Фамозни вратари запазиха равенството между Арсенал и Юнайтед

Арсенал и Манчестър Юнайтед изиграха много стойностен двубой от 26-ия кръг на Премиършип, но трябваше да се задоволят с поделени точки след 0:0 в дербито на кръга в Англия.

Ван Перси и Оливие Жиру бяха главни действащи лица в двубоя, пропускайки отлични положения за своите. Удар на Косчелни в 62' бе избит от голлинията, но като цяло равенството изглеждаше най-логичният краен изход.

В края на двубоя двамата вратари се превърнаха в герои, като Счесни парира удар отблизо на Ван Перси, а Касорла бе близо до гола, но котешкият рефлекс на Де Хеа запази равенството.

В 63' имаше и спорен момент в пеналта на Манчестър Юнайтед, след като Видич събори с лакът Жиру пред вратата, но Марк Клатенбърг сметна, че контактът не е достатъчен, за да отсъди дузпа.

Така Арсенал остава на второ място с актив от 56 точки - на една зад лидера Челси, който е с 57. Манчестър Юнайтед остава 7-и с 42 точки, далеч от топ 4.

4065257

Арсен Венгер направи една промяна в сравнение с пагубния двубой срещу Ливърпул, като остави Окслейд Чембърлейн на резервната скамейка за сметка на Росицки. Други промени френският специалист не реши да прави.

Дейвид Мойс заложи на Ван Перси като единствен изнесен напред нападател, а зад него действаха Рууни, Валенсия и Хуан Мата, докато Аднан Янузай отново остана резерва. До Майкъл Карик застана възстановеният Клевърли, докато пред Де Хеа в линия действаха Рафаел, Видич, Смолинг и Евра.

4065258

В самото начало защитата на Арсенал допусна фатална грешка и Мата изведе Ван Перси сам срещу Счесни, но холандският нападател стреля много слабо и право в ръцете на вратаря. Малко по-късно пък при центриране от корнер Жиру остана непокрит фронтално срещу вратата, но отблизо прати топката в аут – два непростими пропуска.

В 17' Мата с поредното си прекрасно отиграване изведе Ван Перси в наказателното поле, той смени посоката надясно и пробва удар в далечния ъгъл, но топката едва не излезе в тъч – нов пропуск на холандеца.

4065259

След затишие в следващите минути Арсенал завърши по-активно, но Жиру на два пъти не се възползва от добри пасове на своите, а при контраатака между Йозил и Росицки чехът не успя да намери целта – 0:0 на „Емиратс“ след първите 45 минути.

Втората част започна с по-умели действия на атакуващите футболисти в червено-бял екип, а в 61' стана напечено пред Де Хеа. Първо защитник изби от голлинията след удар с глава на Косчелни, а малко по-късно Видич повали нападателя в наказателното поле, но Клатенбърг не отсъди дузпа в полза на домакините.

4065261

15 минути преди края играта се изостри, като в 77' Жиру изпусна уникално положение, пропускайки да засече чудесно центриране на Саня. В 79' пък Счесни се превърна в герой, като отби удар на Ван Перси в гредата, запазвайки равенството.

6 минути преди края Жиру сложи началото на отлична голова възможност, подавайки към Касорла. Той игра на двойно подаване с Йозил, а след това Де Хеа спаси превъзходен удар в долния десен ъгъл.

В заключителните минути Де Хеа беше разтегнат максимално от Касорла и Жиру, но двамата така и не успяха да разпечатат вратаря на шампионите - 0:0.