Евертън се намърда в топ 4 след успех над Суонси

Евертън победи Суонси с 2:1 като гост на "Либърти Стейдиъм" и по този начин се изкачи в топ 4 в класирането на Премиършип.

След скучно първо полувреме "карамелите" поведоха с гол на Шеймъс Колман в 66-та минута, но само четири по-късно Браян Овиедо си отбеляза автогол и равенството бе възстановено. Победата за тима на Роберто Мартинес донесе Рос Баркли от пряк свободен удар 6 минути преди края на редовното време.

Така Евертън постигна 10-ти пореден мач без поражение в шампионата и събра 34 точки и поне за 24 часа ще остане на 4-то място, преди Челси да изиграе своя мач срещу Арсенал утре. Тимът е единствения само с едно поражение в Англия, като по този показател в големите първенства на Европа отстъпва единствено Байерн Мюнхен и Рома.

Суонси пък допусна първо домакинско поражение от 4 мача насам и остава 11-ти с 20 пункта. Утеха за "лебедите" може да бъде само фактът, че те вкараха първия си гол срещу този съперник във Висшата лига.

Наставникът на домакините Михаел Лаудруп не можеше да разчита на контузените Мичу, Нейтън Дайър и Михаел Ворм, докато на скамейката седнаха възстановените от травни Леон Бритън и Чико Флорес.

За Евертън състава останаха Жерар Деулофеу, Тони Хибърт и Лейтън Бейс. Леон Бритън започна от пейката, а Кевин Миралас и Джеймс МакКарти попаднаха в стартовите 11.

4053815

Първото полувреме не бе особено интересно, темпото на игра бе ниско и кой знае какви положения за гол нямаше. Тимът на Евертън бе по-активният и се опитваше да застраши вратата, пазаена от Герхард Тремел, но защитата на Суонси бе много добре подредена и успяваше да противодейства.

Кевин Миралас и Рос Баркли имаха възможност на два пъти да отправят опасни удари към стража на "лебедите", но бяха блокирани от Ашли Уилямс. В 24-та минута гостите имаха и претенции за дузпа, след като се строполи на аутлинията пти съприкосновение именно с Уилямс, но реални основния за такава нямаше.

Второто полувреме започна с още по-сериозен натиск на "карамелите". В 54-та минута комбинация между Браян Овиедо, Стивън Пиенар и Рос Баркли изведе последния очи в очи с Тремел, но в най-неподходящия момент той се препъна и не успя да стреля.

В 65-та минута дойде и най-чистото положение в двубоя до този момент. Доста активния Баркли проби отлично през центъра и шутира мощно от границата на наказателното поле, но Тремел успя да се намеси и да избие топката в гредата, а Евертън спечели само ъглов удар.

4053817

60 секунди по-късно обаче резултатът бе открит. Джеймс МакКарти намери Шеймъс Колман, който със силен шут от ъгъла на наказателното поле вкара много красив гол, негов четвърти за сезона.

Суонси обаче успя бързо да отговори. В 70-та минута Дуайт Тиендали се оказа най съобразителен в наказателното поле на Евертън при едно центриране отляво и успя да засече топката, която рикушира в Браян Овиедо и влезе в мрежата за 1:1.

Последните 20-тина минути на срещата бяха и най-интересно, а в тях Евертън успя да стигне до успеха. В 84-та минута Рос Баркли изпълни прекрасно пряк свободе удар от над 25 метра, топката срещна напречната греда и тупна зад голлинията на Герхард Тремел за 2:1.

Домакините опитаха да изравнят за втори път и в 87-та минута това можеше да стори Пабло Ернандес, но Тим Хауърд се представи на висота и отрази силния шут на испанеца. В продължението на двубоя и Роланд Лама пробва рефлекса на американския страж, който отново показа класа и запази трите точки за Евертън.