малдонадо изоставаше на 2.7 секунди зад единствения останал пилот на МакЛарън в състезанието. В 29-ата обиколка Фернандо Алонсо спря за смяна на гумите и заложи на софт, което означаваше, че испанецът можеше да завърши Гран при на Сингапур без повече отбивания в бокса. По същото време за смяна се отби и Пастор Малдонадо, който обаче заложи на супер меките гуми, което предвещаваше и трето спиране за венецуелеца.

Подобни сметки обаче се оказаха излишни за Пастор Малдонадо, тъй като хидравличен проблем в неговия Уилямс наложи оттеглянето му от състезанието. Това от своя страна "спечели" още една позиция за Фернандо Алонсо, който след отпаданията на Хамилтън и Малдонадо, съумя да се придвижи до трето място в колоната. Лидер и след 40 обиколки на "Марина Бей" продължи да бъде Себастиян Фетел, следван от Дженсън Бътън. Междувременно в 34-ата обиколка се стигна и до дежурното за Гран при на Сингапур появяване на кола на сигурността, а причина за това бе катастрофата на Нараин Картикеян в тунела под голямата трибуна.

Обиколка №39 се оказа крайно неприятна за седемкратния световен шампион Михаел Шумахер, който за втора поредна година се "заби" в задницата на друг болид. Този път това бе управляваният от Жан-Ерик Верн Торо Росо, което и доведе до отпадането на двамата пилоти от състезанието. Както и до втора поява на пистата на колата за сигурност.

До края на състезанието не се стигна до промени в челото на класирането, а Себастиян Фетел по възможно най-комфортен начин завърши Гран при на Сингапур като победител, не допускайки какъвто и да е натиск от страна на основния си преследвач Дженсън Бътън.