Федерер на 11-ти полуфинал в Мелбърн!

Роджър Федерер се класира на полуфиналите на Australian Open след драматична победа с 3:1 сета над Анди Мъри. Швейцарският ас в тениса спечели в отделните части с 6:3, 6:4, 6:7 (6), 6:3 и ще играе с Рафаел Надал в спор за място на финала в Мелбърн.

Така класическият сблъсък в предпоследната фаза на първия турнир за 2014-та от Големия шлем ще представлява дуел на хегемоните през новия век. Въпреки че Мъри бе считан за по-сериозен фаворит за титлата в Мелбърн от Федерер, днешният мач доказа, че швейцарският ветеран продължава да се намира в достатъчно добра кондиция, за да се мери с най-големите имена.

Победата на Федерер можеше да бъде и чиста, защото той поведе с 5:2 в тайбрека на третия сет, но с фантастичен обрат Мъри наелектризира публиката на Централния корт „Род Лейвър Арена“.

Целият мач продължи 199 минути – 3 часа и 19 минути – като четвъртият сет продължи 57, главно заради маратонския втори гейм, в който Мъри изпитваше кански мъки, докато в крайна сметка спечели подаването си.

4059642

ФедЕкспрес направи 10 аса срещу 9 на съперника си, като спечели цели 78% от разиграванията след първия си сервис, в сравнение с 67% на Мъри. 54 уинъра направи швейцарския номер 1 срещу 41 за шотландския боец, който пък се отчете и с повече непредизвикани грешки – 46 срещу 42 за Роджър. Победителят имаше предимство и при излизанията си на мрежата, печелейки в 74% от случаите.

Така Федерер за 11-ти пореден път се класира на полуфинал в Мелбърн и взе реванш от Мъри за загубата миналата година в битката за място на финала. Дуелът Федерер – Надал ще е под номер 33 и 11-ти в Големия шлем, като испанецът води с 22 победи срещу 10 на швейцареца.