Федерер го направи! Най-възрастния №1 в тениса е

Роджър Федерер стана носител на пореден рекорд. С победата си над Робин Хаасе с 4-6 6-1 6-1 36-годишният швейцарец се превърна в най-възрастния номер 1 в историята на тениса. Досега това постижение бе на името на Андре Агаси, който беше водач на 33-годишна възраст през 2003-а година.

Със завръщането си на първото място Федерер увеличава рекорда си за най-много седмици на върха (302) и постави такъв за най-дълъг период между две водачества – последно той бе номер 1 през 2012-а година. От първия път, в който оглавява ранглистата пък са минали повече от 14 години.

Холандецът започна много силно, но някъде по средата на мача усети болки в кръста и това повлия сериозно на представянето му. На полуфинала в Ротердам Маестрото ще срещне победителя от срещата между Даниил Медведев и Андреас Сепи.

Федерер стартира мача с натиск. След като взе подаването си сравнително лесно, той си изработи 3 поредни брейкбола в това на съперника си, но не успя да се възползва.

Последваха по-спокойни минути за сервиращите, като единствената по-голяма опасност пред някой от двамата дойде при 3-2, когато при начален удар на Хаасе се стигна до дюс. Изненадата дойде в деветия гейм. Холандецът поведе с 40-15 в подаването на опонента си и реализира още първия си шанс. Затвърди на 15 – 6-4.

Маестрото реагира бързо на изгубения сет и спечели първите 10 точки във втория, повеждайки с 3-0 гейма. Последваха три по-спокойни подавания за двамата и резултатът стана 4-1.

При 15-30 в шестия гейм холандецът, който даваше признаци, че изпитва дискомфорт в областта на кръста, допусна двойна грешка – два нови брейкбола. Още при първия Хаасе пресили удар от форхенд и изостана с 1-5. Федерер затвърди на 0 и изпрати мача в трети сет.

Настроението в играта на играещия пред родна публика тенисист изчезна, а постоянно се виждаха и трудности в придвижването му.

Швейцарецът се възползва от това и взе първите два гейма в третата част на по 15. Хаасе се опита да се противопостави при 0-2, но отново допусна брейк.

При  5-1 световният номер 41 трябваше да сервира за оставане в двубоя. Непредизвикана грешка даде мачбол на Федерер, а нова – първото място в ранглистата.