Фамозен Агуеро възкреси Манчестър Сити в Шампионска лига

Фамозен хеттрик на Серхио Агуеро донесе крайно драматична победа на Манчестър Сити с 3:2 над Байерн (Мюнхен) в 5-ия кръг от Шампионска лига, която възкреси шансовете на английския шампион да прескочи една от най-оспорваните групи в турнира този сезон.

С победата си „гражданите“ увеличиха актива си на 5 точки и се изравниха по този показател с Рома и ЦСКА (Москва). По-рано днес московските „армейци“ стигнаха до инфарктно равенство 1:1 като домакин на „вълците“ и им попречиха да се утвърдят на второто място.

Така и трите отбора след Байерн, който с 12 точки е сигурен лидер, имат шансове да прескочат груповата фаза, но ЦСКА гостува на „Алианц Арена“ и на пръв поглед е с най-малки шансове за прогрес. На „Олимпико“ Рома ще търси задължителна победа над Манчестър Сити в директния спор, докато на английския шампион ще бъде достатъчно и равенство, за да елиминира „вълците“.

В 20-ата минута фантастично дълго извеждащо подаване на Франк Лампард изведе Серхио Агуеро сам срещу Мануел Нойер, като последният в защита Мехди Бенатия направи неуспешен опит да избие топката на аржентинеца и вместо това го повали в наказателното поле. Чешкият съдия Павел Краловец изгони директно мароканския бранител и отсъди дузпа за домакините.

Кун Агуеро бе точен от бялата точка и откри резултата в полза на „гражданите“, реализирайки 15-ия си гол от началото на сезона.

4125948

Байерн обаче възкръсна в края на първото полувреме, макар и с човек по-малко. Шаби Алонсо изненада Джо Харт от пряк свободен удар в 39-ата минута, след като Данте се бе вместил до стената и рязко напусна мястото си, оставяйки пролука за топката – 1:1.

В 43-ата минута пък центриране в наказателното поле на Джером Боатенг бе засечено с рамо от Роберт Левандовски, но по красив параболичен начин, който прехвърли излезлия на два метра пред голлинията Джо Харт за 1:2.

4125949В последните минути обаче Серхио Агуеро се облагодетелства от две груби индивидуални грешки на съперника – първо на Шаби Алонсо, а след това и на Джером Боатенг, за да обърне собственоръчно резултата в полза на Сити с голове в 85-ата и 91-ата минута, с които оформи хеттрика си и крайното 3:2.

Аржентинският стрелец е автор на повече от половината от головете на Сити в Шампионска лига и Премиършип – 17 от 30.

В първите двайсетина минути по-добрите положения бяха в полза на баварците, които и по-често се задържаха в противниковата половина и принуждаваха Манчестър Сити да използва дълги подавания през средната линия в търсене на Серхио Агуеро.

В 9-ата минута дебютиращият в Шампионска лига Себастиан Роде получи великолепен извеждащ пас зад защитата – Ариен Робен копна технично топката към съотборника си, но той не можа да преодолее Джо Харт. 24-годишният германски халф на Байерн реши да стреля от воле моментално, но вратарят на Сити бързо излезе да скъси ъгъла и парира шута.

Малко по-късно Робен си освободи позиция за стрелба пред наказателното поле и пробва късмета си, но топката профуча на сантиметри встрани от сглобката на гредите, като Джо Харт бе покрил горния десен ъгъл за всеки случай.

В 20-ата минута се случи повратният момент в мача – улисаните в предни позиции баварци позволиха да бъдат матирани само с едно дълго извеждащо подаване на Франк Лампард към Агуеро. Аржентинецът се възползва от скоростта си, за да се озове сам срещу вратаря още на около 30 метра от голлинията, като бе повален в наказателното поле с нелеп шпагат от страна на Мехди Бенатия. Мароканският защитник бе последен в отбрана, изобщо не игра с топката и въпреки че Агуеро се строполи твърде лесно, реферът Павел Краловец имаше само един избор – директен червен картон и дузпа.

4125944

Кун сам се нагърби с изпълнението и пласира топката прецизно в левия ъгъл със средна височина, като не остави шанс на Мануел Нойер, независимо от правилния инстинкт на вратаря – 1:0.

След този деликатен момент в мача Манчестър Сити пое контрола върху събитията, макар да не създаде нито едно голово положение до края на първата част. Баварците пък очаквано предпочитаха по-рядко да напускат своята половина, като едва в 39-ата минута стигнаха противниковото наказателно поле за първи път откакто бяха останали с човек по-малко.

4125942

Франк Рибери подаде хитро по земя топката към Левандовски, а Елиаким Монгала фаулира полския нападател малко пред границата на пеналтерията. Шаби Алонсо с прецизен шут по земя се възползва от диверсията, създадена от Данте в стената на противника, като промуши топката пролуката и препарира Джо Харт – 1:1.

Шокът на „Етихад“ стана пълен в 43-ата минута, когато Джером Боатенг получи достатъчно пространство по дясното крило, за да напредне и да центрира отлично за Левандовски в наказателното поле. Венсан Компани увисна, а Бакари Саня нямаше никакъв шанс във физическия сблъсък с полския таран, който с рамо успя по красив начин да прехвърли излезлия напред Джо Харт за 1:2!

4125940

След почивката Байерн започна агресивно с опасна контраатака в самото начало, която можеше да увеличи аванса на гостите. Шаби Алонсо напредна към наказателното поле и подаде вляво за Франк Рибери, който не можа да се открие на стрелкова позиция и върна кълбото към Алонсо, чийто опит за параболичен изстрел прати топката встрани от горната греда.

В последствие домакините наложиха териториално преимущество, но отново се затрудняваха да създават проблеми за Мануел Нойер. Въпреки големия брой центрирания в противниковото наказателно поле, защитниците на Байерн не се затрудняваха особено да опазят вратата си. Дори с десетима души, те отново изнасяха топката с къси подавания по земя, а най-сериозната опасност за Нойер дойде след шут от границата на пеналтерията на Франк Лампард, принудил стража на Байерн да избива в корнер с върха на пръстите.

4125941

В 85-ата минута Шаби Алонсо подари топката в средата на терена на Стеван Йоветич, който с едно докосване я предостави на Серхио Агуеро. Аржентинецът спринтира в предни позиции и нахлу в наказателното поле, като матира Нойер с диагонален изстрел в долния ляв ъгъл за 2:2.

В 91-ата минута нова груба грешка – този път на Джером Боатенг – позволи на Агуеро да се озове очи в очи с Нойер за трети път в мача. Защитникът просто подари кълбото на аржентинеца, а той мигновено се придвижи десетина метра напред и без особени проблеми промуши топката покрай тялото на вратаря за 3:2.